Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CzechMate - předplacená volací karta SPT Telecom

aktualizováno 
CzechMate je předplacená telefonní karta vydávaná SPT Telecom. Jde o plastovou kartičku v hodnotě 500,750 a 1000 Kč, na ní je uveden čtrnáctimístný kód - ten slouí jako ověření vaeho vlastnictví karty. Tento ověřovací kód není krytý ádným jiným kódem nebo heslem, je proto teoreticky moné, e uhodnete jiný čtrnáctimístný kód metodou náhodného výběru a pak voláte na cizí kartu. CzechMatenemá ádný čip, jako klasická telefonní karta nebo SIM karta.

Pozor: oba operátoři omezují přístup na CzechMate karty. O omezeních chystaných EuroTelem čtěte zde. Omezení aplikovaná Paegasem jsou zde.

Obsah:

 1. Co je to CzechMate?
 2. K čemu je CzechMate karta?
 3. Jak CzechMate funguje?
 4. Ceny volání přes CzechMate
 5. Lze CzechMate používat v zahraničí?
 6. Kde lze CzechMate karty koupit?
 7. Jak lze CzechMate karty jednoduše používat z mobilních telefonů?
 8. Zde jsou odkazy na všechny články o CzechMate kartách u nás.

1. Co je to CzechMate?

CzechMate kartaCzechMate je předplacená telefonní karta vydávaná SPT Telecom. Jde o plastovou kartičku v hodnotě 500,750 a 1000 Kč, na níž je uveden čtrnáctimístný kód - ten slouží jako ověření vašeho vlastnictví karty. Tento ověřovací kód není krytý žádným jiným kódem nebo heslem, je proto teoreticky možné, že uhodnete jiný čtrnáctimístný kód metodou náhodného výběru a pak voláte na cizí kartu. CzechMatenemá žádný čip, jako klasická telefonní karta nebo SIM karta.

2. K čemu je CzechMate karta?

Pokud máte mobilní telefon, je velmi zajímavá možnost volání na čísla pevných telefonních linek za 2,50 Kč na minutu. Zejména pro tarify Go a Twist nebo Start a Ekonom je to velmi zajímavá a atraktivní varianta, už proto, že za volání na CzechMate linku z mobilu se nic neplatí.

CzechMate karta je určena především pro zahraniční turisty, ale je vhodná i pro nás v případě, že si občas potřebujete zavolat a nevěříte na fungující telefonní automaty - na číslo 0800 zadarmo voláte z jakéhokoliv automatu, můžete použít i telefony u známých a přátel, aniž byste jim cokoliv protelefonovali. Výhodná je také možnost volání na zahraniční čísla - i to je zajímavé pro mobilní telefony, kde jsou hovory do zahraničí často dražší.

Zajímavou představou může být spojení CzechMate karty s pagerem bez měsíčního paušálu - jste stále na příjmu, zavolat můžete odkudkoliv, kde je libovolný telefon - a za svoje a za lacino. Nicméně mobily jsou operativnější a také přeci jenom více v kursu...

3. Jak CzechMate funguje?

Jde o předplacenou kartu - tedy o systém kreditu, kdy dopředu zakupujete provolatelný bonus podobně, jako v případě Go či Twist karet. V případě CzechMate ale nejde o žádný čip, který je třeba vložit do telefonu - naopak, jde pouze o čtrnáctimístný kód, který může použít kdokoliv, kdo jej zná.

Vše funguje velmi jednoduše - zavoláte na Zelenou linku 0800-160168 (pro komunikaci v češtině). Toto volání je všude z České republiky zdarma a to včetně mobilních telefonů - za toto spojení nic neplatíte a ani u mobilů se samozřejmě nepočítá do minut zdarma. Poté jste vyzvání, abyste zadali svůj čtrnáctimístný ověřovací kód. Pokud jej zadáte dobře, jste vyzváni k zadání telefonního čísla, na které voláte. Poté je vám oznámen zůstatek karty a jak dlouho můžete na cílové číslo volat - pak už jste spojováni. Neplatíte tedy nic za telefonát na číslo služby CzechMate, platíte pouze dále uvedené tarify za spojení v rámci služby CzechMate. Tyto tarify se vám strhávají z kreditu CzechMate karty. Kartu lze použít i při volání z automatů, mobilních telefonů a všech ústředen, jedinou podmínkou je možnost tónové volby, jíž na telefonu vyťukáte kód a volané číslo.

4. Ceny volání přes CzechMate

Volání na pevnou linku v rámci ČR 2,50 Kč / minuta
Volání na mobilní telefon v rámci ČR 12,50 Kč / minuta
Volání na auditextové linky 0609 42,50 Kč / minuta
Volání do zahraničí dle ceníků SPT Telecom

Pozor: výsledná cena se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru po skončení hovoru. Jediná minuta hovoru na pevnou síť tedy činí 3 Kč atd.

Oficiální ceníky: cena 2,50 Kč za minutu je platná v rámci propagační akce, kterou Telecom pro CzechMate karty vyhlásil. Regulerní cena je 6 Kč / minuta v silném provozu a 3 Kč mimo špičku - tyto ceny jsou na letácích, ale momentálně nejsou platné!

Platnost karty je 12 měsíců a neprotelefonovaná částka propadá SPT Telecom.

5. Lze CzechMate používat v zahraničí?

Ano, ale je potřeba volat na jiná telefonní čísla, která dostanete na letáku.

Od 10.9. 1998 lze telefonovat s CzechMate kartou obdobným způsobem z těchto zemí (ceny jsou uvedeny před zaokrouhlením za minutu)

 • USA - 44 Kč
 • Německo, Polsko, Rakousko - 20 Kč
 • Velká Británie - 26,80 Kč
 • Itálie, Belgie - 28,70 Kč
 • Maďarsko - 30,8 Kč
 • Španělsko, Řecko - 37,90 Kč.

Do listopadu má být možnost telefonování ze zahraničí rozšířena na Austrálii, Kanadu, Francii, Japonsko a Slovensko.

Volání ze zahraničí přes CzechMate je ovšem poměrně drahé a většinou se vyplatí podívat se po podobné předplacené kartě v zahraničí - ty nabízejí lepší tarify a jsou ve většině evropských zemích k dostání.

6. Kde lze CzechMate karty koupit?

V Praze poměrně snadno v prodejnách TeleSet, údajně také na poštách - tam se to ale moc nedaří, výjimkou budiž hlavní pošta v Praze v Jindřišské. Zatím nejspolehlivější jsou firemní prodejny TeleSet, v budoucnu by karta měla být prodejná i v trafikách a v benzinách, ale nějak to moc nefunguje a nespoléhal bych na to. Karta je k mání v hodnotách 500, 750 a 1000 Kč.

7. Jak lze CzechMate karty jednoduše používat z mobilních telefonů?

Některé mobilní telefony - Ericsson SH888 nabízejí přímou podporu pro využívání předplacených volacích karet typu CzechMate. U jiných telefonů je potřeba pomoci si uložením čísla CzechMate služby a ověřovacího kódu do paměti. Starší telefony ale neumožňují uložit příliš dlouhá čísla do paměti. Zde jsou shrnuty praktické rady a poznatky, jak na jednotlivých telefonech CzechMate optimálně používat:

 • Nokia 6110
  Uložte do paměti toto číslo, kde znak p získáte většinou delším či opakovaným stiskem hvězdičky - jde o symbol pauzy. 0800160168p12345678901234 Po dovolání se na službu CzechMate stačí vyťukat číslo volaného - a již voláte přes CzechMate. Také můžete vyvolat číslo z paměti, ale nezapomeňte před tím zvolit levým kontextovým tlačítkem volbu Kmitočtové tóny v menu.
 • Ericsson SH888
  Pro telefonování přes CzechMate zatím nejlepší telefon. Stačí najít číslo v paměti a déle podržet Yes - podrobný návod, jak toho dosáhnout a telefon nakonfigurovat, naleznete zde.
 • Ericsson GH388 a řada 6 - 7
  Zde není podpora CzechMate kartám vestavěná a navíc je problém model 388 (a možná i ostatní) přemluvit k vytáčení čísel delších, než 20 číslic.
  1. do paměti telefonu zadat číslo 0800160168p12345678901234p
  2. při volání zadat číslo paměti kde je kód a #
  3. stisknout No (číslo zůstane na displeji)
  4. zadat číslo, na které chcete volat + Yes
  Nejhorší bylo přesvědčit Erika, aby vytáčel číslo delší, než-li 20 znaků, to se povedlo přes znak mezery.
 • Siemens S10 a další telefony Siemens a Sony
  Tyto telefony pojmou v paměti číslo dlouhé maximálně 20 číslic. Proto je třeba uložit do jedné paměti číslo CzechMate služby 0800160168 a do druhé paměti čtrnáctimístný kód CzechMate karty. Po vyvolání čísla CzechMate služby z paměti telefonu je třeba v menu zvolit Vysílat tónově (Send DTMF) a vyslat z další paměti ověřovací kód a z další třeba telefonní číslo.
 • Sony CMD-X 2000
  1.do pameti si udelajte jmeno A a zadejte telefonni cislo na czech mate tj. 0800160168 (pokud mluvite cesky :-))
  2.do pameti si zadejte jmeno AA (aby to bylo hned na zacatku za A) a do nej cislo vasi czech mate karty 12345678901234
  3.vytocte A (0800160168)
  4.po navazani spojeni tuknete na menu a zvolte posilat DTMF tony
  5.tuknete na jog a ze seznamu si vyberte poslat AA (telefon to 14 ti mistny cislo pole jako DTMF)
  6.operator by vas mel vyzvat k zadani tel. cisla, ktere chcete volit. Zvolte ho a jste tam :)
 • Motorola d160/d170 a další telefony Motorola
  Telefony Motorola neumí na SIM kartu uložit více, než 20 číslic. Pokud máte některý model dražších řad, uložte celý CzechMate kód 0800160168p12345678901234 do paměti telefonu, přičemž ono p coby pausu získáte delším podržením hvězdičky - tím se udělá čtvereček vyvolávající pausu.
  Pokud telefon Motorola nemá vlastní paměť na telefonní čísla, lze uložit celý přístupový kód do paměti pro vyvolání hlasové schránky - tam se kupodivu vejde a číslo 3311 si můžete dát jinam, pokud si jej nepamatujete :)
  Volané číslo je třeba u Motorol vytáčet ručně - tyto telefony nejsou příliš šikovné...

Potřebujete všechny články související s CzechMate? Klikněte zde a vypíše se vám aktuální seznam.

Autor:


Témata: analýzy, Nokia, Siemens


Nejčtenější

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Další z rubriky

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Microsoft Lumia 950 a 950 XL
Microsoft konečně přiznal, že jsou Windows na mobilech mrtvá

Viceprezident Microsoftu v sérii příspěvků na Twitteru potvrdil konec mobilních Windows. Softwarový gigant už nějakou dobu nemá v přípravě žádné hardwarové ani...  celý článek

Úvod do nové webové aplikace Google Photos
Prahli po exkluzivních tapetách, získali neomezené úložiště u Googlu

Možnost ukládat bezplatně neomezené množství fotografií a videí v plném rozlišení na Google Photos je výsadou uživatelů referenčních smartphonů společnosti...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.