Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co s utopeným PDA???

aktualizováno 
Dnešní článek bude tak trochu netradiční, ale svým způsobem může ledaskomu pomoci při situaci, která může běžně nastat a která může být při neodborném zásahu pro PDA katastrofální. Řekneme si, jak postupovat v případě, že jsme utopili svého miláčka.

Pozn.: Podnětem k napsání tohoto článku byl fakt, že se mi do rukou dostal Sony Clié N710, který byl omylem jeho majitelem zalit kávou, která se převrhla na stole. Abych dokreslil hrůznou situaci, kdy si Vy jako uživatelé myslíte, že k ničemu nedošlo a do PDA přes malé skuliny kolem ovládacích prvků se nic nedostalo, přikládám některé dokumentující fotografie a popis faktu, že když se mi PDA dostalo do rukou, bylo kompletně nefunkční!!!

Na obrázcích jsou patrné mapy po kávě (na baterii, konektorech, částech plošného spoje, součástkách...).

Postupy pro správnou dekontaminaci a opravu jsou v zásadě asi dva, jeden je určen pro absolutní laiky, ten druhý pro ty šikovnější, např. elektroniky, kutily nebo ty "co se na to cítí" atp.

 

Postup pro absolutní laiky:

Pokud dojde k tomu, že Vaše PDA z jakéhokoliv důvodu utopíte či dojde k vniknutí tekutiny do PDA, okamžitě ho vypněte, v žádném případě se nesnažte svépomocí nějakým způsobem tekutinu z PDA dostat nebo PDA rozebírat. Uvnitř jsou elektronické součástky, ve většině případů v technologii SMD, spousta součástek složitějších integrovaných obvodů a mikroprocesorů je náchylná na statickou elektřinu a tak pouhým dotykem (pokud máte na sobě svetr, či umělou látku) vyvolá buď elektrostatické pole, či zajiskří a je po PDA!!! Jediná rada je zde co nejrychleji vyhledat servis, autorizovaného dodavatele, který zajistí opravu, nebo šikovného člověka, který je v tomto oboru vyškolen.

 

Postup pro šikovnější popř. elektroniky:

Upozorňuji předem, že pokud nejste proškolený pracovník na technologii SMD, montáž malých konektorových spojů, mikroelektroniky a nemáte dostatečně vybavené pracoviště včetně elektrostatické podložky, uzemňovacích konektorů a potřebné zkušenosti v oboru, raději zachovejte postup č. 1!!! Předejdete tak mnohem nákladnější opravě než po spoušti, kterou byste po sobě zanechal.

Vlastní postup můžeme shrnout do několika bodů:

 • Odkrytujte vlastní PDA, rozšroubujte převážně zadní stranu, nebo mechanicky oddělte dvě části vlastního těla PDA.
 • Odpojte napájení od akumulátorů, nebo vyndejte články. Předejdete tak tím jejich vybití, pokud by byly někde nějaké svody či zkraty. A zároveň omezíte zničení některých částí obvodů při zkratu napájení tam, kam by se nemělo dostat!
 • PDA se skládá buď z jedné desky, nebo z více desek a jedné hlavní. Je nutné se na místě po rozebrání ujistit, kam až se dostala tekutina, a tu z těchto desek je potřeba poté odstranit.
 • Rozeberte konektorové spoje (opět upozorňuji jedná se o jemné plastové součásti a přílišným tlakem a neodborným zásahem mohou být poničeny. Navíc vlastní spoj je realizován fólií s nanesenou vrstvou kovu, která je extrémně náchylná na zlomení a odstranění pokovení!!!) a oddělte vlastní desky od sebe.
 • Nyní vśe vyfoukejte vzduchem z balónku.
 • Nechte důkladně vyschnout při pokojové teplotě, nebo fénem do max. 40 stupňů Celsia! Vyšší teplotou by se mohly některé části zkroutit, nebo dokonce samovznítit!!!
 • Mechanické odstranění zaschlých map vniknuté kapaliny je nutné z důvodu tvoření svodů a sloučenin, které by mohli část Vašeho PDA rozleptat.
 • Očistěte jednotlivé spoje chemicky, prostředkem na konektorové spoje.
 • Opět nechejte důkladně vyschnout.
 • Vše cvičně zapojte a vyzkoušejte funkčnost (možná bude zapotřebí nabít baterie, aby PDA měl dostatečné napájení).
 • Pokud vše funguje, opět vše složme tak, jak jsme rozebrali, ale v opačném postupu.

Pokud se na to necítíte, nebo pokud nemáte dostatečně vybavené pracoviště viz. odstavec nad postupem, vyvarujte se rozebírání PDA. Už jenom ztracení malých šroubků je velice složité u nás není k sehnání!!! Proto pokud se Vám něco takového stane, vyhledejte odbornou pomoc, nebo mne kontaktujte.

Autor si vyhrazuje právo na postup při odstraňování závad tohoto charakteru a neručí za vzniklé chyby na straně uživatele (čtenáře), který svým neodborným zásahem či nesprávnými nástroji a použitou technikou může poškodit vlastní PDA a činí tak na vlastní nebezpečí a zodpovědnost!!!

 

Závěr:

Velice jednoduché pořekadlo, které funguje snad ve vśech oborech: "Pokud tomu nerozumím, raději se v tom nevrtám a předám to odborníkovi.". Přeji všem, aby takovýchto situací bylo minimum a aby se Vám něco podobného nepřihodilo, a pokud už k něčemu takovému dojde, alespoň už víte, jak postupovat :)
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Když nevíte, jak pojmenovat smartphone, tak tam vrazte jména konkurentů

BLU pro svou novinku použilo nevšední název. Není to Vivo ani OnePlus.

Na první pohled název novinky z produkce společnosti BLU vyznívá jako aprílový žertík převedený do reality. Kombinuje...

Stojí od devíti do 22 tisíc, přitom vypadají skoro stejně

Rodina modelů Huawei P20: P20 Pro, P20 a P20 lite

Modelová řada Huawei P20 letos čítá tři modely, které cílí na rozdílné publikum. Odlišnosti jsou nejen v ceně, ale také...

Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....Najdete na iDNES.cz