Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Compaq iPaq 3850 - přichází král

aktualizováno 
Dnešní recenzí Vás seznámíme s novinkou, která právě přichází na náš trh. Je to PDA, který se velice proslavil a který se stal naprosto bez nadsázky králem mezi Pocket PC zařízeními. Svým designem předčil všechny své konkurenty, a stal se tak nejprodávanějším a nejvíce žádaným Pocket PC pro managery.

Zařízení je naprostá novinka na našem trhu, osvědčený a mnohokráte modifikovaný Pocket PC doznal dalších změn nejen na svém zevnějšku, kde přidal na své jedinečnosti a atraktivnosti, ale také byl do něj aplikován nový operační systém Pocket PC 2002. Operační systém je velice příjemný na používání, pěkně barevně proveden a má i spoustu vylepšení a pár novinek, které určitě oceníte, včetně klasických aplikací od firmy Compaq. Hlavním cílem dnešního článku bude recenze nového PDA iPaq a srovnání s ostatními Pocket PC zařízeními, včetně předcházejícího modelu iPaq 3650. 

Technické údaje:

 • 206 MHz StrongArm procesor

 • 64 MB RAM

 • 32 MB Flash ROM

 • 16bitový aktivní TFT displej, 240 x 320 bodů o velikosti 0.24mm

 • rozšiřující slot na SD / MMC karty

 • nabíjecí Li-Ion baterie 1400 mAh

 • USB a zároveň sériová kolébka
 • Bluetooth technologie
 • jiný systémový konektor
 • umělohmotný kryt displeje
 • operační systém Pocket PC 2002

 

Balení:

V krabici, která je svojí velikostí opravdu velká, nalezneme veškeré potřebné věci. Po otevření krabice zde nalezneme transportní umělohmotnou přepravku, v které je umístěn vlastní kapesní počítač, velice pěkně vyvedená kolébka se dvěma vývody!!! (jeden USB a jeden sériový 9pin CANNON), můžete si volitelně zvolit, zda budete připojeni pomocí sériového nebo USB portu. Dále je zde nabíječka alias síťový zdroj, redukce ze síťového JACK konektoru na systémový konektor. PDA totiž neobsahuje konektor pro napájení. V samostatném boxu jsou manuály, kterých tu je opravdu hodně, spousta CD a registrační formulář. Navíc je zde ještě jeden stylus - to, kdybyste ho ztratili.

Dodávané CD:

 • Aplikace dodávané na Compaq CD-ROM: Pocket Asset Manager, Reference Guide (pdf formát), Virtual Tour AudioPlayer a AudioManager, Ilium eWallet a ListPro.

 • Aplikace dodávané na Microsoft CD-ROM: Microsoft ActiveSync 3.5 (desktop), Microsoft Outlook 2000 pro PC, Pocket Streets, Transcriber, Microsoft Money, Windows Media Manager, Microsoft Reader eBooks, Internet Explorer 5.0.

Operační systém Pocket PC a iPaq 3850 obsahuje následující aplikace:

 • Aplikace interní: Microsoft ActiveSync®, Calendar, Contacts, Pocket Excel, Pocket Word, Tasks, Voice Recorder, Notes, Pocket Internet Explorer, Calculator, Solitaire, Inbox, File Explorer.

 • Aplikace od firmy Compaq ( jsou již obsaženy v systému): QMenu, Asset Viewer, Qstart, QUtility Picture Viewer a Contacts Backup.

