Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtvrtý mobilní operátor v Česku? Žádný není!

aktualizováno 
Společnost Unient na pondělní tiskové konferenci slavnostně oznámila, že je prvním virtuálním mobilním operátorem u nás. Zdá se ovšem, že to není pravda. Mobilní operátoři, jejichž síť by Unient musel využívat, o ničem nevědí.

Před dvěma dny se konala tisková konference společnosti Unient Communications, kde její zástupci slavnostně prohlásili, že se stali prvním virtuálním operátorem v České republice. Slíbili levné telefonování a spuštění vlastních mobilních služeb do poloviny roku.  - více zde...

Významná událost přišla jako hrom z čistého nebe, a tak jsme se rozhodli zjistit  u našich mobilních operátorů další podrobnosti. Mobilní síť jednoho z nich by totiž musel Unient využívat.

Zástupci Eurotel a T-Mobile odpověděli, že Unient s nimi o MVNO (Mobile Virtual Network Operator) nejednal a ani nejedná. Tiskový mluvčí Oskar/Vodafone. Jakub Hrabovský, nám na otázku, zda s nimi jednal Unient ohledně MVNO řekl: „Unient Communications nás požádal o propojení sítí a v souvislosti s touto žádostí s nimi jednáme.“

Propojení virtuálního operátora nedělá

Samotné propojení sítí je ovšem něco naprosto jiného než MVNO. Oskar má síť propojenou se všemi ostatními mobilními operátory a s řadou fixních operátorů jako Český Telecom, GTS Novera, Tiscali, a dalšími. Je to totiž podmínka nutná pro to, abyste mohli volat z jedné sítě do druhé. Oskar má navíc ze zákona povinnost jednat s každým, kdo o propojení řádně požádá.

Unient Communications podle těchto informací s žádným našim operátorem nevede jednání o tom, aby se mohl stát virtuálním operátorem. Tisková mluvčí Unientu však tvrdí, že společnost sice zatím nemá s žádným operátorem smlouvu podepsanou, ale že s mobilními operátory jednání v této věci vede. Toto tvrzení se však s těmi předešlými vylučuje.

Tiskové prohlášení je velmi zavádějící

Ve své tiskové zprávě firma přímo tvrdí: „Unient Communications je prvním virtuálním mobilním operátorem.“. Ve skutečnosti však tisková mluvčí společnosti sama přiznává, že zatím nemá její společnost podepsánu smlouvu s žádným mobilním operátorem a tudíž nemůže ani poskytovat služby jako MVNO v žádné české GSM síti.

Tisková zpráva dále uvádí: „Nejprve na jaře loňského roku získal (myšleno Unient, pozn. red.) od Českého telekomunikačního úřadu licenci na provozování mobilních hlasových a datových služeb.“ Stejnou licenci má ovšem dalších více než deset podnikatelských subjektů v České republice, které se o vznik MVNO marně snaží i déle než dva roky.

„V září 2005 Český telekomunikační úřad přidělil službě Viphone, kterou Unient Communications již provozuje, rozsah 200 000 mobilních čísel začínajících 799,“ pokračuje tisková zpráva. Například společnosti GTS Novera ovšem přidělil ČTU v listopadu rozsah 100 000 čísel. To ovšem zase nic neznamená a s MVNO v zásadě nesouvisí.

„Minulý týden podepsal Unient Communications smlouvu o propojení mobilní sítě Viphone s Českým Telecomem.“  Stejnou smlouvu má vzhledem k významu sítě Českého Telecomu podepsanou v podstatě každý mobilní či alternativní fixní operátor v této zemi.

Média naletěla?

Zavádějící informace od Unientu pak přibarvila další česká média. Kupříkladu Hospodářské Noviny: „V České republice se jedná o první pokus tohoto typu…“ či „Trojici českých mobilních operátorů doplní čtvrtý hráč: na tuzemský trh vstupuje virtuální operátor, společnost Unient Communications.“ Deník 24 hodin: „Mezi trojici mobilních operátorů na tuzemském trhu se hodlá vklínit malá rodinná firma.“

Společnost Unient Communications ovšem v současné době není mobilní virtuální operátor, protože se dosud nedohodla s žádným z českých mobilních operátorů, jak ostatně zmiňují i Hospodářské noviny. Ani optimismus o tom, že by se Unient Communications během půl roku virtuálním operátorem stal, není na místě.

Unient Communications navíc nemá oproti zbylým uchazečům v oblasti MVNO žádné know-how. Naproti tomu Tele2 či easyMobile patří mezi tradiční (nejen) evropské virtuální operátory, Aliatel, Czech On Line, GTS Novera a Tiscali zase patřili či patří mezi významné hráče v oblasti fixních sítí a společnost EMEA Telecom má zkušenosti z provozování fixního virtuálního operátora. Přesto se žádné z těchto společností nepodařilo v jednání uspět ani za několik let, natož pak měsíců.

