Kdo nemá co skrývat, nemusí se bát špehování, řekl jinými slovy severoirský ministr

Kdo nemá co skrývat, nemusí se bát špehování, řekl jinými slovy severoirský ministr | foto: iDNES.cz

Další zásah do soukromí: Evropa brojí proti anonymitě předplacenek

  • 136
Pod rouškou boje proti terorismu se skrývá spousta útoků na naše svobody. Nyní se opět začaly vyvíjet snahy o zrušení anonymity předplacených karet operátorů. Budeme povinně sdělovat osobní údaje i v případě předplacenek, které seženete v každé trafice?

Vlády řady evropských zemí zvažují, jak omezit anonymní nákup předplacených karet. Zejména policie a další represivní složky by rády získaly co největší kontrolu nad obyvateli. Předplacenky tak možná brzy přijdou o svou zásadní výhodu.

V některých zemích už je dokonce registrace povinná. O podobném kroku se uvažuje i v Severním Irsku. Jak informoval místní deník Belfast Telegraph, ministr odpovědný za drogovou problematiku Pat Carey chce povinnou registrací dosáhnout snadnějšího postihu drogových gangů.

Severoirská vláda se rozhodla na plánu na povinnou registraci všech mobilů dále pracovat. A to přesto, že Pat Carey přiznal, že v souvislosti s tímto záměrem se objevila řada problémů týkajících se ochrany soukromí. Kdo nemá co skrývat, nemá se ani čeho obávat, řekl ministr. Myšlenka jistě lákavá i pro naše politiky.


Česko není výjimkou

Nápady na povinnou registraci předplacených karet přitom nejsou žádnou novinkou ani v Česku. „Chceme zamezit tomu, aby si lidé mohli kupovat téměř v každé trafice balíčky SIM karet,“ pronesl již před více než dvěma lety poslanec Radim Turek. - více zde

Tehdejší ministr Stanislav Gross se dokonce touto otázkou i detailně zabýval. Konečný verdikt ministerstva informatiky však byl takový, že se o povinném zavedení registrace předplacených karet v Česku prozatím neuvažuje. To podle státních orgánů platí i dnes.

"Současná legislativa nám povinnost registrovat zákazníka předplacených karet neukládá. Policii České republiky můžeme poskytovat pouze takové údaje, které nám stanoví zákon," komentuje situaci Martin Žabka z telekomunikační společnosti Telefónica O2.

"O zavedení povinné registrace předplacených karet neuvažujeme. Pro velkou část uživatelů mobilních telefonů je vědomí, že nejsou vázáni žádnou smlouvou, velmi cenné. Ani povinná registrace nemůže stoprocentně odstranit nebezpečí využití mobilního telefonu v organizovaném zločinu či terorismu," uvedla Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile.

Registrace existuje, je ale nepovinná

Operátoři ale registraci předplacenek přesto nabízejí. Každý zákazník si může zvolit, zda své údaje operátorovi poskytne. Získá tím nejen kvalitnější komunikaci s operátorem, který se nebude muset stále dokola ptát na jméno a další podstatné údaje, ale v některých případech i zajímavé bonusy v podobě věrnostního programu.

"Telefónica O2 nabízí svým zákazníkům předplacených karet, kteří se zaregistrují, členství v programu O2 Benefit. Tímto členstvím mohou sbírat body a užívat si každý měsíc zasloužený bonus ve formě kreditu nebo volných SMS," vysvětluje Žabka.

Ztráta soukromí je již nyní vysoká

Ve srovnání s nápady na povinné odevzdání vzorků DNA či otisků prstů se zdá snaha zrušit anonymní předplacené karty jako relativně neškodná. Stále však neexistuje jednoznačný důvod, proč by měli zákazníci operátorovi sdělovat všechny osobní údaje.

Mobilní operátor přitom již dnes může získat k registraci (tedy ke jménu, adrese či datu narození) i spoustu dalších údajů o našem životě – jen z provozu v síti může získat informace o tom, kam a jak často cestujeme, kam jezdíme na dovolenou, a z účtované částky se dá docela dobře odvodit i naše finanční situace.

Tarifní zákazníci nemají příliš na výběr, proč ale máme přijít o možnost anonymity úplně?

Souhlasíte s názory o nutnosti registrace předplacených karet?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 1. srpna 2007. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1463

ANO
ANO 352

,