 

Vlastní zařízení:

Zařízení je identicky provedeno jako jeho předchůdce, tedy kovově stříbrné tělo z tvrzeného ABS plastu. Umělá hmota působí velice pevným dojmem. Ve spodní části nalezneme opět pochromovaná tlačítka ke spouštění jednotlivých aplikací a oválnou kurzorovou klávesu pro pohyb nahoru/dolů a vlevo/vpravo + stisknutí uprostřed pro potvrzení. Oproti původnímu modelu je na tomto modelu přesunut reproduktor z kurzorové klávesy na horní hranu, kde vyrostl černý umělohmotný "hrb", v kterém jsou umístěny kromě reproduktoru také mikrofon, tlačítko pro zapínání, senzor okolního osvětlení, po stranách dvě LED diody pro signalizaci nabíjení a tichý alarm. Dále je na horní hraně umístěn IrDA port a na posledním místě novinka u toho modelu vůbec, a to slot pro rozšiřující paměťové karty SD / MMC.Dodávaný kryt displeje oproti původnímu koženému pouzdru, na který si hodně lidí stěžovalo, že má problém z něj PDA vyndat atp., tak teď si na sebe Compaq ušil opravdový bič, protože tak nesmyslný kryt displeje z umělé hmoty, jaký se standardně dodává k zařízení, které je svou cenou na hodně vysoké příčce, je naprosto fatální. Totiž tento umělohmotný kryt se nacvakne jako Jacket na zadní stěnu a z boku je na pantu držen kouřový kryt displeje. Tento je sice gumový, ale stejně ho kolem zadní strany neobtočíte, a tak nemůžete díky tomuto krytu vůbec zařízení držet v ruce! Zařízení si můžete akorát tak položit na stůl a kryt odklopit na stranu, jako když otevíráte knihu. Takže zlaté kožené pouzdro! Spousta uživatelů mi dá za pravdu a ještě rádi si dokoupí kožený obal, protože toto nosit na manažerském typu PDA je skoro hanba. PDA tak ztratí úplně na své exkluzivitě a vypadá jak dětská umělohmotná hračka…

Nyní se podívejme na přední stranu zařízení, kterému dominuje pochopitelně displej, který je aktivní TFT, s čistou kresbou 65536 barev. Pod displejem se nachází hardwarová tlačítka, která jsou efektně pochromovaná, a jejich význam v podobě piktogramu, který je do nich vyryt, je nádherný, mají však vypouklý tvar směrem ven ze zařízení, a tudíž se nedají zmáčknout stylusem, což je docela škoda. Velké kurzorové oválné čtyřsměrné tlačítko je opravdu designérským kouskem. Jeho ovládání je rozděleno na tři logické celky. Prvním je ovládání nahoru/dolů, které jde velice lehce a kurzorová klávesa se úplně sama překlápí z horní do dolní polohy bez většího tlaku na tlačítka. Boční tlačítka však jdou o poznání hůře zmáčknout a prostřední tlačítko jde také více ztuha. Je tak učiněno pro lepší ovladatelnost a hlavním kritériem je např. listování v seznamu, čtení elektronických knih atp., kdy preferované směry jsou nahoru a dolů. Boční tlačítka jdou zmáčknout s větším tlakem proto, abychom je omylem při listování nezmáčkli. Užitečná věcička, ale mně osobně by více vyhovovalo, kdyby šly všechny směry stisknout stejným tlakem.Na levé straně PDA iPaq nalezneme pouze tlačítko pro aktivaci nahrávání (funkce diktafon), které je umístěné na výstupku, jenž brání vyklouznutí PDA z ruky. Když už jsme u diktafonu, zkoušel jsem nahrávat nějaké poznámky a kvalita je o poznání lepší než u HP Jornada 565, ale pochopitelně není závratná. Mikrofon je umístěn na horní straně PDA, což je velice ergonomické, skoro stejné jako u klasických diktafonů. Mikrofon má ještě jednu výhodu: má vývod jak na horní hraně, tak na přední straně, kde je displej. Takže pokud nahráváte něco, co si sám diktujete, snímá vás mikrofon nad displejem, pokud snímáte zvuk někoho jiného, namíříte na něj vrchní hranu.