Co je to MVNO

Mobilní virtuální operátor (MVNO - Mobile Virtual Network Operator) je společnost, která nemá vlastní mobilní síť, ale využívá ji od stávajících operátorů.  Takový operátor tedy může nabídnout téměř libovolné služby jako hlas, videotelefonie, připojení k internetu, SMS, MMS, vlastní služby s přidanou hodnotou apod.

Jediným limitujícím faktorem jsou možnosti a dohody s MVNE (Mobile Virtual Network Enabler), což je operátor, jehož síť daný virtuální  operátor využívá. Pro to, aby se někdo stal MVNO, však musí podniknout - vedle podepsání smlouvy s mobilním operátorem - i další kroky. Zejména musí získat příslušnou licenci od ČTÚ, která mu umožní takové služby poskytovat. MVNO může zažádat i o přidělení vlastních telefonních čísel. Pokud o čísla nepožádá, může se domluvit s MVNE, který mu pak může přidělovat čísla ze svého rozsahu. - více zde...

Kdo u nás má příslušné licence

Pokud se podíváme například na to, kdo může v ČR poskytovat veřejně dostupnou telefonní službu prostřednictvím veřejné mobilní telefonní sítě či veřejné mobilní sítě elektronických komunikací, zjistíme, že vedle stávajících tří mobilních operátorů tuto licenci má i řada dalších. Patří sem mimo jiné Canada Online, Cerberos, EMEA Telecom, Hélios MB, Mattes AD, New Telekom, WaveNet včetně Unient Communications.

Tuto licenci však může získat téměř každý, kdo si o ní požádá. Sama o sobě, tj. bez přiděleného kmitočtového pásma a nebo smlouvy s MVNE, je ale k ničemu. O přidělení mobilních telefonních čísel kromě stávajících operátorů žádaly ještě společností GTS Novera a Unient Communications.

Vlastní číselný rozsah mobilních čísel však není podmínkou nutnou a už vůbec ne postačující pro to, aby se někdo mohl stát MVNO. Používat lze číselný rozsah od svého MVNE nebo prostě využít přenositelnosti mobilních čísel (MNP). Vlastní rozsah čísel je tedy pouze pomyslnou třešničkou na dortu, jejíž význam je ovšem v době přenositelnosti téměř nulový.

Jednání o MVNO jsou už několik let bezvýsledná

Již od roku 2003 probíhají velmi dlouhá jednání s mobilními operátory o tom, aby umožnili vstup MVNO do své sítě. Již předloni jsme vás informovali o snažení třech takových podnikatelských subjektů. - více zde...

Jednalo se ovšem jen o část ze všech společností, které o tom s českými mobilními operátory jednali a všechny dopadly zatím neúspěšně. Následující seznam zájemců o MVNO v České republice vychází z informací, které má naše redakce k dispozici od zástupců zmiňovaných společností:

  • Tele2 (jedná cca. od roku 2003 postupně se všemi operátory)
  • Tiscali (jedná cca. od roku 2003 postupně se všemi operátory)
  • Czech On Line (jednal s operátory v roce 2004, nyní MVNO není priorita)
  • Aliatel (již neexistuje, jednal hlavně s T-Mobile)
  • easyMobile (jednal zejména se společností Eurotel)
  • GTS Novera (začala jednání postupně se všemi operátory ještě jako GTS taktéž někdy v roce 2004, v současné době je realizaci MVNO suverénně nejblíže)
  • EMEA Telecom (jedná se všemi operátory již od roku 2004)

Samozřejmě je možné, že o existenci MVNO jednali s českými operátory i některé další firmy. Ostatně Oskar/Vodafone sám přiznává, že v současné době jedná hned s několika takovými zájemci. Proč se ovšem ještě nedokázali dohodnout?  

"Celkem nás oslovilo pět zájemců, se kterými jsme na počátku jednání. Vzhledem k rozměru potenciální spolupráce je ale nutné přesně definovat parametry dohody tak, aby byla dlouhodobě výhodná pro obě strany," doplňuje situaci Jakub Hrabovský z Oskar/Vodafone. 

Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Šedí operátoři jsou problém. Shoduje se telekomunikační úřad i O2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle výsledků nedávného testu mobilního trhu konstatuje, že v České republice není efektivní konkurence a bude zřejmě třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

T- Mobile.
Pevný internet od T-Mobilu zlevnil. Zvýhodnění platí nově pro všechny

Možnost zřízení pevného internetového připojení za nižší měsíční paušál doposud T-Mobile podmiňoval nutností využívání či zřízení hlasového tarifu. Nyní...  celý článek

Česká spořitelna, a.s.
Osobní bankéř/ka - Mnichovo Hradiště

Česká spořitelna, a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.