Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti ho budou milovat a on jim zprostředkuje falešný hovor – recenze Samsung S3030 Tobi

aktualizováno 
Samsung připravil mobil, který je určený výhradně dětem. Novinka s názvem Tobi má vysouvací konstrukci a boduje zdařilým designem a veselým animovaným uživatelským prostředím. Myšleno je i na bezpečnost malých uživatelů.

Samsung S3030 Tobi | foto: Mobil

Prozatím žádný renomovaný velký výrobce nepřipravil mobil výhradně určený pro děti školou povinné. Na trhu jsou mobily ve tvaru medvídků od malých výrobců, určené pro velmi malé děti. Ty však nemají ani displej a další pokročilé funkce.

Samsung si všimnul, že v dětském mobilu je velký komerční potenciál a připravil skutečně první mobil určený pro školáky. Pestrobarevný vzhled a příjemný design telefonu by se mohl zamlouvat i mladším náctiletým dívkám.


Katalog mobilů:

Samsung S3030 Tobi Sony Ericsson T303 Nokia 2680 Slide
Testovaný Samsung S3030 Tobi v Katalogu mobilů. Dále konkurence v podobě Sony Ericssonu T303 a Nokie 2680 slide.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Vysouvací mobil s atraktivním designem určený pro děti.


Samsung neponechal nic náhodě a svůj první dětský mobil vybavil krytem z ekologických obnovitelných plastů. To ocení spíše ekologicky smýšlející rodiče, než děti. Použita jsou ale také netoxická barviva a nealergenní materiály.

Vzhled – roztomilý vysouvák

Design Samsungu Tobi je přesně zacílen na nejmladší uživatele. Zaoblené linie, pestrobarevné provedení krytu a efektně fialově podsvícené funkčních kláves by měly ocenit právě děti.

Dětský Samsung se bude nabízet v šesti atraktivních barevných provedeních, které kombinují křiklavé a veselé barvy. Námi testovaný Samsung je v bílém provedení s fialovými doplňky. Fialová je i klávesnice.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Vedle speciálního uživatelského prostředí nabízí nový Samsung pro cílovou skupinu uživatelů vítanou možnost vložení obrázku pod zadní kryt. Pod kryt je možné vložit libovolný obrázek, přímo výrobce by měl různé obrázky (a také tapety, hry a vyzvánění) nabízet na svém webu tobi.samsungmobile.com.

Rozměry dětského Samsungu jsou tak akorát. Na výšku telefon měří 94,7 milimetru, na šířku 45,4 milimetru a tlustý je 17,5 milimetru. Hmotnost 85 gramů příliš nezatíží ani dětskou kapsu.

Zpracování telefonu je na dobré úrovni, nic nepovrzává a vše je precizně slícované. K sundání krytu baterie není nutné vynakládat příliš velkou sílu, přesto se neobáváme, že by začal povrzávat. Dětský mobil lze nosit i na krku, v levém horním rohu je očko pro připoutání poutka.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Displej – animované uživatelské prostředí

Samsung Tobi má displej s pro děti naprosto dostačujícím rozlišením 176 x 220 obrazových bodů. Displej je aktivní (TFT) a dokáže zobrazit 65 000 barev. Úhlopříčka 1,9 palce je rovněž dostatečná. Displej nabízí kvalitní zobrazení a je čitelný i na slunci.

Specialitou dětského vysouvacího Samsungu je animované uživatelské prostředí. To je opravdu roztomilé a děti jej určitě ocení. Hlavní menu je zobrazeno v matici 3 x 4 ikony a každá ikona hlavního menu má vlastní animovanou postavičku, která upozorní, jaká položka je aktivní.

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung Tobi (S3030) Samsung Tobi (S3030) Samsung Tobi (S3030)

Samsung Tobi (S3030) Samsung Tobi (S3030) Samsung Tobi (S3030)

Telefon nabízí tři verze animovaného uživatelského prostředí, lišící se barevným provedením i grafikou. Animované jsou i tapety přiřazené ke grafickým tématům. Na výběr jsou dále tradiční tapety s grafikou odpovídající cílové skupině, tedy určenou dětem.

