Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další pohled na téma DateBk5 vs Action Names

aktualizováno 
Souboj dvou nejpopulárnějších PalmOS diářů patří k fascinujícím fenoménům PalmOS shareware scény. Každý zcela jiný a svým způsobem dokonalý. Od našeho dávného dvoudílného srovnání obou produktů uplynulo již hodně vody, a tak se dnes k tomu tématu rádi vracíme!

 

Lidem zvyklým na organizaci času pomocí Palmu, především těm s nabitějším denním programem, většinou dříve či později přestane stačit standardní diář dodávaný s přístrojem a poohlíží se po něčem sofistikovanějším. Špičku mezi diářovými programy dnes pravděpodobně tvoří dvě aplikace – DateBk5 od společnosti Pimlico ve verzi 5.0a a Action Names od Iambicu ve verzi 5.12. Samostatných recenzí obou produktů je k dispozici dost, já jsem se pokusil o jejich srovnání.   

Instalace, velikost, první dojmy 
Obě aplikace lze stáhnout v trial verzi, což považuji u produktů tohoto typu za nutnost – přeci jen, 25 USD není tak úplně málo a byla by škoda si diář před zakoupením pořádně neosahat. Zip soubor obsahuje kromě vlastního diáře a pár doplňkových souborů jen instalační manuál, uživatelskou příručku si lze ze stránek výrobců stáhnout samostatně. Po instalaci vám DateBk5 zabere v paměti RAM okolo 600 KB (záleží mimo jiné na tom, zda si k němu instalujete kontextovou nápovědu), Action Names pak 430 KB.   

Po vyvolání menu mohou obě aplikace někomu připadat neuvěřitelně složité – je pravda, že tolik položek a možností se u palm-aplikací často nevidí. Ovládání obou diářů (zvláště Action Names) je ale překvapivě jednoduché a intuitivní, pokud vás nebaví číst manuály a raději si vše zkoušíte v praxi, klidně se bez příručky obejdete a po pár dnech budete mít svůj diář pod kontrolou.   

Válka barev (a funkcí) 
Pokud jste dosud používali standardní palm-diář, pak pro vás musí být první dojem ohromující především v případě, že máte barevný displej. Možnost používat ikony a barevné odlišení schůzek a jiných denních záznamů je obrovskou výhodou pro osobní time management, zobrazení akcí i v hodně nabitých dnech je na první pohled přehlednější a názornější (nemožnost nijak výrazně odlišit jednotlivé záznamy ve standardním diáři mi osobně vadila od chvíle, co jsem z papírového diáře přesedlal na Palm). Podívejme se tedy, co nám možnosti obou aplikací nabízejí.   

V obou aplikacích můžete ke každému záznamu v diáři přiřadit libovolnou ikonu z přiložené sady (DateBk5 umí pracovat i s ikonami Action Names, které mi připadají hezčí – to je ale věc názoru), můžete si pro každý záznam zvolit i barvu písma. To samozřejmě svádí ke kategorizaci denních záznamů, abyste na první pohled mohli odlišit třeba schůzky v kanceláři od cest, pracovní aktivity od volného času apod. První velký rozdíl a první bod pro DateBk5: zatímco v Action Names si musíte pamatovat, jaké barvy a ikony pro různé typy činností používáte, DateBk5 vytváření a definování až patnácti kategorií přímo nabízí. Pak stačí napsat vlastní text záznamu a kromě data a času k němu přiřadit i zvolenou kategorii – a v denním náhledu se záznam již objeví v příslušné barvě a s požadovanou ikonkou. Navíc DateBk5 nepodporuje jen různé barvy písma, ale také čtyři fonty a především různé barvy pozadí záznamu – diář pak doslova hraje všemi barvami a po nějakém čase nemusíte záznamy ani podrobně pročítat a při pohledu na denní náhled okamžitě poznáte, jaký typ činnosti vás zrovna dnes čeká.   

Oba diáře pochopitelně umožňují opakování záznamů v denní, týdenní, měsíční či roční frekvenci, DateBk5 nabízí i nepravidelné opakování. V DateBk5 ovšem najdeme jednu velice šikovnou funkci navíc: každý ze záznamů můžete uložit jako standardní schůzku, ale také jako tzv. floating event. Ten se chová úplně stejně jako běžná schůzka, ale má vlastní checkbox, podobně jako položky úkolovníku (k těm se dostaneme vzápětí), a pokud jej v daný den nezaškrtnete (tj. pokud daný úkol nesplníte), automaticky se přesune na stejnou dobu do následujícího dne. Vynikající především pro lidi jako já, kteří mají denně udělat spoustu věcí a polovičku z nich nestíhají, čímž ovšem tyto úkoly neztrácejí na významu. Krátce řečeno - v Action Names si musím sám hlídat, co jsem nestihl, DateBk5 to dělá za mě :-). Druhý bod pro Pimlico.    

Obě aplikace nabízejí filtrování záznamů, s jehož pomocí můžete v diáři zobrazit jen vybrané položky. DateBk5 nabízí filtraci podle jednotlivých kategorií záznamů, v Action Names můžete filtrovat podle ikonek. DateBk5 také umožňuje nadefinovat vybrané záznamy jako šablony a ty pak libovolně do diáře umisťovat. V obou diářích lze také pracovat s tzv. denním záznamníkem, tedy časovým záznamem průběhu určité aktivity v rámci dne. Kromě denního náhledu umožňují obě aplikace týdenní, měsíční i kvartální náhledy v nejrůznějších, většinou velmi hezkých a praktických provedeních. Možnost zvukové signalizace vybrané události s mnoha zajímavými nastaveními ani nezmiňuji, je samozřejmostí.   

Druhé okno aneb Integrace 
Možnost kombinovat denní náhled s položkami úkolovníku nabízí v novějších verzích i standardní palm-diář, tady jde ale přece jen o jinou kvalitativní úroveň. Oba diáře (Action Names snad o něco jednodušeji) umožňují v denním náhledu otevřít druhé okno, v němž Action Names standardně zobrazují úkolovník (ToDo), DateBk5 umožňuje volbu mezi úkolovníkem, adresářem a poznámkovým blokem (MemoPad). Jednotlivé položky úkolovníku zachovávají členění do kategorií podle standardní ToDo aplikace, každé kategorii lze přiřadit vlastní ikonku a barvu písma (v případě DateBk5 samozřejmě i font a barvu pozadí). Je-li stanoveno datum pro splnění úkolu, systém jej dokáže zobrazit stejně jako priority úkolů. (Drobná výhoda na straně Action Names: zobrazují datum splnění ve formátu data, zatímco DateBk5 ukazuje počet dnů, které do data splnění zbývají, maximálně však 9. Pokud plánujete úkoly s větším předstihem, ze základního zobrazení datum splnění nezjistíte, musíte si otevřít okno s detailními informacemi o úkolu.) Pokud termín splnění nedodržíte, datum vyčítavě zrudne, v Action Names se u něj objeví i výhrůžný vykřičník :-).   

Položky úkolovníku lze řadit nejrůznějším způsobem: podle data splnění, priority, skupiny apod. V obou aplikacích lze zobrazit jen vybrané kategorie úkolů. Troufám si tvrdit, že instalací kteréhokoli z diářů ušetříte hardwarové tlačítko ToDo pro jiné aplikace – alespoň já jsem od prvního seznámení s Action Names standardní úkolovník nepoužil ani jednou, a to s úkoly pracuji neustále.   

S vlastnostmi druhého okna u DateBk5 souvisí další výborná vlastnost tohoto diáře – totiž možnost tvorby odkazů, tedy provázání položek diáře s jinými údaji v Palmu. Odkazy lze přiřadit k denním záznamům i k položkám úkolovníku, s diářem tak lze propojit jakoukoli položku adresáře, úkolovníku nebo poznámkového bloku – výběr se provádí zvolením dané položky v druhém okně. Tak si k upozornění na schůzku s obchodním partnerem můžete připojit adresu jeho firmy, kterou máte uloženou v adresáři, i třeba jeho cenový katalog, který jste si předtím stáhli z internetu a teď jej jako textový dokument uchováváte v poznámkovém bloku. Action Names tvorbu odkazů v tomto rozsahu nepodporuje, nabízí však trochu jiné řešení, v němž se skrývá asi největší výhoda této aplikace.   

Dva v jednom 
Dosud by se mohlo zdát, že ve většině porovnávaných vlastností vítězí DateBk5, ještě jsme ale neodhalili všechny trumfy Action Names. Tím největším je skutečnost, že diář je jen jedna ze dvou tváří téhle aplikace – tou druhou je špičkový adresář. Ten pochopitelně zachovává kategorie standardního palm-adresáře, nechybí mu však mj. „ouška“ pro filtraci záznamů v rámci jednotlivých kategorií podle abecedy, dokáže třídit záznamy podle kterékoli z položek (nedocenitelné, pokud si potřebujete například rychle vypsat všechny zákazníky sídlící v určitém městě či pražském obvodě), automaticky sčítá záznamy v kategoriích, nabízí barevné odlišení jednotlivých kategorií apod. Nebojím se říci, že samotný adresář obstojí na výbornou i v konkurenci specializovaných aplikací, jakými jsou např. SuperNames nebo TealPhone. Všechny jeho dobré vlastnosti se ale násobí vynikající integrací s diářem Action Names. Každý denní záznam lze s libovolným kontaktem z adresáře jednoduše propojit. V diáři se pak objeví jméno kontaktu v předem definovaném barevném provedení a ťuknutím na něj otevřete příslušnou stránku z adresáře. Systém navíc ukládá informace o každém použití kteréhokoli z kontaktů v diáři – pokud například potřebujete zpětně vypsat data schůzek s určitým partnerem za uplynulý rok, stačí zvolit položku History a výpis schůzek máte před sebou i s příslušnými poznámkami z diáře. K pohybu mezi diářem a adresářem Action Names nepotřebujete žádný launcher ani hack typu McPhling, stačí využít tlačítka na dolní liště společné oběma aplikacím.   

Závěr 
Jak je vidět, obě aplikace mají spoustu výhod a záleží na zákazníkovi, čemu dá přednost. Hlavní předností DateBk5 je o něco lepší zpracování diáře, především možnost kategorizace schůzek, a více funkcí. Action Names zabírají méně místa v paměti a kromě diáře obsahují navíc vynikající adresář. Cena obou produktů je stejná – 25 $. Chceme-li za tuto částku dostat jediný špičkový produkt, je asi lepší volbou DateBk5, při nákupu Action Names ovšem získáme produkty rovnou dva, jeden výtečný a jeden velmi dobrý. Oba výrobci nabízejí třicetidenní zkušební lhůtu před zaplacením, což je dostatečně dlouhá doba na pečlivé vyzkoušení a následné rozhodnutí.

Nejčtenější

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Který letošní Samsung se vám líbí nejvíc?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Další z rubriky

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.