Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dicota Keyboard - plnohodnotná klávesnice za pár korun

aktualizováno 
Dicota Input-PDA Keyboard je velice zajímavým kusem hardwaru. Pro majitele starších PalmOS kapesních počítačů může znamenat zmnohonásobení užitečnosti jejich přístroje za cenu minimální investice.

Klávesnice. Jedno z nejdiskutovanějších témat při debatách o koncepci PDA. Běžný počítač se bez ní neobejde. Jak jinak by se pracovalo s jeho aplikacemi, které vyžadují zadávání dat, nebo třeba jen rychlou navigaci pomocí tlačítkových zkratek? Jak jinak by se tvořily texty jako tento, jak jinak bychom hráli hry?
Ve světě kapesních počítačů ale bylo z plnohodnotné klávesnice tak, jak ji známe ze stolních zařízení zrezignováno. Jedná se o mechanicky příliš komplikovanou záležitost, kterou je možné miniaturizovat pouze do určité míry. Pak se stává nepraktická a nepoužitelná. I zde ovšem záleží především na schopnosti tvůrců konkrétního zařízení.

A tak se stalo, že zatímco tvůrci klasických kapesních počítačů alfanumerickou klávesnici postupně zcela zavrhnuli, a místo ní využívají různé druhy detekce písma, autoři komunikátorů se k ní zpět vracejí. Klávesnička, kterou najdeme například v palmech Tréo, v mobilních přístrojích iPAQ a v komunikátorech Blackberry umožňuje zadávání textů, které jsou u těchto zařízení typické. Tedy poznámek, e-mailů, SMS. Nehodí se pro delší texty, ostatně není pro ně ani určena. Naproti tomu u čistých PDA, která jsou spíše zaměřena na použití aplikací a PIM (jistěže kromě přístrojů typu MDA), než komunikačních funkcí by klávesnice překážela. Kvalitní rozpoznávání písma ve spolupráci s funkcí hlasového záznamu umožňuje efektivně využít malé rozměry přístroje ve spojení s dostatečnou mírou jeho pohotovosti. Pokusy integrovat klávesnici do těchto zařízení, jak se tomu stalo u starších modelů Sony Clié nevedly k úspěchu.

Dicota Input-PDA

Přesto existují situace, kdy by se i v běžných PDA plnohodnotná klávesnice velmi hodila. Případem je, když používáte obyčejný palm jako poznámkový blok v knihovně, nebo když s ním cestujete a potřebujete přepsat rozhovor. Při práci s delšími texty je systém rozeznávání písma nepohodlný a při nejlepší vůli pomalý. Právě v těchto případech se nejlépe využije externí klávesnice. Tedy klávesnička formou příslušenství k PDA. Existují v různých modelech a od spousty výrobců. Ta, kterou jsme vyzkoušeli je určena pro starší PalmOS zařízení, ale jak uvidíte, svou funkci plní velmi dobře a dá se sehnat skoro „zadarmo“.

Dicota

Německá firma Dicota je známým výrobcem příslušenství k přenosným počítačům. Asi největšího rozšíření doznaly její brašny, kufříky a podobný „obalový materiál“. V nabídce je nicméně i další příslušenství a to nejen k notebookům. Jedním ze zajímavých doplňků pro kapesní počítače se systémem PalmOS je, respektive byla speciální „Input-PDA Keyboard“. Tato přenosná rozkládací klávesnička je určena pro starší typy palmů s univerzálním konektorem. To znamená, že je možné ji používat v prvních Tungstenech (až cca po T3), jejich bezprostředních předchůdcích (m5x) a těch zařízeních, která s nimi mají kompatibilní příslušenství. Přestože v době uvedení, respektive regulérního prodeje byla cena klávesnice i přes tři tisíce korun, dnes je možné ji sehnat za zlomek této hodnoty. Nám se to podařilo cca za 250 Kč, nicméně jsou údajně i lacinější prodejci. Za tuto cenu přitom ke svému palmu dostanete neobyčejně výkonný a užitečný kus příslušenství.

Dicota Input-PDA

Vzhled a konstrukce

Klávesnička je konstruována jako výklopné „samozabalující se“ zařízení. V přepravním režimu je uzavřená do sebe tak, že vnější strany tvoří obal. Její rozměry jsou o něco větší, než hodnoty uzavřeného palmu T3, hloubka pak zhruba dvojnásobná. To znamená, že klávesnice – pouzdro se vejde do dlaně, i když samozřejmě ne tak pohodlně, jako samotné PDA.
Příprava klávesnice spočítá v jejím rozklopení po uvolnění mechanické pojistky na boku. Uvnitř pouzdra se nachází samotná tlačítka rozdělená do dvou bloků, na vnější – spodní straně pouzdra pak gumové prvky, které zajišťují stabilitu klávesnice na podložce.
Jeden z bloků kláves je v pouzdře uchycen tak, že je možný jeho posun. Ten se provede zatlačením na prvky u kraje tohoto (pravého bloku) směrem do středu. Tím se klávesnice opticky zkompletuje do jediného bloku tlačítek.

Spojení s PDA a současně jeho uchycení zajišťuje výsuvný držák v levé horní straně klávesnice. Držák umožňuje několik různých úhlů polohy kapesního počítače. Protože ale klávesnice vznikla dříve, než moderní Tungsteny, nepočítalo se při její konstrukci s možností horizontální polohy přístroje. Tungsten díky pevnému konektoru v klávesnici sedí „na výšku“, což není chyba, ale na druhou stranu to komplikuje využití jeho displeje. Jinak je ale potřeba říct, že klávesnička je mechanicky zvládnutá velice dobře, je z kvalitního materiálu a má docela dobrou odolnost, za předpokladu, že se uživatel vyvaruje kritických situací.

V běžném provozu

Pro správnou funkci klávesnice je potřeba mít v palmu nainstalovaný příslušný ovladač. Ten je k dispozici v několika verzích, doporučujeme vždy tu nejnovější. CD se základním softwarem je součástí balení klávesnice.

Schopnost zadávat české znaky je standardně integrována v populární lokalizaci PiLoc, je třeba ji nicméně zapnout. Někteří uživatelé klávesničky zaznamenali problémy se spouštěním a použitím zadávání českého textu. Můžeme potvrdit komplikované zadávání vzácně se vyskytujících znaků, ale jste-li zvyklí na to, že klávesnice, kterou používáte nemá české popisky (Dicota je nemá), pak budete schopni psát rodným jazykem na palmu s její pomocí poměrně rychle. Ovladač umožňuje konfigurovat některé vlastnosti klávesnice, vytvářet klávesové zkratky a nastavit si ji tak k obrazu svému. Na začátku používání klávesničky došlo na palmu T3 k několika samovolným restartům, ale poslední dobou se již žádné potíže neobjevily.
Klávesnička velmi dobře spolupracuje s obvyklým PIM softwarem a aplikacemi. Funkce zadávání zkratek pomocí kombinací kláves, programovatelné kombinace a funkční tlačítka – kopírující ta na palmu, to vše způsobuje, že při práci s textem nebudete potřebovat stylus. Ten je možné odložit do praktické přihrádky na pravé straně klávesničky.

Mouchy a nedostatky

Zdaleka největší vadou, kterou jsme na klávesnici shledali je ona, již zmíněná neschopnost používat horizontální režim palmu. Vysunutý T3 má – podle stupně opotřebení mechanické části a zvoleném úhlu – v klávesnici tendenci se zavírat. V zavřeném režimu ale uživatel přichází o část displeje. Tato vlastnost nicméně v praxi ubírá z použitelnosti klávesnice jen velmi málo.
Druhou nepěknou vlastností, respektive rizikem spojeným s klávesnicí je ona posuvná část tlačítek. Klávesnici je před uzavřením nutné opět „rozsunout“. Pokud na to, zvláště z počátku zapomenete, dojde při pokusu o její přivření k zalomení bloku tlačítek. To může vést až ke zničení klávesnice, a je nutné si na toto riziko dávat velký pozor.

Poslední vadou, se kterou jsme se setkali, byla určitá „netěsnost“ konektoru. To, že byl palm do klávesnice správně vložen neznamená, že s ní vždy měl elektrické spojení. Problém se vyřešil úpravou kraje samce konektoru klávesnice, takže nyní již spojení nevypadává. Máme za to, že se jednalo o nedostatek konkrétního kusu spíše, než o konstrukční vadu zařízení.

Chcete ji?

Pokud používáte PalmOS zařízení se starším typem univerzálního konektoru a máte možnost si klávesnici Dicota Input-PDA Keyboard pořídit, určitě to udělejte. Těch několik objevených nedostatků neznamená v poměru k užitečnosti a ceně okolo dvou set korun absolutně nic. Klávesnička představuje značné vylepšení PDA, umožní zadávat delší texty, jak ostatně ukazuje tento článek, který vznikl právě na ni. Pořídit ji lze od různých prodejců příslušenství k PDA, v našem případě byla získána z nabídky na stránkách www.gpp.cz, distributorů ale bude určitě více. Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Huawei odkládá mobil s ohebným displejem. Místo něj má model pro hráče

Huawei P20 Pro

Huawei má mnoho plánů, kterými chce zaplnit mezery na trhu. Představil herní smartphone, chystá i chytrý telefon s...

Honor chystá smartphone za 33 000 korun. Bude mít logo nejdražších aut

Honor Mate 10 Rolls Royce

Čínští výrobci smartphonů potřebují udělat pořádnou díru do světa. Pomoci jim k tomu má spolupráce se slavnými...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Najdete na iDNES.cz