Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co mi může PDA nabídnout...(2) - Kancelář

aktualizováno  1. ledna 0001 
Pokračujeme v našem seriálu pro potenciální zájemce o PDA, začátečníky i mírně pokročilé. Dnes je na řadě téma PDA - vaše mobilní kancelář.

 

PDA - mobilní kancelář

Většina lidí používajících velký počítač na něm provozuje nejčastěji textový editor, tabulkový procesor, často též nějaký databázový či prezentační  program. Občas potřebujete něco přečíst v Adobe Acrobat Readeru. Někdo rád edituje obrázky v grafických programech.

Světe div se - toto všechno budeme moci praktikovat i s PDA. A nejen to - díky synchronizaci vám u většiny produktů bude fungovat i komunikace/synchronizace s desktopovými verzemi těchto programů. Takže tyto dvě výhody si ještě zdůrazníme:

- v PDA můžete mít většinu kancelářských programů, na které jste zvyklí z PC/Mac počítačů
- díky synchronizaci můžete mít v těchto programech i soubory/dokumenty, se kterými pracujete v desktopu. Co změníte ve velkém počítači, změní se vám i v PDA a naopak - provedete-li nějaký záznam v PDA, změní se vám po synchronizaci i příslušný soubor v počítači!

Druhá odrážka svým významem snad ještě přesahuje tu první (i když ta první ji podmiňuje) a vytváří z PDA opravdu mocný nástroj v rukou začínajícího i pokročilého uživatele. 

Například jedete na služební cestu ke svým zákazníkům a ve svém PDA máte ve spreadsheetu nabídkový ceník z velkého počítače. Při jednání si do něj rovnou zapisujete objednávky zákazníků a tato tabulka se vám pak upraví po návratu z cesty i ve velkém počítači.

 Shrňme si to. Na PDA můžete mít tyto kancelářské programy:

Textový editor
Ač není bezklávesnicové PDAčko tím nejoptimálnějším psacím nástrojem, přesto se najde řada situací, kdy se vám tyto programy budou hodit. Třeba chcete nahlížet do svých textových dokumentů či na PDA budete dělat jen nějaké úpravy a doplňky. 

Když si ale pořídíte k PDA klávesnici, stane se z něj i výkonný nástroj na psaní - třeba na cestách, na chatě, v hotelu a prostě všude, kde s sebou nebudete chtít tahat notebook. Textové editory se na trhu vyskytují pro všechny platformy. 

Spreadsheety
Tabulkové procesory jsou na PDA stejně tak dobře doma jako na velkých počítačích. Díky synchronizaci budete mít s sebou všechny výpočty, tabulky, ceníky, sazebníky, přehledy apod. 

Data lze prohlížet i editovat - včetně editace vzorců. Většina PDA spreadsheetů má i grafický modul a umí data vyjádřit několika typy grafů.

Databáze
Databázové programy patří na PDA k nejžádanějším programům a není se co divit - vždyť ve spojení mobility PDA a výpočetního výkonu je velmi příjemné mít všude s sebou  data od nejrozsáhlejších firemních databází až po přehled vašich videokazet, měr a vah členů vaší rodiny či prostě jen seznam, co máte dnes nakoupit po cestě domů. 

Na trhu je množství univerzálních databázových produktů a ještě větší jednoúčelových (třeba specializované nákupní programy, evidence CD, kazet apod., inventáře na nábytek apod.)

PowerPoint
Power Point a prezentační programy vůbec patří nerozlučně do rodiny kancelářských programů  a ani na PDA tomu není jinak. 

Vaše prezentace můžete prohlížet a třeba (ve spojení s příslušných hardwarovým modulem) i vysílat přímo do projektoru! 

Prohlížeč PDF dokumentů
Nechybí pochopitelně ani prohlížeče dokumentů stále rozšířenějšího formátu Adobe Acrobat - příslušný program distribuuje dokonce zdarma firma Adobe a soubor včetně obrázků překonvertuje do vašeho PDA.

 

PDA + mobil - ještě mobilnější kancelář!

Protože se komunikačním programům budeme věnovat v následující kapitole, zde to jen připomínám, aby si někdo nemyslel, že jsme na tuto fundamentální možnost zapomněli :-) Samozřejmě máte ve spojení PDA + mobilní telefon přístup k internetu, e-mailům, SMS agendě apod., konkrétně si tuto oblast probereme v další části naší minisérie o schopnostech PDA.

 Témata: seriál, SMS, Adobe, Notebook

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...Najdete na iDNES.cz