Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČTÚ dostal stížnost na mobilní operátory

aktualizováno 
Některým operátorům pevných telefonních sítí už došla trpělivost při jednání s mobilními operátory a požádali Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby vydal cenové rozhodnutí o propojení sítí. ČTÚ tak v každém případě zásadně ovlivní ceny za volání mezi pevnými a mobilními sítěmi.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se konečně bude zabývat příliš vysokými propojovacími poplatky mezi pevnými a mobilními sítěmi – konkrétně za ukončení hovoru z pevné v mobilní síti. Společnost GTS totiž požádala ČTÚ o stanovení metodiky výpočtu propojovacích poplatků a stanovení maximální ceny za propojení pevné a mobilní sítě. Žádost k ČTÚ byla podána téměř měsíc od okamžiku, kdy operátoři pevných sítí veřejně prezentovali svoje rozhořčení nad neústupností mobilních operátorů.

Ostatní operátoři pevných sítí s podobným krokem zatím váhají, ale pokud v nejbližších dnech jednání o propojení s mobilními operátory nevyústí v  uzavření příslušných dohod, obrátí se také na ČTÚ. „Vážně o tom uvažujeme a pokud se do deseti dnů s mobilními operátory nedohodneme, obrátíme se na ČTÚ,“ řekla pro Mobil.cz Petra Kopecká z tiskového oddělení Aliatelu.

Zástupci pevných operátorů Českému telekomunikačnímu úřadu vyčítají, že metodiku výpočtu cen za propojení pevných a mobilních sítí nepřipravil již v minulosti. Současná jednání se tak protahují, protože žádná ze stran neví, jaká metodika se bude v České republice standardně používat. „Pro letošek navrhujeme výpočet na základě nákladů, očištěných od neoprávněných položek – obdobný, který použil ČTÚ pro pevné sítě (Metoda FAC – poznámka redakce). Pro rok 2002 a další předpokládáme použití metody LRIC,“ uvedl David Duroň, tiskový mluvčí GTS.

Mobilní operátoři v současnosti navrhují propojovací cenu za minutu hovoru z pevné do mobilní sítě ve výši přibližně 6,50 koruny. S tím pevní operátoři nesouhlasí: „Požadujeme a rozborem dokládáme cenu 1,21 Kč,“ upřesnil Duroň. Přemysl Klíma, generální ředitel Českého Telecomu, je ale k mobilním operátorům shovívavější: „Snížení cen za propojení ze strany mobilních operátorů přece nemusí být jednorázový proces, čili jakýsi cenový skok.“ Český Telecom má sice již uzavřené propojovací dohody se všemi mobilními operátory, ale v současnosti jedná o nových cenách. Na cenu 6,50 Kč zatím nepřistoupil a operátorům sítí GSM tak stále platí původní ceny v rozmezí 7,15 – 7,70 Kč.

Cenové rozhodnutí, které Český telekomunikační úřad musí vydat, bude závazné pro všechny mobilní operátory v České republice. Jednající strany se samozřejmě mohou dohodnout na nižších cenách, než stanoví ČTÚ, ale pokud se nedohodnou, budou platit ceny určené regulátorem. Nikdo však v tuto chvíli netuší, kdy vydá ČTÚ rozhodnutí – nejdříve totiž musí získat podklady od mobilních operátorů. Všechny zainteresované strany však považují za nanejvýš pravděpodobné, že ČTÚ propojovací poplatky sníží – a v tom případě poklesnou i ceny za volání z pevných linek na mobilní telefony.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz