Den Pilota - minireportáž

Reportáž z prezentace nové verze oblíbeného PDA - Pilota.

Palm Pilot se stal fenoménem v Americe a pomalu (částečně také díky Jindrovi :) už začínají šílet i tady. Jelikož se Jindra nemohl včera dostavit do Prahy na Den Pilota, rozhodl jsem se, abych alespoň částečně suploval jeho nepřítomnost a zároveň se konečně s tím zázrakem setkal tváří v tvář, že se tam podívám. Využil jsem tedy slabou půlhodinku, která mi zbyla v celodenním shonu a zastavil jsem se v Cybeterii ve Štěpánské.

Při vstupu jsem použil jako zaklínadlo Jindrovo jméno (ne že bych se za něj vydával, to ne :), které mi zajistilo vřelé přijetí. Ujal se mě samotný pan ředitel UNICOMu Rexa a kromě jiného mi předvedl zejména mobilní komunikaci s Pilotem (via mobilní telefon).

Pokud jste se na prezentaci Pilotu dostavili, mohli jste si ho prohlédnout v plné parádě se všemi možnými hardwarovými i softwarovými doplňky. Na cenu je však potom lepší se raději nedívat. Pilot sám o sobě není drahý, ale stejně jako u jiných palmtopů, pokud si pořídíte pár užitečných doplňků, můžete si být jisti, že i kdyby byla vaše peněženka původně plná, po téhle kůře vám v ním místo na Pilota zcela jistě zbude.

Snažil jsem se krátký čas, který jsem měl, zužitkovat co nejlépe a zkoumal jsem tady za odborné asistence lidí z UNICOMu schopnosti tohoto PDA. Je jasné, že na nějaký zevrubný průzkum to nebylo a na recenzi už vůbec ne, například jsem si nakonec nestihnul prohlédnout ani Palm Desktop, ale dovolím si přinést pár prvních postřehů, které jak doufám budu moci někdy v budoucnu doplnit podrobným rozborem.

  • Pilot se mi docela líbil. Je malý lehký a snadno ovladatelný.
  • Je pro něj spousta dodatečného software, který tak vhodně doplňuje standardní výbavu.
  • Pěkně je vyřešeno propojení s počítačem a připojení modemu (ať cellulárního či konvenčního) - zastrčí se místo kolébky a Pilot se tak jen o pár centimetrů prodlouží. Navíc má vlastní napájení, takže lepší řešení než tohle je už asi opravdu jen softwarový modem.
  • Software je přehledný a snadno ovladatelný. Hned na první pohled jsem si říkal: Kdepak už jsem viděl tohle uspořádání obrazovky a tenhle tvar tlačítek? Ale jistě na Newtonu. Pilot se od svého většího a staršího bratra poměrně dost přiučil a rozhodně mu to prospělo.
  • Aplikace běhají velice svižně. Piloty, které jsem viděl však v sobě neměly téměř žádná data, takže nevím jak by si aplikace poradily s mou obsáhlou databází kontaktů a poznámek
  • .

A abych pořád jen nechválil:

  • Pilot má dost malý displej. Řekl bych až příliš malý. Možná kdyby se zúžily okraje po stranách a zmenšila velikost bodu ... dalo by se s tím lecos udělat. Displej mi chvílemi trochu připomínal diáře Casio.
  • Aplikace jsou sice kompaktní, rychlé a snadné na obsluhu, ale také opravdu jednoduché - možná až příliš. Nejvíce mi vadilo, že Pilot standardně nepodporuje tzv. digital ink. Z vlastní zkušenosti vím, že když si potřebuju na OmniGo udělat poznámku (třeba telefonní číslo), nejrychlejší je právě čmáranice od ruky, pak klávesnice a Graffiti je nejpomalejší. Dále tu pak nepořídíte takové věci, jako schematická mapka přilepená v adresáři k záznamu o firmě. Inu, je co vylepšovat...

Celkově lze však říci, že Pilot působí opravdu solidním dojmem a skvěle se mu podařilo vyplnit mezeru, která na trhu zůstávala. Za chvíli však bude mít v revíru pěkně husto, chystá se tam totiž na lov Microsoft se svými PalmPC.

[JG]