Čtečky e-booků přicházejí, nahradí tradiční knihy?

Panasonic i Sony začnou ještě letos prodávat své čtečky e-booků. Každý výrobce své zařízení pojal jinak, přesto se jedná o zajímavá řešení. Jsou však zákazníci na mobilní čtečky připraveni a jak je to s nabídkou e-knih?

Přestože myšlenka čteček elektronických knih není nikterak nová, hodlají velcí výrobci zaútočit na trh pořádně až letos.

Panasonic před několika dny představil svoji čtečku nazvanou Words Gear. Ta se od některých podobných zařízení odlišuje tím, že používá klasický LCD displej namísto černobílého inkoustového. Výhodou 5,6" obrazovky s úhlopříčkou přes 14 centimetrů a rozlišením 1024 x 600 bodů tak je, že zobrazí i barevný obsah, vyšší je naopak spotřeba.

Zařízení měřící 152 x 105 x 18,5-28,4mm váží 325 gramů a nechybí mu ani slot na SD paměťové karty. Baterie má vydržet 6 hodin. Cena čtečky, která se na japonský trh dostane ještě letos a poradí si také s přehráváním MP3 skladeb či zobrazením obrázků, bude činit 340 USD.

Čtečky e-booků přicházejí, nahradí tradiční knihy?

Ještě v tomto roce se má k zákazníkům dostat také konkurenční čtečka od Sony. Ta pracuje na bázi elektronického inkoustu E-Ink, kdy je displej méně energeticky náročný díky absenci podsvícení, avšak zobrazí pouze černobílou barvu.

Výhodou této technologie je, že kvalita podání si nezadá s knižním písmem a zobrazovací úhel je mnohem vyšší než v případě LCD. Podle výrobce vydrží baterie zařízení načtení až 7500 stránek a kapacitu má mít čtečka na zhruba 80 knih. Poradí si jak s TXT formátem, tak PDF, RTF, Word nebo BBeB Book, ale také s MP3 či AAC7 skladbami či JPEG, GIF, PNG a BMP formáty obrázků.

Čtečky e-booků přicházejí, nahradí tradiční knihy? 

Sony Reader má úhlopříčku o velikosti 15 centimetrů a zobrazí celkem čtyři odstíny šedé při rozlišení 800 x 600 pixelů. Na trhu mělo být zařízení o rozměrech 175 x 124 x 14mm již počátkem tohoto roku, dočkáme se ho ovšem až v polovině listopadu a to za cenu $350.

Již zanedlouho tedy uvidíme, zda je trh na podobná zařízení připravený. Před dvěma lety se Sony již pokoušelo prorazit se svojí čtečkou Librié, ze které její další model vychází, deklasovala jej kromě omezené nabídky knih především velikost a cena. A ta bude asi zatím největší překážkou také u dalších zařízení, málokdo zaplatí za jednoúčelovou čtečku tolik, kolik může dát za slušně vybavené PDA.

Nutno však podotknout, že Sony se snaží podchytit trh s e-knihami v obchodě Connect, kde nabízí kolem 10 tisíc výtisků mnohdy za poloviční ceny než v případě papírových výtisků. Činit tak jakékoliv závěry je předčasné a o dalším osudu čteček e-booků rozhodnou jen zákazníci.