Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volání zlevní. ČTÚ si došlápne na operátory, nařídí jim virtuály

aktualizováno 
Podle informací, které má redakce Mobil.cz k dispozici, oznámí tento týden Český telekomunikační úřad záměr regulovat trh s mobilním voláním, SMS a daty. Operátoři budou muset uveřejnit velkoobchodní nabídku, čímž vznikne prostor pro hromadný vznik virtuálních operátorů.

Český telekomunikační úřad | foto: Mobil

Český telekomunikační úřad prováděl v uplynulých měsících analýzu takzvaného relevantního trhu číslo 8, tedy trhu s mobilním voláním,  textovými zprávami a daty. Jejím cílem bylo zjistit, zda na tomto trhu nepůsobí subjekty s významnou tržní silou, a tudíž dochází ke vzniku nedostatečně konkurenčního prostředí. To, co selským rozumem můžeme odhadnout, že se děje, však pro správný postup nařízení regulace vyžaduje opravdu složité zjišťování a dokazování.

Podle dostupných informací, které má redakce k dispozici, však ČTÚ po provedení celé analýzy dospěl k názoru, že prostředí skutečně není dostatečně konkurenční a že současní operátoři společně disponují významnou společnou tržní silou a v podstatě tvoří oligopol. Proto se úřad rozhodl, že přistoupí k regulaci trhu č. 8. Regulace by měla snížit ceny hovorného.

Podle přijatých opatření budou mít operátoři za povinnost vytvořit velkoobchodní nabídku, v rámci které poskytnou své služby za velkoobchodní ceny k dalšímu přeprodeji. Tím bude v podstatě nařízena povinnost vpustit do svých sítí virtuální mobilní operátory.

Jejich vznik, stejně jako jakýkoli vstup dalšího hráče telekomunikační trhy pod dozorem ČTÚ, schvaluje úřad a uchazeči musí za účelem poskytování mobilních telekomunikačních služeb splnit řadu podmínek. Tyto vesměs zákonné podmínky pak budou v podstatě jedinou překážkou k provozu svého vlastního operátora.

Regulace se bude týkat současné velké trojky operátorů, tedy T-Mobilu, Telefóniky O2 a Vodafonu. Regulována nebude nabídka operátora U:fon ani další služby, které mnohdy operátoři spojují s mobilními službami do balíčků. ČTÚ bude pochopitelně vývoj trhu sledovat a samotnou regulaci bude moci kdykoliv zrušit. Součástí regulace bude i zjišťování, zda operátoři velkoobchodně své služby prodávají za adekvátní cenu.

Podle našich informací operátoři na regulaci namítají, že vůbec nebere v potaz nadcházející aukci na frekvence pro sítě LTE a zbývající volné frekvence. Ta pravděpodobně přinese čtvrtého celoplošného operátora a i v rámci této aukce budou operátoři nuceni vpustit do svých sítí virtuální operátory.

Telefónica O2 navíc již v úterý představí prvního reálného virtuálního operátora v Česku Blesk Mobil od vydavatelství Ringier. O vstupu tohoto prvního virtuála na český trh a dalších jsme jako první informovali již začátkem října (více zde).  
Nejčtenější

Batole „uspalo“ matčin iPhone na více než 47 let

Ilustrační snímek

Opakované zadání nesprávného přístupového kódu bylo patrně příčinou více než 20 milionů minut dlouhého uzamčení iPhonu...

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...Porovnali jsme: fotí špičkový smartphone lépe než model za třetinu ceny?

Huawei Mate 10 Pro a Huawei P Smart

Že špičkové fotomobily fotí opravdu výborně, je již známá věc. Levnější smartphony na tom byly vždy hůř, ale v poslední...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...

Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

Další z rubriky

LTE síť pro Internet v letadlech už funguje. Stanice jsou i v Česku

Mobilní LTE síť pro letadla EAN

V prvním pololetí letošního roku začne v celé Evropě fungovat mobilní síť pro letadla. Kombinuje pozemní stanice se...

Toto jsou tajné tarify operátorů. Pro děti je i tarif zdarma

Ilustrační snímek

Operátoři se dlouhodobě snaží o zjednodušení tarifní nabídky, a to třeba i vyřazením starších či zákazníky méně...

Operátoři loni vyšetřovatelům poskytli přes čtvrt milionu údajů

Ilustrační snímek

V roce 2017 předali mobilní operátoři oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje v celkem 253 380 případech, což...Najdete na iDNES.cz