Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČTÚ varuje: Českým operátorům hrozí regulace

  10:50aktualizováno  10:50
ČTÚ po analýze českého telekomunikačního trhu došel k závěru, že hospodářská soutěž se v některých jeho segmentech vyvíjí negativně. Začal proto s opatřeními, která by mohla vést k regulaci trhu. Regulace nebyla doposud možná, protože v minulosti ČTÚ prohlásil trh za plně konkurenční.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

ČTÚ uznává, že konkurence na českém telekomunikačním trhu nefunguje tak, jak by měla. Úřad dospěl k nutnosti vymezit nový trh RT 8 s názvem "původ volání (originace) ve veřejných sítích"  a podniknout kroky, které by v budoucnu mohly vést k regulaci tohoto segmentu trhu. K rozhodnutí vedly ČTÚ špatné výsledky dosavadního trhu mobilní originace v takzvaném testu tří kritérií.

Test spočívá ve zkoumání, zdali zabraňují  vstupu nového subjektu na trh "velké a trvalé překážky," zdali trh v "přiměřeném časovém období" směřuje k účinné hospodářské soutěži a zda selhání hospodářské soutěže řeší dostatečně účinně pouhé uplatňování soutěžního práva. Vzhledem k laxnímu postoji ČTÚ v minulých letech je jeho konečné stanovisko poměrně překvapivé. ČTÚ došel k závěru, že hospodářská soutěž se na některých segmentech trhu vyvíjí negativně.

Pavel Dvořák si protiřečí

Pavel Dvořák, předseda ČTÚ, uvádí  v rozhovoru pro Lidové noviny, uveřejněném 8. 12. 2011, některé skutečnosti, které jsou v rozporu s novými zjištěními úřadu, o kterých se mluví v tomto článku. Pavel Dvořák například uvedl: "Konkurence na telekomunikačním trhu je zhruba stejná jako kdekoliv jinde," a nepopřel přitom otázku redaktora, ve které zaznělo, "tvrdíte, že český trh je dostatečně konkurenční." Již 8 dní byl v té době ovšem zveřejněn dokument, ve kterém úřad tvrdí pravý opak, a sice,  že hospodářská soutěž na českém telekomunikačním trhu nefunguje v některých jeho segmentech tak, jak by měla.  ČTÚ se k tomuto rozporu nevyjádřil.

"Na základě poznání, že na určitém segmentu trhu dochází, nebo může docházet, k negativnímu vývoji hospodářské soutěže, je Úřad v souladu s § 52 odst. 2 Zákona oprávněn vymezit další relevantní trhy, na nichž lze uplatnit regulaci ex ante," uvádí úřad v opatření obecné povahy č. OOP/1/XX.2011-Y, jehož zveřejnění proběhlo poměrně v tichosti 30. 11. 2011.

Konkrétní negativní závěry ČTÚ shrnuje mimo jiné například i výtkami k trhu maloobchodnímu, který s velkoobchodním úzce souvisí: "Na základě výsledků průběžného sledování vývoje na maloobchodním trhu hlasových volání ve veřejných mobilních telefonních sítích dospěl Úřad k závěru, že právě na tomto trhu postupně dochází ke stagnaci vývoje hospodářské soutěže, a proto na základě níže uvedených skutečností přistoupil k vymezení nového relevantního trhu – RT 8."

Podstatnější výtky má ale k trhu velkoobchodnímu, kde trh splnil v negativním slova smyslu všechna tři kritéria testu. "Na základě výše uvedeného Úřad konstatuje, že kontrola infrastruktury představuje pro nově vstupujícího operátora významnou a trvalou překážku vstupu na RT 8," dočteme se například.

Ohledně druhého kritéria se dočteme: "Úřad konstatuje, že druhé kritérium je splněno. Na RT 8 nebylo prokázáno, že trh směřuje k účinnému fungování hospodářské soutěže v příslušném časovém období."  A konečně, splněno je podle ČTÚ i kritérium číslo tři. "Uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčené(á) selhání trhu, a proto je třeba uplatnit na RT 8 sektorově specifickou regulaci," uvádí úřad.

Úřad mimo jiné například zjistil, že pokles terminačních poplatků nepromítají operátoři do konečných cen, nebo že českému telekomunikačnímu trhu nesvědčí neexistence plnohodnotného a legálního virtuálního operátora. "Úřad konstatuje, že mobilní operátoři neprovedli zcela odpovídající snížení maloobchodních cen volání s ohledem na snížení regulovaných cen za terminaci," píše regulátor.

Výhrady má i k pokrytí vysokorychlostním internetem. "Sítě UMTS pokrývají v současné době přibližně 40 % obyvatelstva a 5 % území. Takový rozsah pokrytí území je možné označit za malý a nedostatečný, zejména s ohledem na mezinárodní srovnání," dočteme se.  Výše popsané kroky by mohly vést až k regulaci trhu.

ČTÚ nejprve výsledky nechává měsíc k dispozici k veřejné konzultaci a zkonzultuje je i s EK. Pokud komise neuplatní žádné námitky a rovněž veřejná konzultace potvrdí názor ČTÚ, bude následovat konečné ustavení nového trhu a následně další analýzy.  Ty ovšem podle tiskové mluvčí úřadu Jany Artěmenkové neskončí dříve než v září 2012.

"Pokud zahájená veřejná konzultace a následná notifikace s EK potvrdí názor ČTÚ, bude moci být nový relevantní trh mobilní originace ustaven do konce února 2012. Následné provedení a vydání vlastní analýzy tohoto trhu (včetně konzultace, jejího vypořádání a notifikace EK) by mohlo být dokončeno v září 2012," uvedla Artěmenková.

Tedy dávno poté, kdy proběhne aukce volných kmitočtů, o které se dlouhou dobu mluví ve spojitosti se zlepšením konkurenčního prostředí na českém trhu. (Ta by měla proběhnout do tří měsíců od nedávného schválení novely Zákona o elektronických komunikacích, více čtěte zde.) Výsledek aukce by tedy mohl mít kromě jiných skutečností nezanedbatelný vliv na to, zdali nakonec úřad přikročí k regulaci části trhu.  

Nejčtenější

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Blíží se další regulace. Volání do zahraničí je moc drahé

Chcete-li v současnosti ušetřit za volání po EU, pak musíte vycestovat za hranice. Z telefonu přihlášeného do sítě operátora sousedního státu totiž oproti...  celý článek

Ilustrační snímek
Šedí operátoři jsou problém. Shoduje se telekomunikační úřad i O2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle výsledků nedávného testu mobilního trhu konstatuje, že v České republice není efektivní konkurence a bude zřejmě třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Myšlenka supertarifu žije. Nově ho chce vyloudit město na Vysočině

Tarif pro běžné občany, jehož ceny by odpovídaly ministerským tarifům, se poprvé snažila vysoutěžit koncem roku 2016 radnice městské části Brno-střed. Bez...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.