Dětští uživatelé asi příliš neocení, že je možné v pohotovostním stavu nechat zobrazit kalendář nebo dva světové časy. Jas displeje můžeme nastavit v pěti krocích, nastavitelná je doba podsvícení displeje.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Baterie – solidní výdrž

Samsung S3030 Tobi používá baterii Li-Ion s kapacitou 800 mAh. Výrobce ve svých materiálech udává výdrž v pohotovostním režimu až 264 hodin, nepřetržitý telefonní hovor by měl trvat až pět hodin.

V našem testu telefon vydržel na příjmu přes čtyři dny. S telefonem jsme asi 20 minut volali a přibližně půl hodiny jsme poslouchali hudbu a to jak z hudebního přehrávače, tak z FM rádia. Telefon jsme na noc nevypínali.

Ovládání – nic složitého

Ovládání dětského Samsungu není nikterak speciálně upravené pro dětské uživatele. Samsung Tobi se ovládá stejně jako další modely výrobce. Ovládání však není nikterak komplikované a tak by malým uživatelům nemělo dělat problémy.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

Hlavním ovládacím prvkem je kulatá čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzováním uprostřed. Zde musíme zmínit nectnost nového Samsungu. Stisk středového tlačítka v pohotovostním stavu neslouží pro vstup do menu, ale pro aktivaci wapového prohlížeče. To je u dětského mobilu nevítaná vlastnost.

Do hlavního menu se vstupuje levou kontextovou klávesou, ta prává slouží pro vstup do telefonního seznamu. Stisk navigační klávesy nahoru aktivuje menu zkratek, které lze libovolně navolit. Dalším směrům navigační klávesy můžeme rovněž navolit zkratky.

Pod displejem najdeme ještě tlačítko pro spuštění hudebního přehrávače a korekční tlačítko pro editaci textu. Na levém boku nesmí chybět regulátor hlasitosti. Na pravém boku potom najdeme spoušť fotoaparátu a tlačítko pro odeslání SOS hovoru.

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi

V menu se můžeme pohybovat pomocí logicky přiřazených klávesových zkratek. Funkční klávesy i alfanumerická klávesnice nabízí pohodlné ovládání. Jednotlivé klávesy se snadno mačkají.

Telefonování – falešný a SOS hovor

Dětský mobil má jiné priority než je velká kapacita telefonního seznamu nebo velký počet telefonních čísel přiřaditelných k jednomu kontaktu. Samsung Tobi ale vychází z běžných modelů výrobce a tak je možné uložit pro mladé uživatele těžko využitelných 1000 kontaktů.

Děti asi také neocení možnost přiřazení až pěti telefonních čísel k jednomu kontaktu. Spíše je bude zajímat, že každý kontakt může mít libovolný obrázek a vlastní vyzváněcí melodii ve formátu MP3. Ke kontaktu můžeme ještě přidat e-mailovou adresu a poznámku.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Telefonní čísla lze třídit do skupin volajících, které mohou být libovolně pojmenované a mít vlastní obrázek a vyzvánění. V telefonním seznamu lze vyhledávat pomocí postupného zadávání znaků. Osm čísel může být přiřazeno pro rychlé vytáčení a telefon dokáže zvlášť zobrazit kontakty ze SIM karty a paměti telefonu.

U dětského telefonu musíme ocenit funkci SOS hovoru, který lze jednoduše aktivovat stiskem tlačítka na boku telefonu. Tlačítko stačí déle podržet a telefon začne vytáčet až pět předem zadaných čísel.

Další šikovnou funkcí je takzvaný Falešný hovor. Ten se hodí například ve chvílích ohrožení, jelikož dokáže vystrašit případného útočníka. Tato funkce umožňuje po stisku klávesové zkratky imitovat příchozí hovor. Telefon začne vyzvánět a po přijetí falešného hovoru by měl telefon dokonce předstírat hovořící druhou stranu. V případě námi testovaného vzorku však telefon pouze mlčel.

