Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dá se vydělat na PalmOS software?

aktualizováno 
Vývojář, snící svůj sladký sen o tom, jak nechutně zbohatnete psaním PalmOS programů - zajímavou úvahu na toto téma nedávno otiskl server CNet. Pár myšlenek k tomuto tématu ale najdete i u nás...

 

Několik faktů o software PalmOS trhu a jeho tendencích v posledním období:

- trh s PalmOS software je poměrně otevřený - žádný program nedominuje na trhu, žádná aplikace není nainstalována na více než 10 % handheldů.

- PalmOS aplikace nejsou distribuovány jako krabicový software, převládá prodej přes Web či na pamětových kartách. To vytváří mnohá omezení a hledají se nové cesty distribuce software.

- Na PalmSource zaznělo několik myšlenek na zvýšení prodeje - například pomocí programu Cambio, který by umožnil PalmOS uživatelům beamovat seznam nejoblíbenějších programů do ostatních Palmů, či prodej software přes email.

- PalmOS je ještě tak trošku "nedospělý" byznys - je sice evidováno 200 000 vývojářů, ale mnoho z nich jsou studenti a fandové. Velké softwarové "domy" a firmy se teprve rodí. V posledním roce ale zaujímají stále podstatnější podíl na trhu PalmOS software.

- S předchozím bodem souvisí tendence k zvyšování podílu komerčního software nad sharewarem (v oblasti placeného software). Shareware zůstává populární, ale spíš u lidí, kteří software dělají jako svoje hobby. Některé firmy údajně zaznamenaly po stažení trial verzí znatelný nárůst prodejů.

- Typický počet skutečného zaplacení staženého shareware je asi 1 %. U extrémně populárních aplikací je tento podíl maximálně až 5 % (zdroj: Astraware).

 

Pár postřehů uživatele...

PalmOS se pyšní více než 13 000 aplikacemi a bohatství software patří rozhodně k výhodám platformy. Vím, že řada programů je pro většinu lidí nevyužitelný "balast", ale i v tom je kouzlo PalmOS, kde se v software běžně setkáte s věcmi, které nejsou jinde příliš k vidění:

- existují programy na řešení velmi periferních a úzkoprofilových problémů a oblastí - rozsah prodaných počítačů generuje poptávku i po výrazně specializovaných a jednoúčelových programech.

- ve většině kategorií je opravdu z čeho vybírat. Sháníte program na domácí vinotéku, evidenci chovatelských problémů či finanční kalkulátor? Budete si moci vybrat z řady programů, někdy počítáno v desítkách. A že se některé liší jen v designu či maličkostech? I to patří ke kouzlu platformy a k výběru. K dispozici je obvykle škála produktů od primitivních trackerů k vysoce propracovaným řešením.

- velmi bohatá je freeware scéna. Dochází často k určitému paradoxu, že v několika kategoriích programů je nejkvalitnější a nejsofistikovanější software ten zdarma, kdežto na druhé straně existuje řada neuvěřitelných pitomostí na evidenci čehokoliv, na kterých zřejmě budoucí Gatesové hodlají vytlouct pohádkový kapitál...

 

Nejen cena rozhoduje...

Ne vždy je ale cena software rozhodujícím kritériem. Za dobu své historie s Palmem jsem zakoupil asi patnáct pro mne podstatných programů - většinu přímo přes PalmGear, něco přes PDAPlanet. Musím uvést, že kvalita služeb, které jsem obdržel jako uživatel od výrobců software, byla velmi proměnlivá a setkal jsem se s těmito problémy:

- některý výrobce software mne nepustil bez dalších poplatku na vyšší verzi (třeba u produktů ThinkDB, či ActionNames).

- některý zakoupený software se již dále nevyvíjel a byl mi při přechodu k dalším modelům k nepotřebě (BatteryMonitor).

- producent programu PMT mne přestal asi po roce upozorňovat na updaty. Přes heslo na PalmGearu ale mohu nové plné verze stále stahovat, jen si musím sledovat, že nějaká vyšla.

- na druhou stranu asi polovina firem funguje k mé plné spokojenosti. Nemohu si třeba vynachválit firmu Handshigh, u které jsem kdysi koupit původní verze ToDoPlus a MemoPlus - stále mi posílají nové verze zdarma, upozorňují mne i emailem. Obdobně se chová i John Leung u finančního Account and Loans, Lands-J-Technolgies (JFile), či Solutions In Hand (MiniCalc).

Zkrátka kvalita zákaznického servisu je různá. Podle mých zkušeností to ale není o velkých zákaznických firmách versus nadšencích. I lidé, kteří dělají PalmOS software jako koníčka, dokáží poskytnout dobrou podporu, a naopak lecjakým profesionálům naroste hřebínek po prvním pomíjivém úspěchu a začnou z vás tahat po čase další poplatky či pro ně nákupem jejich software končíte a vaše emailová adresa je jim dobrá leda tak na občasný spam...

A co vy, máte nějaké zkušenosti s nákupem či prodejem software pro PDA?

Autor:


Témata: trh, software

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz