Dětská Linka bezpečí je v nebezpečí

  • 6
Český Telecom na konci loňského roku ukončil mnohaleté sponzorování Linky bezpečí, kam bezplatně volají dětí, které se ocitly v těžké situaci.

Ředitel Sdružení Linka bezpečí Tomáš Květák dnes ČTK řekl, že pro děti se teď nic nemění. Sdružení bude zatím hradit volání z finanční rezervy i darů dalších sponzorů a jedná s možnými novými partnery. 

Mluvčí Českého Telecomu Martin Žabka ČTK řekl, že Telecom poté, co se jeho vlastníkem stala španělská společnost Telefónica, přehodnocuje své aktivity v oblasti sponzorování a charitativních projektů a prozatím přestal poskytovat finanční prostředky na Linku bezpečí. Telefónica má vlastní nadaci a Český Telecom se snaží přizpůsobit její firemní kultuře.

Zřizovatelem linky zůstává nadále Sdružení Linka bezpečí, které nyní musí hradit její provoz. Pro Telecom zůstává zákazníkem jako každý jiný. Žabka nevyloučil, že by se Český Telecom k nějaké spolupráci s Linkou bezpečí mohl vrátit v dalších letech.  Linka s číslem 800 155 555 loni přijala téměř 596 000 telefonátů dětí z celé republiky.

Český Telecom podle Květáka tato volání sponzoroval v roce 2005 částkou pět milionů korun. Linka bezpečí zahájila provoz v roce 1994 a přijala celkem téměř sedm milionů volání. Český Telecom byl jejím partnerem od počátku její existence.

Sdružení by podle Květáka v budoucnu mohlo pomoci, kdyby Evropská komise přijala deklaraci o dětských tísňových linkách a vyzvala vlády států EU, aby tyto linky podporovaly.  Květák uvedl, že na sklonku loňského roku evropští poslanci podpořili písemnou deklaraci, která se týká dětí a jejich práv.

Deklarace vznikla na základě zdokumentování 123 000 telefonních volání týkajících se zneužívání a násilí páchaného na nezletilých v Evropě. Deklarace doporučila, aby unie podporovala dětské tísňové linky jako zásadní součást systému ochrany dětí, a aby dětské tísňové linky v EU měly společné bezplatné telefonní číslo. O deklaraci bude jednat Evropská komise a Květák věří, že  k ní zaujme kladné stanovisko.