Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s utopeným PDA???

aktualizováno 
Dnešní článek bude tak trochu netradiční, ale svým způsobem může ledaskomu pomoci při situaci, která může běžně nastat a která může být při neodborném zásahu pro PDA katastrofální. Řekneme si, jak postupovat v případě, že jsme utopili svého miláčka.

Pozn.: Podnětem k napsání tohoto článku byl fakt, že se mi do rukou dostal Sony Clié N710, který byl omylem jeho majitelem zalit kávou, která se převrhla na stole. Abych dokreslil hrůznou situaci, kdy si Vy jako uživatelé myslíte, že k ničemu nedošlo a do PDA přes malé skuliny kolem ovládacích prvků se nic nedostalo, přikládám některé dokumentující fotografie a popis faktu, že když se mi PDA dostalo do rukou, bylo kompletně nefunkční!!!

Na obrázcích jsou patrné mapy po kávě (na baterii, konektorech, částech plošného spoje, součástkách...).

Postupy pro správnou dekontaminaci a opravu jsou v zásadě asi dva, jeden je určen pro absolutní laiky, ten druhý pro ty šikovnější, např. elektroniky, kutily nebo ty "co se na to cítí" atp.

 

Postup pro absolutní laiky:

Pokud dojde k tomu, že Vaše PDA z jakéhokoliv důvodu utopíte či dojde k vniknutí tekutiny do PDA, okamžitě ho vypněte, v žádném případě se nesnažte svépomocí nějakým způsobem tekutinu z PDA dostat nebo PDA rozebírat. Uvnitř jsou elektronické součástky, ve většině případů v technologii SMD, spousta součástek složitějších integrovaných obvodů a mikroprocesorů je náchylná na statickou elektřinu a tak pouhým dotykem (pokud máte na sobě svetr, či umělou látku) vyvolá buď elektrostatické pole, či zajiskří a je po PDA!!! Jediná rada je zde co nejrychleji vyhledat servis, autorizovaného dodavatele, který zajistí opravu, nebo šikovného člověka, který je v tomto oboru vyškolen.

 

Postup pro šikovnější popř. elektroniky:

Upozorňuji předem, že pokud nejste proškolený pracovník na technologii SMD, montáž malých konektorových spojů, mikroelektroniky a nemáte dostatečně vybavené pracoviště včetně elektrostatické podložky, uzemňovacích konektorů a potřebné zkušenosti v oboru, raději zachovejte postup č. 1!!! Předejdete tak mnohem nákladnější opravě než po spoušti, kterou byste po sobě zanechal.

Vlastní postup můžeme shrnout do několika bodů:

 • Odkrytujte vlastní PDA, rozšroubujte převážně zadní stranu, nebo mechanicky oddělte dvě části vlastního těla PDA.
 • Odpojte napájení od akumulátorů, nebo vyndejte články. Předejdete tak tím jejich vybití, pokud by byly někde nějaké svody či zkraty. A zároveň omezíte zničení některých částí obvodů při zkratu napájení tam, kam by se nemělo dostat!
 • PDA se skládá buď z jedné desky, nebo z více desek a jedné hlavní. Je nutné se na místě po rozebrání ujistit, kam až se dostala tekutina, a tu z těchto desek je potřeba poté odstranit.
 • Rozeberte konektorové spoje (opět upozorňuji jedná se o jemné plastové součásti a přílišným tlakem a neodborným zásahem mohou být poničeny. Navíc vlastní spoj je realizován fólií s nanesenou vrstvou kovu, která je extrémně náchylná na zlomení a odstranění pokovení!!!) a oddělte vlastní desky od sebe.
 • Nyní vśe vyfoukejte vzduchem z balónku.
 • Nechte důkladně vyschnout při pokojové teplotě, nebo fénem do max. 40 stupňů Celsia! Vyšší teplotou by se mohly některé části zkroutit, nebo dokonce samovznítit!!!
 • Mechanické odstranění zaschlých map vniknuté kapaliny je nutné z důvodu tvoření svodů a sloučenin, které by mohli část Vašeho PDA rozleptat.
 • Očistěte jednotlivé spoje chemicky, prostředkem na konektorové spoje.
 • Opět nechejte důkladně vyschnout.
 • Vše cvičně zapojte a vyzkoušejte funkčnost (možná bude zapotřebí nabít baterie, aby PDA měl dostatečné napájení).
 • Pokud vše funguje, opět vše složme tak, jak jsme rozebrali, ale v opačném postupu.

Pokud se na to necítíte, nebo pokud nemáte dostatečně vybavené pracoviště viz. odstavec nad postupem, vyvarujte se rozebírání PDA. Už jenom ztracení malých šroubků je velice složité u nás není k sehnání!!! Proto pokud se Vám něco takového stane, vyhledejte odbornou pomoc, nebo mne kontaktujte.

Autor si vyhrazuje právo na postup při odstraňování závad tohoto charakteru a neručí za vzniklé chyby na straně uživatele (čtenáře), který svým neodborným zásahem či nesprávnými nástroji a použitou technikou může poškodit vlastní PDA a činí tak na vlastní nebezpečí a zodpovědnost!!!

 

Závěr:

Velice jednoduché pořekadlo, které funguje snad ve vśech oborech: "Pokud tomu nerozumím, raději se v tom nevrtám a předám to odborníkovi.". Přeji všem, aby takovýchto situací bylo minimum a aby se Vám něco podobného nepřihodilo, a pokud už k něčemu takovému dojde, alespoň už víte, jak postupovat :)Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Další z rubriky

Mají sice téměř stejný hardware, ale rozdíl v ceně je obrovský

Huawei nedávno v očekávání nového modelu Mate 20 Pro zlevnil svůj špičkový...

Huawei nedávno v očekávání nového modelu Mate 20 Pro zlevnil svůj špičkový smartphone P20 Pro, ale i tak stále stojí 19...

Nabízejí supervýkonný a levný mobil, ale zapomněli na zcela běžnou funkci

Pocophone F1

Xiaomi svou novinkou v podobě Pocophonu F1 míří za titulem telefonu se zcela výjimečným poměrem ceny a výkonu, ne-li...

Huawei Mate 20 odhalen. Lepší verze bude mít čtečku otisků v displeji

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Premiéra očekávaného špičkového smartphonu Huawei Mate 20 se blíží, Dojde k ní 16. října v Londýně. O nových telefonech...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz