Co byste měli vědět o televizním digitálním vysílání

  • 36
Už se nemůžete dočkat digitální televize? A víte co znamená Multiplex, konvergence, DVB-T a podobně? Jsou to základní pojmy digitálního vysílání. Pro orientaci v tématu jsme pro vás připravili menší souhrnný článek.

Digitální vysílání je televizní zaklínadlo desetiletky. Má přibližně stejně příznivců jako odpůrců, ale každopádně se na něm pracuje už pět let. O co vlastně jde? V tomto a následujících dílech se pokusíme zpracovat téma digitálního vysílání obecně, v zahraničí a na závěr v Česku.

Co je to digitální vysílání?

Televizní vysílání je v současnosti šířeno analogovým signálem pomocí terestrických vysílačů. Tento způsob je náročný na kmitočtové spektrum, které je samozřejmě omezeno přírodními limity. U analogového signálu je obraz nebo zvuk přeměněn na spojitý elektrický signál a jím je přímo ovlivňována nosná vlna vysílače.

U digitálních systémů je z tohoto signálu odebrán pouze nezbytný počet vzorků, z nichž je každému přiřazena číselná hodnota. Signál pak představuje řadu čísel, která jsou přenášena nosnými vlnami. V přijímači se jednotlivá čísla převedou zpět do příslušných prvků obrazu a zvuku. Tento způsob přenosu signálu je velmi výhodný, protože může obsahovat nejrůznější přidané služby a v neposlední řadě je ekologický.

Šíření digitálního vysílání se může dít několika cestami: satelitem – u nás toto vysílání provozuje společnost Czech link a součástí jejího digitálního paketu jsou oba programy ČT, TV Prima, Sport Galaxie a národní programy Českého rozhlasu (Radiožurnál, Vltava, Praha). Dále se digitální signál může šířit pomocí kabelu – kabelové digitální vysílání připravuje společnost Karneval. Poslední možností, jak lze šířit digitální poselství je jsou pozemní vysílače.

Co to přinese uživatelům?

Výhody digitálního vysílání

zvýšení počtu vysílaných programů (na jedné frekvenci až 4 programy) (6 programů)
vyšší kvalita obrazu a zvuku pro v současné době špatně pokryté oblasti a za předpokladu vyššího datového toku (alespoň 6 Mbit, protože při rychlých a akčních scénách 4 Mbit za analogem stále pokulhává)
interaktivita
interaktivní reklama
internet – ale pouze jednocestný datový tok, zpětný kanál vede přes telefon

Jako každý systém, fungující na systému jedniček a nul, poskytuje digitální televize výhodu v kvalitě signálu. Odpadnou tak problémy s křížením programů, zrnění, televizních duchů a zběsilým natáčením již tak monstrózního anténového komplexu na půdě vaší víkendové chalupy. V digitální éře program buď "chytíte" nebo "nechytíte".

Kromě toho to bude chtít velkou obnovu televizního parku. Stávající televizory totiž neumí převádět digitální signál na obrazovku, a tak si domácnosti budou muset pořídit tzv. set-top-box, neboli převaděč digitálního signálu do signálu srozumitelného pro vaši starou televizi.

Set-top-boxy stojí v současnosti kolem pěti tisíc a sehnat se dají většinou pouze ve specializovaných prodejnách. Vzhledem k tomu, že digitální vysílání má podle ministra informatiky Mlynáře začít ještě letos, je možná načase rozšířit prodej těchto zařízení. Kromě set-top-boxu je možné investovat do nové televize, která už převod signálu zvládá sama.

Kouzelný multiplex

Digitální vysílání bude distribuováno v tzv. multiplexech. Multiplex je ústředním pojmem digitálního vysílání, stačí si jen vzpomenout kolikrát jej zmiňoval Vladimír Železný ve své sobotní show. Multiplex až 6 programů, které zaplní frekvenční spektrum 8 Mhz. To samé spektrum zabírá při současném analogovém vysílání jeden program.

Multiplex není ale jen pro obrazové vysílání. K programům se vejde ještě plno jiných služeb jako například teletext, více druhů titulků, informace o programu, volba kamery a samozřejmě internet. Televize by se podle terminologie kanadského mediálního odborníka Marshala McLuhana změnila z chladného na horké médium a stala se interaktivním médiem.

DVB – T/S/C – co to znamená

U digitálního vysílání se často používá zkratek. Skloňovaná ve všech pádech je hlavně DVB-T, což znamená Digital Video Broadcasting – Terrestrial.
DVB-T je digitální vysílání za pomoci stávající sítě televizních vysílačů, tedy vzduchem. Ještě se používá DVB-S pro satelit a DVB-C pro kabelové rozvody. Setkat se můžete také s pojmem DAB, což je Digital Audio Broadcasting, jinými slovy digitální přenos zvuku.

Multiplexy radikálně mění systém mediálního trhu. Vznikne mnoho specializovaných programů a mezi současnými televizními profesemi se určitě objeví lidé, kteří budou spravovat a nebo sestavovat budoucí multiplexy. Měly by odpadnout složité boje o licenci na vysílací frekvenci a nutné náklady na rozjezd i provoz televize by se mohly velmi klesnout.

Digitální televize je úplně nový rozměr využití tohoto nejmocnějšího média, protože z diváka se stává uživatel. Obecně se traduje, že u digitální televize si bude moci divák pustit vybraný pořad se zpožděním. Tato možnost ale neexistuje díky digitálnímu vysílání. Funguje to tak, že se program ukládá na pevný disk nebo DVD v přijímači a současně se se zpožděním přehrává.

Další pikantností, na kterou se těší hlavně příznivci sportovních přenosů je možnost výběru kamery, potažmo pohledu na utkání. Na to si ale sportuchtiví diváci muset počkat ještě hodně dlouho.

Konvergence multimédií

Obecně se konvergencí v digitálním vysílání rozumí sbližování telekomunikačních služeb s jinými, v našem případě multimédii. V zásadě můžeme definovat dva okruhy poskytovaných služeb, a to klasické telekomunikace (hlasové a datové služby používající metalické, pevné rádiové a moilní rádiové sítě) a služby ze sféry rozhlasového a televizního vysílání (koaxiální a optické, kabelové a rádiové sítě).

Díky digitálnímu vysílání je možné všechny tyto služby přenášet v digitální formě a nabízet v jednom balíku více služeb. Zajímavé je především sloučení videa a datových služeb v rámci DVB-T.

Co dál?

V příštím díle bychom vás rádi seznámili se situací v Česku, probrali bychom názory na digitalizaci našich stávajících televizních stanic a obecně i stav digitálního vysílání ve světě.