Samsung S3030 Tobi Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung myslí i na zcizení telefonu a vybavil svůj dětský mobil takzvaným Stopařem. Pokud někdo vymění SIM kartu ve vašem mobilu, telefon automaticky a neviditelně odešle zprávu s číslem vložené SIM karty až na dvě čísla. Pokud je funkce aktivovaná, lze ji vypnout pouze po zadání hesla.

Se Samsungem Tobi se dovoláme ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz). Kvalita reprodukce hovoru je na dobré úrovni, stejně tak musíme ocenit kvalitní hlasitý odposlech. Při vytáčení telefonního čísla telefon zobrazuje kontakty se zadanou sekvencí čísel. K dispozici jsou editovatelné profily.

Zprávy – SMS, MMS, SOS a Bluetooth zprávy

Dětský Samsung dokáže uložit dostatečný počet textových zpráv – 500. Se zapnutým slovníkem T9 píše telefon zprávy bez diakritiky. V horním rohu se zobrazuje počet zbývajících znaků z celkového počtu 1836, stejně tak telefon ukazuje pořadí právě psané vícenásobné SMS. Nechybí doručenky a lze blokovat až 10 telefonních čísel.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Multimediální zpráva MMS může mít velikost až 295 KB a opět lze blokovat až 10 telefonních čísel. Editor je přehledný i pro dětského uživatele a přímo z editoru můžeme pořizovat fotografie, videa a zvukové záznamy. Mobil pro děti nabízí i možnost posílat zprávy přes Bluetooth na obdobně vybavený přístroj.

Na bezpečnost dítěte je myšleno i díky podpoře SOS zpráv. V případě ohrožení lze čtyřnásobným stiskem regulátoru hlasitosti odeslat tísňovou zprávu na předem zadaná čísla. Pokud příjemce SOS zprávy zavolá zpět, hovor bude automaticky přijat.

Další funkce – kdo si nehraje, zlobí

Děti se už jistě nespokojí s telefonem, se kterým lze pouze telefonovat a psát textové zprávy. Samsung Tobi uspokojí i mladé uživatele, které od svého mobilu vyžadují multimediální funkce.

Dětský Samsung nabízí kvalitní hudební přehrávač, který dokáže zobrazit i obrázek alba, ze kterého hudební skladba pochází. Hudbu můžeme vybírat podle několika kritérií, jako je interpret, album a žánr.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Nechybí přednastavený ekvalizér, opakování, náhodný výběr a možnost automatického vypnutí přehrávání v zadaných časových intervalech. Bohužel hudební přehrávač nehraje na pozadí. Ve výbavě je i FM rádio s RDS, které na pozadí hrát dokáže.

Telefon není vybaven audio konektorem Jack 3,5 milimetru, přesto hraje přes standardně dodávaná sluchátka připojitelná do systémového konektoru překvapivě kvalitně. Hudbu může dětský uživatel poslouchat i přes bezdrátová stereo Bluetooth sluchátka.

Vestavěná paměť s kapacitou 15 MB by mnoho hudebních skladeb nepobrala. Samsung Tobi proto podporuje paměťové karty formátu microSD a to až do velikosti 8 GB. Paměťové karty se vkládají pod kryt baterie, baterie se ale vyjímat nemusí.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Připojit telefon k počítači je možné přes Bluetooth nebo pomocí datového kabelu. Telefon podporuje USB 2.0 a podporována je i funkce Mass Storage pro snadné kopírovaní multimédií na paměťovou kartu. Datovou podporu pro wapový prohlížeč 2.0 obstarávají datové přenosy GPRS třídy 10.

Dětský mobil se neobejde bez her. V tomto případě ale testovaný Samsung zklamal a připisuje si minusové body. V telefonu jsou předinstalovány pouze dvě Java hry: Tetris Mania a Brain Challenge. Nejedná se však o plné hry, ale pouze o dema. Plnou verzi her je potřeba dodatečně zakoupit. Navíc Samsung podporuje instalaci Java her pouze přes wapový prohlížeč.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Organizační složku zvládá dětský Samsung skvěle. Nabízí přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem, poznámkový blok, jednoduchou kalkulačku, převodník fyzikálních jednotek a měn, časovač, stopky a světový čas.

Telefon dokáže do školy vzbudit budíkem s pěti nezávislými časy. Dětský mobil umí i nahrát hlasové poznámky. Prohlížeč kancelářských dokumentů, který by se dal využít pro taháky, chybí.

Fotoaparát – průměrná kvalita

Děti na svých mobilech jistě rádi využívají fotoaparát, testovaný Samsung ale kvalitou neoslní. Samsung Tobi má 1,3 megapixelový fotoaparát, který nabízí pouze průměrnou kvalitu. Pořízené snímky nevynikají ostrostí a jsou na některých místech přepálené.

Samsung S3030 Tobi

Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí Samsung S3030 Tobi uživatelské prostředí

Samsung S3030 Tobi foto Samsung S3030 Tobi foto Samsung S3030 Tobi foto

Fotoaparát umožňuje vícenásobné snímky, časovač, několik barevných efektů, rámečky a nastavení vyvážení bílé. Zvuk spouště můžeme vypnout. Snímky lze pořizovat ve čtyřech úrovních kvality. Videonahrávky se hodí pouze do multimediálních zpráv, jejich maximální rozlišení je totiž pouze 176 x 144 obrazových bodů.

Sečteno podtrženo

Samsung S3030 Tobi je vcelku revolučním počinem. Mobil určený výhradně dětem tady ještě nebyl. Některé jeho vlastnosti musíme ocenit. To se tyká nejen pohledného designu, ale zejména povedeného animovaného menu. Jasným plusem jsou funkce, které zvýší bezpečnost dětí.

Displej je pro danou kategorii mobilů zcela postačující, fotoaparát by mohl být lepší. Ocenili bychom přehrávání hudby z hudebního přehrávače i při práci s jinými funkcemi telefonu.

Testovaný Samsung propadl v nabídce předinstalovaných her. Dětský mobil by si jistě zasloužil her více a to her v plných verzích. Ostatní funkce a vlastnosti jsou na dobré úrovni. Pouze škoda aktivace wapového prohlížeče v pohotovostním stavu středovým tlačítkem.

Na závěr přichází špatná zpráva. Nový dětský Samsung S3030 Tobi nestihl vánoční trh. Prodávat se začne až začátkem tohoto roku. Cena by neměla přesáhnout 3000 korun včetně daně.

Proč koupit?

  • design
  • animované menu
  • bezpečnostní funkce 
  • zpracování
  • cena

Proč nekoupit?

  • kvalita fotoaparátu 
  • hry 
  • hudba nehraje na pozadí 
  • vstup na Wap 

Kdy?

1Q 2009

Za kolik?

Do 3000 Kč včetně DPH

Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Další z rubriky

iPhone X
Samsung se těší na iPhone X. Prý na něm vydělá víc, než na Galaxy S8

Pro špičkové samsungy sice je očekávaný iPhone X hlavním konkurentem, firmě však dodávky dílů prý vydělají víc, než kolik získá produkcí komponent pro vlastní...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Samsung dává bolestné. Někomu prodá novinku za polovinu

Samsung by na svůj loňský topmodel Note 7 nejraději zapomněl, ale důsledky vadných baterií a jejich četných explozí jej pronásledují doposud. Jako omluvu...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
V prodeji je nový supersmartphone Samsung Galaxy Note 8. Je hodně drahý

Do prodeje na našem trhu se dostal nejnovější prémiový samsung, model Note 8. Zájemci jej mají možnost zakoupit jak u operátorů, tak u prodejců elektra. Ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.