Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cleanmate 365 IVO

aktualizováno 
Myslíte si, že vysavač do YOPu v žádném případě nepatří? Kdyby se jednalo o obyčejný vysavač, pak máte pravdu. Ale když se jedná o mobilního robota? O robota za méně než osm tisíc korun?

Cleanmate 365 IVO

Možná se blýská na lepší časy. Možná je už nebudou dospívající pokořováni a je konec teenagerským mozolům od trubky vysavače. Už nebude žádné „Půjdeš na fotbal, až tu vyluxuješ“. Robotický vysavač vyluxuje za vás, a to právě v tu dobu, kdy budete na fotbale.

Do každého kouta špínožrouta

Lidé mají různé nápady, automatický uklízeč patří k těm povedeným. Ještě donedávna byly robotické vysavače velmi nákladnou záležitostí, rozhodně ne dostupnou pro každého. Známé jsou přístroje Trilobit firmy Electrolux či první levnější a obecně dostupnější model Roomba. Novinkou na trhu je pak vysavač firmy Cleanmate, vylepšený model s číselným označením 365 a přízviskem IVO. Jedná se v každém směru o důmyslný přístroj, spolehlivému uklízení je přizpůsoben tvar vysavače a různé automatické funkce se při samotném uklízení snaží nahradit drahou jednotku obsahující umělou inteligenci.
Takový robotický vysavač vypadá trochu jako nočník. Jeho kulatý tvar, výška jen devět centimetrů a průměr 36 centimetrů umožňují velmi svižně operovat po celé místnosti. Problémem nejsou ani nohy u stolu nebo místa těsně u stěny, výška přístroje umožňuje vysavači zajet také pod postel či pohovku, tedy tam, kam se i s klasickým vysavačem jen obtížně (a neradi) dostáváme. Zhruba polovinu přední hrany tvoří nárazník vysavače, kterým přístroj „bourá“ do stěn a nábytku. V nárazníku jsou dotyková čidla, která informují o nárazu. Na obrázcích vás určitě zaujme LCD displej a nad ním dálkový ovladač. Všimněte si také kartáčků na obou bocích přístroje, louží pro úklid rohů a podél zdí.

Cleanmate 365 IVO

Ženo, už mám uklizeno

Vysavač je vybaven NiMH baterií, která se vkládá zespodu a nabíjí se v dokovací stanici. Ta musí být umístěna u stěny a z každé strany musí být prostor 50 cm. Zajímavé je sledovat vysavač ve chvíli, kdy se mu vybije baterie. On totiž „neumře“, ale zapípá, čímž oznamuje přerušení vysávání a jede hledat svoji základnu. Když se k ní přiblíží na takovou vzdálenost, že je čidlo schopné základnu zaregistrovat, oťukává IVO zeď okolo ní, až se nakonec trefí. Vysavač zacouvá na základnu a slastně se uvelebí na nabíjecích kontaktech. 
Robot je vybaven hlavním rotačním kartáčem, který sbírá z uklízené podlahy větší nečistoty, chlupy, vlasy a prach. Sací otvor se speciální stěrkou se postarají o vysání špíny i nejjemnějšího prachu do plastové nádobky. Nádobku pak jednoduše vysypete do koše a látkový filtr vymyjete proudem vody. Zajímavostí je tzv. dezinfekční světlo – UV záření, které dezinfikuje podlahu.

Cleanmate 365 IVO

Co se jinde nedočtete

Máme několik poznatků, které se mohou hodit všem, kteří se rozhodnou pro koupi robotického vysavače.
- Pozor na vratké předměty. Vázu postavenou na zemi může vysavač zvrhnout, místo úklidu pak máte potopu.
- Vysavač dobře uklidí hladkou pohovku, na postel s froté prostěradlem jej ale nepouštějte, hrne povlak před sebou jako buldozer.
- Místnost musíte před vysáváním vhodně připravit. Vše kromě velkých kusů nábytku ukliďte. Mezi poházenými hračkami přístroj bloudí jako opilý.
Pokud máte byt bez prahů a bez dveří, musíte nějak vyřešit předěly místností. Nám se osvědčila laťka, která ukončila místnost. Pokud totiž vysavač vyjede z místnosti, kterou jste chtěli uklidit, pravděpodobně se už do ní sám nikdy nevrátí.

Cleanmate 365 IVO

Proč koupit?
Ačkoliv nejde o robota v pravém slova smyslu, jako domácí sluha Cleanmate dobře poslouží. Naprosto nepopsatelný je pocit ve chvíli, kdy vysavač zavřete v pokoji a odejdete do práce. Vrátíte se do uklizeného pokoje. K dokonalosti sice ještě mnoho chybí, ale i tak můžeme k potěšení bývalých pracovníků bývalého socialistického podniku prohlásit: Domácnost je konečně osvobozená.

Základní parametry
Hmotnost   2700 gramů
Rozměry   36 cm (průměr)× 9 cm (výška)
Procesor    300 MHz
Nabíječka   22 Vdc 1000 mA
Baterie    NiMH 14,4 V
Životnost baterie 500 dobíjecích cyklů
Výdrž baterie   70-80 minut při plném nabití
Spotřeba    24 w
Hlučnost    80 dB ve vzdálenosti 20 cm od vysavače
Životnost UV   6 000 hodin
Nádoba na prach   0,3 litru
Dálkový ovladač   dosah 3 m
Cena    7 990 Kč

Klady a zápory
+ příznivá cena , schopnost vrátit se k základně, snadné ovládání
- nevyčistí 100 procent plochy, pouze pro hladké povrchy

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...Najdete na iDNES.cz