Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volání zlevní. ČTÚ si došlápne na operátory, nařídí jim virtuály

aktualizováno 
Podle informací, které má redakce Mobil.cz k dispozici, oznámí tento týden Český telekomunikační úřad záměr regulovat trh s mobilním voláním, SMS a daty. Operátoři budou muset uveřejnit velkoobchodní nabídku, čímž vznikne prostor pro hromadný vznik virtuálních operátorů.

Český telekomunikační úřad | foto: Mobil.iDNES.cz

Český telekomunikační úřad prováděl v uplynulých měsících analýzu takzvaného relevantního trhu číslo 8, tedy trhu s mobilním voláním,  textovými zprávami a daty. Jejím cílem bylo zjistit, zda na tomto trhu nepůsobí subjekty s významnou tržní silou, a tudíž dochází ke vzniku nedostatečně konkurenčního prostředí. To, co selským rozumem můžeme odhadnout, že se děje, však pro správný postup nařízení regulace vyžaduje opravdu složité zjišťování a dokazování.

Podle dostupných informací, které má redakce k dispozici, však ČTÚ po provedení celé analýzy dospěl k názoru, že prostředí skutečně není dostatečně konkurenční a že současní operátoři společně disponují významnou společnou tržní silou a v podstatě tvoří oligopol. Proto se úřad rozhodl, že přistoupí k regulaci trhu č. 8. Regulace by měla snížit ceny hovorného.

Podle přijatých opatření budou mít operátoři za povinnost vytvořit velkoobchodní nabídku, v rámci které poskytnou své služby za velkoobchodní ceny k dalšímu přeprodeji. Tím bude v podstatě nařízena povinnost vpustit do svých sítí virtuální mobilní operátory.

Jejich vznik, stejně jako jakýkoli vstup dalšího hráče telekomunikační trhy pod dozorem ČTÚ, schvaluje úřad a uchazeči musí za účelem poskytování mobilních telekomunikačních služeb splnit řadu podmínek. Tyto vesměs zákonné podmínky pak budou v podstatě jedinou překážkou k provozu svého vlastního operátora.

Regulace se bude týkat současné velké trojky operátorů, tedy T-Mobilu, Telefóniky O2 a Vodafonu. Regulována nebude nabídka operátora U:fon ani další služby, které mnohdy operátoři spojují s mobilními službami do balíčků. ČTÚ bude pochopitelně vývoj trhu sledovat a samotnou regulaci bude moci kdykoliv zrušit. Součástí regulace bude i zjišťování, zda operátoři velkoobchodně své služby prodávají za adekvátní cenu.

Podle našich informací operátoři na regulaci namítají, že vůbec nebere v potaz nadcházející aukci na frekvence pro sítě LTE a zbývající volné frekvence. Ta pravděpodobně přinese čtvrtého celoplošného operátora a i v rámci této aukce budou operátoři nuceni vpustit do svých sítí virtuální operátory.

Telefónica O2 navíc již v úterý představí prvního reálného virtuálního operátora v Česku Blesk Mobil od vydavatelství Ringier. O vstupu tohoto prvního virtuála na český trh a dalších jsme jako první informovali již začátkem října (více zde).  Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Tenkrát se mu všichni smáli, jenže on přinesl současné trendy

Samsung Galaxy Note - premiéra Berlín

Krátce po premiéře svět zaplavily vtipy na jeho velikost. Lidé kroutili hlavou, že taková plácačka se ani nevejde do...

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Zázračný tarif od nich nedostanete. Vyzkoušeli jsme srovnávače tarifů

Tarifomat láká na nabídku na míru

Tarifní kalkulačky slouží především ke srovnání mobilních tarifů, lákají ovšem i na neveřejné tarify. V současnosti...

Leží v nemocnici bez wi-fi, tak chce po operátorech neomezená data

Ilustrační snímek

„Ahoj, jsu Kuba a chci změnit chování operátorů.“ Jakub Strouhal se prostřednictvím sociální sítě rozhodl bojovat za...

Najdete na iDNES.cz