Na horní hraně je zleva doprava klasický konektor 3.5 JACK pro sluchátka, mikrofon, rozšiřující slot pro paměťové karty SD / MMC, IrDA port, a na pravé straně šachta pro stylus. Stylus se vyjme klasickým zmáčknutím na jeho horní straně a on vyskočí. Pravá strana PDA je zcela oproštěna od ovládacích a funkčních prvků. No a na konec na spodní hraně nalezneme systémový konektor pro zasunutí do kolébky, konektor pro připojení Jacketu a dírku RESETu. Bohužel systémový konektor není kompatibilní s předchozí modelovou řadou iPaq 3600, a tak si musíte veškeré příslušenství koupit znovu a staré prodat. Dále na spodní straně zmizel konektor pro externí napájení a nabíjení vestavěných akumulátorů Li-Ion. Musíte použít redukci, která je dodávána se zařízením. Na jedné straně je systémový konektor pro zastrčení do PDA a na druhém konci protikus k dodávané nabíječce.

Oproti předchozí modelové řadě nový iPaq 3850 prošel velkou omlazovací kúrou. Sečteno podtrženo: nový iPaq 3850 je lehčí než jeho předchůdce, a tudíž vás již tolik netíží v kapse a při dlouhé práci vás nebude bolet ruka nebo zápěstí. Ovšem pořád to není zařízení do kapsičky u košile, pokud ovšem nejste kanadský dřevorubec a košili máte XXXXXL.

 

Zkušenosti z používání:

Pokud se budeme bavit o používání a mých zkušenostech, je to vždy věc velice subjektivní a pro někoho se některá hlediska mohou zdát banální a pro někoho zase velice zásadní, a to hlavně při výběru nového zařízení. Proto si každý musí udělat o zařízení svůj obraz.

Zařízení je to velice povedené a zajímavé. Je vidět, že to je již další modelový rok, tj. dost věcí doznalo změn, design je úchvatný. Vývojáři od Compaqu si určitě spoustu výtek zákazníků vzali k srdci a své zkušenosti z rýsovacích prken nám naservírovali do nového zařízení. Zařízení svým charakteristickým stříbrným designem osloví spoustu managerů a podnikatelů, kteří budou ve společnosti mít nový šperk a budou se náležitě reprezentovat. Ten, kdo si ho pořídí, bude zcela jistě spokojen a ostatní mu ho budou zajisté závidět. Je však nutné počítat s tím, že nic není ideální, a tak nějaké mouchy se vždy najdou. Např. pogumovaný Jacket s ochranou displeje není to pravé ořechové a působí spíše dětským až laciným dojmem. Rozhodně bude stát za úvahu pořídit si kožený obal. Tlačítka jsou nádherná, bohužel jsou však opačně vypouklá, a tak je nezmáčknete stylusem. Kurzorová čtyřsměrná klávesa má logiku ovládání, což může někomu vyhovovat a někomu to může být protivné. Dotyková vrstva displeje je dosti tvrdá při srovnání s Palm m505, kde se de facto prohýbá při každém dotyku. Barevné podání je bez výhrad, akorát bych uvedl srovnání kvality displeje iPaq a Palm m505. Palm má čistší barvy, hlavně co se týče bílé a barvy odrazné plochy při vypnutém podsvícení, ta je více bílá, iPaq ji má do šedo-hněda.

 

Za zapůjčení zařízení na testování děkujeme firmě PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Zařízení je to velice pěkné a jedná se o naprostou designérskou lahůdku. Pokud se chcete blýsknout, chcete mít s sebou nejnovější technologie v pěkném balení a spoustu uplatnění hlavně jako mobilní kancelář. Nový operační systém Pocket PC 2002 nabízí další možnosti a podtrhuje klady celého zařízení. Závěrem nelze než starý model 3650 poslat do šrotu a před novým PDA iPaq konstatovat - klobouk dolů, přichází král!Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Ani levné, ani drahé. Za sedm tisíc pořídíte povedené smartphony

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od zhruba pěti do deseti tisíc korun najdeme...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Huawei odkládá mobil s ohebným displejem. Místo něj má model pro hráče

Huawei P20 Pro

Huawei má mnoho plánů, kterými chce zaplnit mezery na trhu. Představil herní smartphone, chystá i chytrý telefon s...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz