Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co mi může PDA nabídnout...(2) - Kancelář

aktualizováno  1. ledna 0001 
Pokračujeme v našem seriálu pro potenciální zájemce o PDA, začátečníky i mírně pokročilé. Dnes je na řadě téma PDA - vaše mobilní kancelář.

 

PDA - mobilní kancelář

Většina lidí používajících velký počítač na něm provozuje nejčastěji textový editor, tabulkový procesor, často též nějaký databázový či prezentační  program. Občas potřebujete něco přečíst v Adobe Acrobat Readeru. Někdo rád edituje obrázky v grafických programech.

Světe div se - toto všechno budeme moci praktikovat i s PDA. A nejen to - díky synchronizaci vám u většiny produktů bude fungovat i komunikace/synchronizace s desktopovými verzemi těchto programů. Takže tyto dvě výhody si ještě zdůrazníme:

- v PDA můžete mít většinu kancelářských programů, na které jste zvyklí z PC/Mac počítačů
- díky synchronizaci můžete mít v těchto programech i soubory/dokumenty, se kterými pracujete v desktopu. Co změníte ve velkém počítači, změní se vám i v PDA a naopak - provedete-li nějaký záznam v PDA, změní se vám po synchronizaci i příslušný soubor v počítači!

Druhá odrážka svým významem snad ještě přesahuje tu první (i když ta první ji podmiňuje) a vytváří z PDA opravdu mocný nástroj v rukou začínajícího i pokročilého uživatele. 

Například jedete na služební cestu ke svým zákazníkům a ve svém PDA máte ve spreadsheetu nabídkový ceník z velkého počítače. Při jednání si do něj rovnou zapisujete objednávky zákazníků a tato tabulka se vám pak upraví po návratu z cesty i ve velkém počítači.

 Shrňme si to. Na PDA můžete mít tyto kancelářské programy:

Textový editor
Ač není bezklávesnicové PDAčko tím nejoptimálnějším psacím nástrojem, přesto se najde řada situací, kdy se vám tyto programy budou hodit. Třeba chcete nahlížet do svých textových dokumentů či na PDA budete dělat jen nějaké úpravy a doplňky. 

Když si ale pořídíte k PDA klávesnici, stane se z něj i výkonný nástroj na psaní - třeba na cestách, na chatě, v hotelu a prostě všude, kde s sebou nebudete chtít tahat notebook. Textové editory se na trhu vyskytují pro všechny platformy. 

Spreadsheety
Tabulkové procesory jsou na PDA stejně tak dobře doma jako na velkých počítačích. Díky synchronizaci budete mít s sebou všechny výpočty, tabulky, ceníky, sazebníky, přehledy apod. 

Data lze prohlížet i editovat - včetně editace vzorců. Většina PDA spreadsheetů má i grafický modul a umí data vyjádřit několika typy grafů.

Databáze
Databázové programy patří na PDA k nejžádanějším programům a není se co divit - vždyť ve spojení mobility PDA a výpočetního výkonu je velmi příjemné mít všude s sebou  data od nejrozsáhlejších firemních databází až po přehled vašich videokazet, měr a vah členů vaší rodiny či prostě jen seznam, co máte dnes nakoupit po cestě domů. 

Na trhu je množství univerzálních databázových produktů a ještě větší jednoúčelových (třeba specializované nákupní programy, evidence CD, kazet apod., inventáře na nábytek apod.)

PowerPoint
Power Point a prezentační programy vůbec patří nerozlučně do rodiny kancelářských programů  a ani na PDA tomu není jinak. 

Vaše prezentace můžete prohlížet a třeba (ve spojení s příslušných hardwarovým modulem) i vysílat přímo do projektoru! 

Prohlížeč PDF dokumentů
Nechybí pochopitelně ani prohlížeče dokumentů stále rozšířenějšího formátu Adobe Acrobat - příslušný program distribuuje dokonce zdarma firma Adobe a soubor včetně obrázků překonvertuje do vašeho PDA.

 

PDA + mobil - ještě mobilnější kancelář!

Protože se komunikačním programům budeme věnovat v následující kapitole, zde to jen připomínám, aby si někdo nemyslel, že jsme na tuto fundamentální možnost zapomněli :-) Samozřejmě máte ve spojení PDA + mobilní telefon přístup k internetu, e-mailům, SMS agendě apod., konkrétně si tuto oblast probereme v další části naší minisérie o schopnostech PDA.

 Témata: seriál, SMS, Adobe, Notebook

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Najdete na iDNES.cz