Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další stylový Walkman do party. Recenze Sony Ericsson Zylo

aktualizováno 
Celý zástup zařízení s označením Walkman rozšiřuje SE tentokrát o vysouvací přístroj s kvalitním hudebním přehrávačem. Další výbava je ale hodně podprůměrná a tak model Zylo spíše než na chytrou hlavinku spoléhá na svůj povedený vzhled.

Směs spousty různě tvarovaných tlačítek rozhodně láká. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Sony Ericsson Zylo za cenu lehce pod čtyři tisíce v některých ohledech pyšně nabízí funkční výbavu přístrojů o polovinu levnějších. Opět navíc místo 3,5mm jacku a microUSB konektoru nabídne pouze vlastní FastPort. Přetrvávají rovněž nejrůznější chyby v uživatelském prostředí. Novinkou je naopak podpora přehrávání hudby v bezztrátovém formátu FLAC. Je to rozhodně pohledný přístroj a má nadprůměrnou výdrž na baterie.

Potěší i podpora sítí třetí generace včetně HSDPA, relativně rozměrný displej a vnitřní paměť zařízení točící se okolo hodnoty 250 MB. Ovšem v konkurenci nejrůznějších stylových dotykáčů nebo mobilů s otevřeným operačním systémem Android či Symbian bude mít model Zylo hodně těžký život. Ale s nižší cenou by to vůbec nemuselo být tak špatné.


Katalog mobilů:

Vodafone 845 Nokia 5230 Sony Ericsson Zylo

Konkurenti s daleko lepší výbavou Vodafone 845, Nokia 5230 a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Stylový Walkman, který bohužel přesvědčí pouze svým vzhledem. Celková funkční výbava zaostává za konkurencí, respektive neodpovídá ceně přístroje.


Vzhled a konstrukce – návrat do minulosti

Telefon nám do redakce dorazil ve světle růžové barvě a jedním dechem musíme dodat, že je samozřejmě k dispozici i v mužnější černé a dalších několika barvách. Přesto však vysouvací konstrukce, chromované boční hrany a spousta dalších hravých prvků svědčí o tom, že model Zylo se spíše hodí do rukou něžnější poloviny lidstva.

Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo
Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo

Nejmenší výtky nemáme k vysouvacímu mechanismu. Pružinka totiž klade ideální odpor jak při zavírání tak otevírání a palec pohodlně zapřete o střední potvrzovací tlačítko. To má totiž okolo sebe drobný ovál, který slouží jako čtyřsměrná klávesa. Levý bok přístroje trochu hyzdí rozměrný FastPort a na opačné straně naleznete miniaturní spoušť fotoaparátu a kolébku pro regulaci hlasitosti. Tato tlačítka rozhodně mohla být rozměrnější, aby se ještě lépe mačkala.

Recenze SE Zylo detail

Pro úplnost dodáváme rozměry 103 × 52 × 12 mm a relativně dosti vysokou hmotnost 115 gramů, která se v této kategorii již rozhodně nenosí. Zamrzí absence paměťové karty v základním balení. Do něj se kromě obvyklých náležitostí vešla již pouze nadprůměrně kvalitní sluchátka.

Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo
Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo

Klávesnice a ovládání – tradiční sestava

Jak už bývá zvykem, alfanumerická tlačítka jsou opět ve tvaru drobných polštářků. Přestože jsou na sobě dosti namačkaná, píše se na klávesnici velmi dobře. Dostatečná je rovněž mezera od dolní hrany zařízení, a tak při psaní nebudete narážet palcem o vysouvací díl.

Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo
Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo

Překvapil rovněž návrat mnoha prvků známých ze starších zařízení. Jsou to například úzká kontextová tlačítka pod displejem nebo do strany skosené klávesy s nejrůznějšími zkratkami. I přes občas miniaturní rozměry jsou všechna tlačítka dostatečně citlivá a s jejich používáním nebude problém. Z předchozích zařízení si výrobce zkrátka vzal jen to nejlepší a navíc to všechno skvěle vypadá.

Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo
Recenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo teloRecenze SE Zylo telo

Uživatelské prostředí se prakticky na chlup podobá starším modelům. Jedinou drobnou změnou je kupříkladu přidání několika widgetů na pohotovostní obrazovku. Velmi dobrá je rovněž rychlost celého zařízení a během našeho testování jsme se nesetkali se závažnějším zadýcháváním.

Škoda však nedostatečného využití polohového senzoru. Ten opět najde svoje uplatnění pouze v několika multimediálních aplikacích. Za zmínku stojí krokoměr (WalkMate), který lze ale snadno přechytračit a získané údaje se hodně vzdalují od reality.

Recenze SE Zylo detail

Displej a výdrž baterie – opravdu velký

Na poměry stylových vysouvacích zařízení překvapí model Zylo relativně velkým displejem o úhlopříčce 2,6 palce. Škoda jen, že rozlišení se zastavilo na tradičních 240 × 320 pixelech. Pár obrazových bodů navíc by rozhodně nebylo na škodu. Jistě si tak všimnete rastru a poměrně nevýrazných barev. Všechno dohromady zapříčiňuje horší čitelnost na přímém slunečním světle, která spadá spíše do podprůměru.

Recenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displej
Recenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displej

Jasným kladem modelu Zylo je výdrž baterie. Při našem testování se držela hravě nad hranicí čtyř dnů. Při střídmějším používání jsme se dostali ještě o kousek výše. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a pár hodinách poslechu MP3 přehrávače či FM rádia. Model Zylo bude samozřejmě sloužit více jako přehrávač a při náročnějším používání se dostanete zhruba na dva až tři dny výdrže.

Recenze SE Zylo detail

Telefonní seznam a zprávy – stejná písnička

Schopnosti telefonního seznamu jistě budou stačit každému a za několik let se paleta možností prakticky nezměnila. Někomu může vadit, že telefon není schopný zobrazit kontakty na SIM kartě a vnitřní paměti současně. Zamrzí rovněž nutnost restartovat celé zařízení při přístupu na paměťovou kartu skrze USB Mass Storage a použitý nestandardní konektor.

Recenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displej
Recenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displej

Editor textových zpráv opět v některých ohledech nedosahuje schopností ani těch nejlevnějších telefonů. Nedokáže totiž přesně ukázat, kolik je již napsaných znaků a do kolika částí bude text rozdělen. Tento údaj zobrazuje až těsně před koncem zprávy. Organizační funkce zahrnují vše od kalendáře přes pětici opakovaných budíků až třeba časovač nebo poznámky. Vestavěný jednoduchý prohlížeč se připojuje k internetu přes GPRS, EDGE nebo sítě třetí generace.

Recenze SE Zylo detail

Multimédia a fotoaparát – tradiční Walkman

Integrovaný MP3 přehrávač zvládá spoustu nadstandardních funkcí a může se bez problému rovnat s těmi obsaženými v sérii Xpress Music a uživatelském prostředí Series 40. Jistým plusem může být podpora bezztrátového formátu FLAC. Jedna písnička však může zabrat až 50MB a celé album v tom případě ukousne z paměťové karty zhruba půl gigabajtu. Samozřejmostí je již FM rádio s podporou RDS a funkce TrackID.

Recenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displej
Recenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displejRecenze SE Zylo displej

Někam do mezí průměru se řadí fotoaparát s rozlišením 3 Mpix bez automatického ostření. Absence autofocusu je na snímcích opravdu znát a celý obraz je hodně rozmazaný. Příliš dobře si fotoaparát neporadil s protisvětlem či se snímky bližších předmětů. V této cenové kategorii rozhodně naleznete lepšího kandidáta na koupi. Video lze nahrávat v rozlišení až 640 × 480 pixelů.

Recenze SE Zylo foto M Recenze SE Zylo foto M Recenze SE Zylo foto M Recenze SE Zylo foto M Recenze SE Zylo foto M

Závěr - předem prohraný souboj

Sony Ericsson Zylo to nebude mít lehké. Pokud tento model budeme brát čistě jako stylovku, lze mu jistě odpustit horší funkční výbavu, pouze průměrný fotoaparát či vyšší cenu. Ani po vzhledové stránce na tom není rozhodně špatně a především dámám se určitě zalíbí. Výše zmíněné však nic nemění na faktu, že by si i stylový přístroj zasloužil tradiční microUSB konektor, lepší editor textových zpráv a pár dalších drobností zpříjemňujících běžné používání.

Konkurence se v tomto segmentu trhu může jenom přetrhnout, aby nabídla co nejlepší poměr ceny a výkonu. Pokud byste chtěli zůstat věrni značce, můžete zkusit model Hazel s wi-fi, GPS a kvalitnějším fotoaparátem. Za stejnou částku nebo dokonce ještě levněji lze pořídit například Vodafone 845 s plnou funkční výbavou a operačním systém Android. K mání je rovněž dotyková Nokia 5230 s bezplatnou navigací. Nutno podotknout, že po stránce vzhledu jsou na tom tyto přístroje asi o něco hůře.

Proč koupit?

  • povedený vzhled
  • podpora formátu FLAC
  • solidní výdrž baterie
  • rychlé uživatelské prostředí

Proč nekoupit?

  • špatný poměr ceny a výkonu
  • absence microUSB a 3,5mm jacku
  • editor SMS neodpočítává ihned zbývající znaky
  • vyšší hmotnost

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

3 755 Kč s DPH
Nejčtenější

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium je konečně lákavé sony. Nenašli jsme důvod ke kritice

Špičkové modely Sony patřily dlouho k tomu nejlepšímu, ale pak nedovedly držet v detailech kontakt se špičkou. Xperia XZ Premium na první pohled také nevypadá...  celý článek

Sony Xperia L1
Levný smartphone má značkovou kvalitu. Test Sony Xperia L1

Vyloženě levné chytré telefony už snad značkoví výrobci u nás nenabízejí. Sony se teď rozhodlo vstoupit do nižší střední třídy se smartphonem Xperia L1, který...  celý článek

Visačky u modelů Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra
Sony dává smartphonům visačky jako u oblečení

Výrobce Sony se u svých modelů rozhodl pro neobvyklé designové řešení, jak ukrýt povinnou značku CE na těle telefonu. Umístil ji na plastovou visačku, která se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.