Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co mi může PDA nabídnout... (3) - Internet a e-mail

aktualizováno  1. ledna 0001 
Pokračujeme v našem seriálu pro potenciální zájemce o PDA, začátečníky i mírně pokročilé. Dnes je na řadě téma Internet a e-mail.

 

S PDA na internet - prostě odkudkoliv

Kombinace PDA + mobilní telefon (popřípadě spojení těchto dvou hardwarových zařízení do jediného v posledních výrobcích typu WDA či komunikátor) vytváří další mocnou kombinaci.

První skupinou těchto možností je připojení na internet a browsování  po oblíbených stránkách.  Prostě se přes mobil připojíte k internetu a můžete prohlížet webové stránky jako třeba na klasickém PC či notebooku.

Zde je třeba se zmínit o určitých specifikách, daných ne omezenými schopnostmi PDAček jako spíš jejich menšími rozměry i obvyklým způsobem připojení (přes mobil):

- menší displej
Menší velikosti displeje a rozlišení PDA (obvykle 160x160, 240x320, 320x320 pixelů apod.) je třeba nějak přizpůsobit i zobrazené informace. V zásadě se to řeší dvěma možnými způsoby - první z nich je optimalizace zobrazení stránky v PDA - různé lupy, posunovací lišty, táhla a podobně, které řeší korektní zobrazení běžné www stránky na PDA. 

Druhá (a mnohem účinnější) možnost je ale to, že provozovatelé stránek sami upraví (=optimalizují) svoje stránky do zvláštních "mobilních" URL, určených pro tato PDA zařízení. Většinou se jedná o několik málo jednodušších zásahů(přizpůsobení obrázků, snížení řezů písma, odstranění rámů apod.). Takto upravené stránky již můžeme na PDA prohlížet docela snadno a stále větší množství zpravodajských, technických a dalších serverů svůj obsah pro "mobilní čtení" pravidelně převádí. 

- způsob připojení i práce s PDA
S PDA se k internetu připojujete většinou přes mobil (a tedy dost draho) a prohlížení obsahu může trvat poměrně dlouho (třeba čtení v  metru apod.). Je zde tedy nesmírně populární možnost stahování informací z internetu k off-line čtení, to znamená, že máte někde vložen seznam svých oblíbených stránek, které se vám při připojení k internetu načtou a uloží v PDA. Pak můžete připojení zrušit a v off-line režimu (zdarma) číst a prohlížet.

Tento způsob práce je v PDA sféře velmi populární a podporuje jej celá řada softwarových aplikací i portálů, které tato data pro vaše PDA připravují (zpracovávají). Známé produkty a služby v tomto směru jsou zejména Avantgo, Plucker, iSilo, HandStory a další. 

Tento způsob práce má na PDA ale ještě jednu obrovskou výhodu - data do PDA nemusíte stahovat při přímém propojení PDA s mobilem, nýbrž při běžné synchronizaci PDA s vaším stolním počítačem. Ráno si vaříte kávu, PDA máte v kolébce a při synchronizaci se vaše PC připojí na internet (třeba přes modem) a stáhne data pro vaše PDA a nainstaluje je do něj. Vy jen určíte, co a jak často se vám má do PDA stahovat (denně vaše oblíbené noviny, týdně obsah oblíbeného elektronického magazínu, obden zprávy z burzy apod.).

Co se týká programů, na trhu je dost a dost produktů - univerzálních browserů nejrůznějšího typu, stejně tak jako různých kompletních řešení "odběru" stránek k off-line prohlížení (to platí zejména pro PalmOS scénu). 

 

E-maily vždy po ruce!

Když na internet, tak proč ne e-maily? S těmi můžete na PDA pracovat několika způsoby, nejčastěji takto:

PDA jako výkonný doplněk desktopového e-maileru
Váš e-mailový program může fungovat jako jakýsi mirror desktopového e-maileru. To znamená, že se vám při synchronizaci přenese obsah e-mailové schránky z PC do PDA - tam můžete e-maily číst, editovat, upravovat, odpovídat na ně a psát nové. Při další synchronizaci se vám vaše práce z PDA přenese do PC a "provede se" (odešlou se nové e-maily, odpovědi, forwardy, uloží se úpravy, koncepty apod.). Tento základní způsob práce s e-maily na PDA zvládají takřka všechny handheldy již se svým základním vybavením.

