Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Compaq iPaq 3970 – PocketPC mobilní kancelář

aktualizováno 
V dnešní recenzí vás seznámíme s novinkou na našem trhu. Je to PDA, které se velice proslavilo a které se stalo naprosto bez nadsázky bestsellerem mezi PocketPC zařízeními. Nejprodávanější a kultovní zařízení svým designem předčí všechny své konkurenty a je nejvíce žádaným PocketPC pro managery.

Osvědčený a mnohokráte modifikovaný PocketPC doznal dalších změn nejen, co se týče zevnějšku kde přidal na své jedinečnosti a atraktivnosti, ale také byl do něj aplikován nový operační systém Pocket PC 2002. Operační systém je velice příjemný na používání, pěkně barevně proveden a má i spoustu vylepšení a pár novinek, které určitě oceníte, včetně klasických aplikací od firmy Compaq. Nové PDA iPaq zrecenzujeme a srovnáme s ostatními PocketPC zařízeními, včetně předcházejícího modelu iPaq 3650. 

Technická specifikace:

 • XScale 400MHz StrongArm procesor Intel PXA250

 • 64MB RAM

 • 48MB Flash ROM

 • 16bitový aktivní TFT displej, 240 x 320 bodů o velikosti 0.24mm

 • rozšiřující slot na SD / MMC karty

 • nabíjecí Li-Ion baterie 1550 mAh

 • USB a zároveň sériová kolébka
 • Bluetooth technologie
 • kiný systémový konektor
 • umělohmotný kryt displeje
 • operační systém PocketPC 2002


 

Balení:

Po otevření krabice nalezneme transportní umělohmotnou přepravku, v které je umístěn vlastní kapesní počítač, velice pěkně vyvedená kolébka s dvěmi vývody!!! (jeden USB a jeden sériový 9pin CANNON - můžete si zvolit, zda budete připojeni pomocí sériového nebo USB portu). Dále je zde nabíječka neboli síťový zdroj, redukce ze síťového JACK konektoru na systémový konektor. PDA totiž neobsahuje konektor pro napájení :(. V samostatném boxu jsou manuály, kterých tu je opravdu hodně, spousta CD a registrační formulář. Navíc je zde ještě jeden stylus, to kdybyste ten první, co je v PDA, ztratili… 

Dodávané CD:

 • Aplikace dodávané na Compaq CD-ROM: Pocket Asset Manager, Reference Guide (pdf formát), Virtual Tour AudioPlayer a AudioManager, Ilium eWallet a ListPro

 • Aplikace dodávané na Microsoft CD-ROM: Microsoft ActiveSync 3.5 (desktop), Microsoft Outlook 2000 pro PC, Pocket Streets, Transcriber, Microsoft Money, Windows Media Manager, Microsoft Reader eBooks, Internet Explorer 5.0

 

Operační systém PocketPC a iPaq 3970 obsahuje následující aplikace:

 • Aplikace interní: Microsoft ActiveSync®, Calendar, Contacts, Pocket Excel, Pocket Word, Tasks, Voice Recorder, Notes, Pocket Internet Explorer, Calculator, Solitaire, Inbox, File Explorer, Bluetooth Manager, Jpeg Viewer.

 • Aplikace od firmy Compaq (jsou již obsaženy v systému): QMenu, Asset Viewer, Qstart, QUtility Picture Viewer a Contacts Backup

 

Vlastní zařízení:

Zařízení je provedeno jako jeho předchůdce, má tedy kovové stříbrné tělo z tvrzeného ABS plastu. Umělá hmota působí velice pevným dojmem. Ve spodní části nalezneme opět pochromovaná tlačítka ke spouštění jednotlivých aplikací a oválnou kurzorovou klávesu pro pohyb nahoru / dolu a vlevo / vpravo + stisknutí uprostřed pro potvrzení. Oproti původnímu modelu je na tomto modelu přesunut reproduktor z kurzorové klávesy na horní hranu, kde vyrostl černý umělohmotný "hrb", ve kterém je umístěn kromě reproduktoru také mikrofon, tlačítko pro zapínání, senzor okolního osvětlení, po stranách dvě LED diody pro signalizaci nabíjení, činnosti Bluetooth modulu a tichý alarm. Dále je na horní hraně umístěn IrDA port a na posledním místě novinka u toho modelu vůbec - slot pro rozšiřující paměťové karty SD / MMC (Secure Digital / Multi Media Card).Na původní kožené pouzdro si dost lidí stěžovalo, že např. mají problém z něj PDA vyndat. To bylol oproti nynějšímu z mého pohledu lepší než to stávající. Compaq si na sebe ušil opravdový bič, proč standardně dodává levně vypadající kryt displeje z umělé hmoty k zařízení, které svojí cenou je na hodně vysoké příčce? Tento umělohmotný kryt se nacvakne jako Jacket na zadní stěnu a z boku je na pantu držen kouřový kryt displeje. Tento je sice gumový, ale stejně ho kolem zadní strany neobtočíte, a tak nemůžete kvůli tomuto krytu vůbec zařízení pořádně držet v ruce! Můžete si jej pouze tak položit na stůl a kryt odklopit na stranu, jako když otevíráte knihu. Zlaté kožené pouzdro! Spousta uživatelů mi dá za pravdu, že ještě rádi si dokoupí kožený obal, protože mít na nosit na manažerském typu PDA umělohmotný kryt je skoro hanba. PDA tak ztratí úplně na své exkluzivitě a vypadá jak dětská umělohmotná hračka…

Přední straně zařízení dominuje pochopitelně displej, který je aktivní TFT, s čistou kresbou 65536 barev. Pod displejem se nachází hardwarová tlačítka, která jsou efektně pochromovaná a jejich význam v podobě piktogramu do nich vyrytého je nádherný. Mají však vypouklý tvar směrem ven ze zařízení a tudíž se nedají zmáčknout stylusem, což je docela škoda. Velké kurzorové oválné čtyřsměrné tlačítko je opravdu designérským kouskem. Jeho ovládání je rozděleno na tři logické celky. Prvním je ovládání nahoru / dolu, které jde velice lehce a kurzorová klávesa se úplně sama překlápí z horní do dolní polohy bez většího tlaku na tlačítka. Boční tlačítka však jdou o poznání hůře zmáčknout a prostřední tlačítko jde také trochu ztuha. Je tak učiněno pro lepší ovladatelnost a hlavním kritériem je např. listování v seznamu, čtení elektronických knih atp. kdy preferované směry jsou nahoru a dolu. Boční tlačítka jdou zmáčknout s větším tlakem proto, abychom je omylem při listování nezmáčkli. Užitečná věcička, ale mně osobně by více vyhovovalo, kdyby šlo tlačítko stisknout do všech směrů stisknout stejným tlakem.Na levé straně PDA iPaq 3970 nalezneme pouze tlačítko pro aktivaci nahrávání (funkce diktafon), které je na umístěné na výstupku bránícím vyklouznutí PDA z ruky. Zkoušel jsem nahrávat nějaké poznámky a kvalita je o poznání lepší než u HP Jornada 565, ale pochopitelně není závratná. Mikrofon je umístěn jak na horní straně PDA, tak i vedle reproduktoru na straně přední, což je velice ergonomické a praktické, nemusíte mít PDA namířeno jako klasický diktafon, ale prakticky jakkoliv a  snímaný hovor bude vždy dobře zaznamenán. Pokud nahráváte něco, co si sám diktujete, snímá vás mikrofon nad displejem, pokud snímáte zvuk někoho jiného, namíříte na něj vrchní hranu.

Na horní hraně je zleva doprava klasický konektor 3.5 JACK pro sluchátka, mikrofon, rozšiřující slot pro paměťové karty SD / MMC, IrDA port a na pravé straně šachta pro stylus. Stylus se vyjme klasickým zmáčknutím na své horní straně a on vyskočí. Pravá strana PDA je zcela oproštěna od ovládacích a funkčních prvků. Na spodní hraně nalezneme systémový konektor pro zasunutí do kolébky, konektor pro připojení Jacketu a dírku RESETu. Bohužel systémový konektor není kompatibilní s předchozí modelovou radou iPaq 3600, a tak si musíte veškeré příslušenství koupit nové a staré prodat :(. Dále na spodní straně zmizel konektor pro externí napájení a nabíjení vestavěných akumulátorů Li-Ion. Musíte použít redukci, která je dodávána se zařízením. Na jedné straně je systémový konektor pro zastrčení do PDA a na druhém konci protikus k dodávané nabíječce.

Oproti předchozí modelové řadě prošel nový iPaq 3970 velkou omlazovací kůrou. Sečteno podtrženo: nový iPaq 3970 je lehčí než jeho předchůdce a tudíž vás již tolik netíží v kapse a při dlouhé práci vás nebude bolet ruka nebo zápěstí. Ovšem pořád to není zařízení do kapsičky u košile. Pokud ho srovnám s nedávno recenzovaným Toshiba e310, má Compaq stále co dohánět!

