Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cleanmate 365 IVO

aktualizováno 
Myslíte si, že vysavač do YOPu v žádném případě nepatří? Kdyby se jednalo o obyčejný vysavač, pak máte pravdu. Ale když se jedná o mobilního robota? O robota za méně než osm tisíc korun?

Cleanmate 365 IVO

Možná se blýská na lepší časy. Možná je už nebudou dospívající pokořováni a je konec teenagerským mozolům od trubky vysavače. Už nebude žádné „Půjdeš na fotbal, až tu vyluxuješ“. Robotický vysavač vyluxuje za vás, a to právě v tu dobu, kdy budete na fotbale.

Do každého kouta špínožrouta

Lidé mají různé nápady, automatický uklízeč patří k těm povedeným. Ještě donedávna byly robotické vysavače velmi nákladnou záležitostí, rozhodně ne dostupnou pro každého. Známé jsou přístroje Trilobit firmy Electrolux či první levnější a obecně dostupnější model Roomba. Novinkou na trhu je pak vysavač firmy Cleanmate, vylepšený model s číselným označením 365 a přízviskem IVO. Jedná se v každém směru o důmyslný přístroj, spolehlivému uklízení je přizpůsoben tvar vysavače a různé automatické funkce se při samotném uklízení snaží nahradit drahou jednotku obsahující umělou inteligenci.
Takový robotický vysavač vypadá trochu jako nočník. Jeho kulatý tvar, výška jen devět centimetrů a průměr 36 centimetrů umožňují velmi svižně operovat po celé místnosti. Problémem nejsou ani nohy u stolu nebo místa těsně u stěny, výška přístroje umožňuje vysavači zajet také pod postel či pohovku, tedy tam, kam se i s klasickým vysavačem jen obtížně (a neradi) dostáváme. Zhruba polovinu přední hrany tvoří nárazník vysavače, kterým přístroj „bourá“ do stěn a nábytku. V nárazníku jsou dotyková čidla, která informují o nárazu. Na obrázcích vás určitě zaujme LCD displej a nad ním dálkový ovladač. Všimněte si také kartáčků na obou bocích přístroje, louží pro úklid rohů a podél zdí.

Cleanmate 365 IVO

Ženo, už mám uklizeno

Vysavač je vybaven NiMH baterií, která se vkládá zespodu a nabíjí se v dokovací stanici. Ta musí být umístěna u stěny a z každé strany musí být prostor 50 cm. Zajímavé je sledovat vysavač ve chvíli, kdy se mu vybije baterie. On totiž „neumře“, ale zapípá, čímž oznamuje přerušení vysávání a jede hledat svoji základnu. Když se k ní přiblíží na takovou vzdálenost, že je čidlo schopné základnu zaregistrovat, oťukává IVO zeď okolo ní, až se nakonec trefí. Vysavač zacouvá na základnu a slastně se uvelebí na nabíjecích kontaktech. 
Robot je vybaven hlavním rotačním kartáčem, který sbírá z uklízené podlahy větší nečistoty, chlupy, vlasy a prach. Sací otvor se speciální stěrkou se postarají o vysání špíny i nejjemnějšího prachu do plastové nádobky. Nádobku pak jednoduše vysypete do koše a látkový filtr vymyjete proudem vody. Zajímavostí je tzv. dezinfekční světlo – UV záření, které dezinfikuje podlahu.

Cleanmate 365 IVO

Co se jinde nedočtete

Máme několik poznatků, které se mohou hodit všem, kteří se rozhodnou pro koupi robotického vysavače.
- Pozor na vratké předměty. Vázu postavenou na zemi může vysavač zvrhnout, místo úklidu pak máte potopu.
- Vysavač dobře uklidí hladkou pohovku, na postel s froté prostěradlem jej ale nepouštějte, hrne povlak před sebou jako buldozer.
- Místnost musíte před vysáváním vhodně připravit. Vše kromě velkých kusů nábytku ukliďte. Mezi poházenými hračkami přístroj bloudí jako opilý.
Pokud máte byt bez prahů a bez dveří, musíte nějak vyřešit předěly místností. Nám se osvědčila laťka, která ukončila místnost. Pokud totiž vysavač vyjede z místnosti, kterou jste chtěli uklidit, pravděpodobně se už do ní sám nikdy nevrátí.

Cleanmate 365 IVO

Proč koupit?
Ačkoliv nejde o robota v pravém slova smyslu, jako domácí sluha Cleanmate dobře poslouží. Naprosto nepopsatelný je pocit ve chvíli, kdy vysavač zavřete v pokoji a odejdete do práce. Vrátíte se do uklizeného pokoje. K dokonalosti sice ještě mnoho chybí, ale i tak můžeme k potěšení bývalých pracovníků bývalého socialistického podniku prohlásit: Domácnost je konečně osvobozená.

Základní parametry
Hmotnost   2700 gramů
Rozměry   36 cm (průměr)× 9 cm (výška)
Procesor    300 MHz
Nabíječka   22 Vdc 1000 mA
Baterie    NiMH 14,4 V
Životnost baterie 500 dobíjecích cyklů
Výdrž baterie   70-80 minut při plném nabití
Spotřeba    24 w
Hlučnost    80 dB ve vzdálenosti 20 cm od vysavače
Životnost UV   6 000 hodin
Nádoba na prach   0,3 litru
Dálkový ovladač   dosah 3 m
Cena    7 990 Kč

Klady a zápory
+ příznivá cena , schopnost vrátit se k základně, snadné ovládání
- nevyčistí 100 procent plochy, pouze pro hladké povrchy

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Nové superodolné sklo zachrání mobily. Vydrží až 15 pádů

Corning Gorilla Glass 6 (ilustrační obrázek)

Firma Corning představila nejnovější verzi svého tvrzeného skla Gorilla Glass, konkrétně jeho šestou generaci. Oproti...

Najdete na iDNES.cz