PDA jako samostatný e-mailový program
Existují i produkty, které vám z PDA udělají zařízení, na kterém můžete e-maily odesílat i přijímat, a to bez nutnosti práce s velkým počítačem. Jen musíte mít mobilní telefon (pokud nemáte rovnou komunikátor či WDA).

Nejvýkonnější programy tohoto typu umějí navíc i spolupráci s vaším desktopovým e-mailerem (viz předchozí možnost). V normálním režimu můžete tedy e-maily řešit přes váš velký počítač a během služební cesty zase používáte přímé přijímání/odesílání e-mailů ze svého PDA.

 

Ostatní "komunikační" programy

Samozřejmě možnosti propojení PDA - mobil nekončí jen u internetu a e-mailů. Heslovitě zmíním další možnosti:

- Chat a ICQ
Přes PDA můžete používat i tyto další komunikační technologie, na které jste zvyklí z velkých počítačů. PDA produkt ICQ nabízí zdarma třeba přímo firma ICQ, Inc.

- SMS
SMS zprávy můžete na PDA přijímat i odesílat, spojení funguje podobně jako e-maily

- Správa kontaktů ve vašem mobilu
Svoje kontakty/telefonní čísla můžete přenést do PDA a tam je spravovat (úpravy, nové, změny apod.). Pak je přenesete zpět do mobilu. Do mobilu můžete třeba jednotlivě posílat nové kontakty z vašeho PDA adresáře apod. Můžete rovněž přímo vytáčet číslo kontaktu z PDA přes infraport do mobilu.

- Vyzváněcí melodie, loga
Loga i vyzváněcí melodie můžete ve speciálních PDA programech editovat, upravovat, vytvářet nové atd., a pak je poslat do mobilu (tam kde mobil tyto funkce podporuje).

- FTP programy
Ano, i tyto produkty na stahování souborů i upload najdete na PDA.

- Faxy
Ani příjem či vysílání faxů není pro vaše PDA problém!

 


Na závěr si ještě shrneme nejběžnější  způsoby připojení vašeho PDA k intenetu/e-mailu (lze je samozřejmě různě kombinovat či používat souběžně):

Z kolébky přes PC/notebook
Typické pro stahování informací k pozdějšímu off-line prohlížení v PDA či e-mailů z desktopového e-mailového klienta. E-maily si můžete v klidu přečíst, napsat nové, odpovědět, přeposlat apod. a při příští synchronizaci přes velký počítač vše realizovat. Výhodou je levné připojení 
Přímo z PDA
Existují PDA (a jejich stále víc), která  mají v sobě integrovaný bezdrátový  přenos hlasu, popřípadě dat. S nimi se můžete rovnou připojit k internetu bez dalšího příslušenství.
PDA a mobil - bez drátů
Běžné propojení PDA s mobilním telefonem prostřednictvím IrDa portu (váš mobil jej musí mít taky). Prostě přiložíte PDA k telefonu, tak aby na sebe oba infraporty "viděly", a pomocí software se připojíte k internetu.
Posledním hitem je způsob propojení PDA a mobilu prostřednictvím nejnovějších technologií Bluetooth či 802.11b. 

PDA a mobil přes kabel
Dříve obvyklejší způsob připojení, nyní na ústupu, protože stále víc telefonů má IrDa port a připojení kabelem je zbytečné. Přesto stále zůstává alternativou připojení pro majitele telefonu bez IrDa.
PDA a modem
Rovněž periferie na ústupu, přesto však by mohla být pro leckoho zajímavá kvůli levnému provozu. Umožní vám třeba připojit PDA k běžné JTS telefonní síti, což se může hodit třeba v hotelu, na cestách - u partnerů apod.

 

V dalším pokračování naší minisérie se podíváme na téma Knihy a slovníky. Uvidíte, co vám PDA nabízí i v této důležité oblasti!

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?Najdete na iDNES.cz