 

Zkušenosti z používání aneb co se mi líbilo / nelíbilo:

Pokud se budeme bavit o používání a mých zkušenostech, je to vždy věc velice subjektivní a pro někoho se některá hlediska mohou zdát banální a pro někoho zase velice zásadní.Zařízení je to moc pěkné a je vidět, že to je další modelový krok. Dost věcí doznalo změn, design je úchvatný. Vývojáři od Compaqu si určitě spoustu výtek zákazníků vzali k srdci a převedli do reality své zkušenosti od rýsovacích prken. Zařízení svým charakteristickým stříbrným designem osloví spoustu managerů a podnikatelů, kteří budou ve společnosti mít nový šperk a budou se náležité reprezentovat. Ten, kdo si ho pořídí, bude zcela jistě spokojen a ostatní mu ho budou zajisté závidět. Je však nutné počítat s tím, že nic není ideální, a tak nějaké mouchy se vždy najdou.

 • Pogumovaný Jacket s ochranou displeje není to pravé ořechové a působí spíše dětským až laciným dojmem. Rozhodně bude stát za úvahu pořídit si kožený obal.

 • Tlačítka jsou nádherná, bohužel jsou však opačně vypouklá, a tak je nezmáčknete stylusem. Kurzorová čtyřsměrná klávesa má logiku ovládání, což může někomu vyhovovat a někomu to může být protivné.
 • Dotyková vrstva displeje je dosti tvrdá při srovnání s platformou PalmOS, kde se u většiny modelů de facto prohýbá při každém dotyku.
 • Barevné podání je bez výhrad a naprosto skvělé při zapnutém podsvícení. Při srovnání kvality displeje iPaq a Palm m515. Palm má čistší barvy, hlavně co se týče bílé barvy odrazné plochy při vypnutém podsvícení - ta je více bílá, iPaq jí má více do šedo-hněda. Podsvícení se samo reguluje podle intenzity okolního osvětlení, a tak při přechodu ze světlo do tmy nebo mezi světlem a stínem bude iPaq 3970 proporcionálně měnit podsvětlení.

 • Při Bluetooth spojení bliká modrá LED. Avšak není zde žádná jiná identifikace probíhajícího provozního režimu, tj. při tekoucích datech, nebo jenom při stavu zapnutého Bluetooth rádia pořád bliká LED stejně a na displeji se také nic nezobrazuje :(. Chtělo by to např. při synchronizaci uvést indikační modrou LED do trvale svítícího stavu.
 • Stylus můžete nádherně vyndat z jeho šachty - stačí na něj zatlačit a povyskočí ven. Bohužel negativem je to, že je celý kulatý, takže sjíždí ze stolu, padá na zem - prostě otrava. Chtělo by to nějaký výstupek…
 • Při rolování v kontaktech kurzorovou klávesou směrem vpřed i vzad se po odřádkování prvního displeje objeví velká transparentní písmena uprostřed displeje označující postupný chod v abecedě, na příslušném zastavíte a tam skočí kurzor… šikovné…
 • Možnost nastavení tří úrovní vysílaného výkonu Bluetoth modulu (Nízký, Střední, Vysoký).

 

Závěr:

Zařízení je velice pěkné a jedná se o naprostou designérskou lahůdku. Kdy máte uvažovat o jeho koupi? Pokud se chcete blýsknout, chcete mít sebou nejnovější technologie v pěkném balení a spoustu uplatnění hlavně jako mobilní kancelář, při spojení pomocí nejmodernější bezdrátové technologie Bluetooth. Nový operační systém Pocket PC 2002 nabízí další možnosti a podtrhuje klady celého zařízení.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

Motorola má levný model s výbornou baterií, do malých rukou se nevejde

Motorola Moto E5 Plus

Smartphone Motorola Moto E5 Plus je zajímavou volbou pro ty, kteří se nebojí velkých mobilů a zároveň požadují pořádnou...

To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

Nubia Z18s

Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy...

Huawei Mate 20 odhalen. Lepší verze bude mít čtečku otisků v displeji

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Premiéra očekávaného špičkového smartphonu Huawei Mate 20 se blíží, Dojde k ní 16. října v Londýně. O nových telefonech...

Najdete na iDNES.cz