Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čísla, která musíte v mobilu mít

aktualizováno 
Do mobilních telefonů si leckdy ukládáme čísla, která nám třeba již nikdy k ničemu nebudou. Ale často zapomínáme na ta, která mohou být velmi důležitá. Přinášíme vám přehled telefonních čísel, která by ve vašem mobilu rozhodně neměla chybět.

Některá čísla se opravdu vyplatí mít v mobilu uložená | foto: Profimedia.cz

V mobilním telefonu máme uložena čísla na známé, kterým třeba nikdy nezavoláme. Ale paradoxně v něm často nemáme čísla, na která sice volat nechceme, ale v případě nutnosti nám nic jiného nezbývá. Některá čísla vám mohou zachránit život nebo ušetřit nemalé částky peněz, pomohou vám v nejrůznějších potížích.  A která to jsou? Níže naleznete seznam těch, která nás napadla. Pokud máte dojem, že ve výčtu nějaké důležité číslo chybí, napište jej do diskuse pod článkem.

Tísňová volání

Tísňovou linku 112 nebo čísla na jednotlivé složky integrovaného záchranného systému si sice většina z nás pamatuje, ale jsou i tací, kteří je neznají. Navíc ve vyloženě stresové situaci se kdykoli může stát, že vám takové číslo prostě z paměti vypadne. A tak není nic jednoduššího, než si tato čísla do seznamu uložit – ostatně operátor Vodafone je na své SIMkarty ukládá standardně prakticky od svého vzniku, tehdy ještě pod značkou Oskar.

 • Tísňová linka: 112
 • Hasiči: 150
 • Záchranná služba: 155
 • Policie: 158

Pokud se navíc často pohybujete po horách, není asi od věci mít v telefonu číslo na místní služebny Horské služby.

Blokace platebních a kreditních karet

Ukradená nebo ztracená platební karta dovede na vašem účtě nadělat pořádnou paseku. Proto je poměrně důležité mít při sobě vždy telefonní číslo, které vám umožní snadnou blokaci karet. V zahraničí jsou mnohdy tyto linky sjednoceny, u nás si však často jednotlivé banky řeší blokace po svém. Proto si toto telefonní číslo najděte na stránkách své banky a uložte si jej do mobilu. My uvádíme čísla na linky pro blokaci karet tří největších českých bankovních domů.

 • Česká spořitelna: 800 207 207 (zahraniční linky: VISA +141 05 819 994, Master Card +163 67 227 111, DinersClub +420 267 197 450)
 • ČSOB: 495 800 111
 • Komerční Banka: MasterCard a Visa 222 412 230, American Express 222 412 241

Rozhodně není od věci, když si do telefonu uložíte také číslo infolinky banky nebo její kartové linky. Nikdy nevíte, co zrovna budete v bance potřebovat. Navíc se může stát, že vám banka zablokuje kartu sama, třeba z důvodu, že jste vybírali v podezřelém bankomatu. Na karetní lince pak může takovou kartu obsluha na vaši žádost odblokovat, což se také jistě může hodit.

Pojišťovny

Číslo na vaši zdravotní pojišťovnu je nutné mít především v případě, že cestujete, přímo v Česku jej asi potřebovat nebudete. Zato číslo na pojišťovnu, u které máte pojištěný třeba osobní automobil, byt nebo jiný majetek, se může často hodit. Včasné zavolání likvidátora totiž pomůže rychlejšímu vyřízení pojistné události.

Informační služby

Nikdy nevíte, jaké telefonní číslo budete potřebovat a jaká informace se bude hodit. Uložte si proto do svého mobilního telefonu čísla na nejvýznamnější informační linky. Volání na ně se sice může mnohdy dost prodražit, ale v některých chvílích může mít ta správná informace cenu zlata.

 • Číslo na všechna čísla: 11 88
 • Evropská databanka: 14 000

Linky dopravního zpravodajství

Pokud často jezdíte automobilem, jistě rádi využíváte dopravní informace všemožných rádiových stanic. Buďte s ostatními řidiči solidární, a pokud se dostanete do vyhrocené dopravní situace, zavolejte na dopravní linku vašeho oblíbené rádia, ať se mohou nepříjemnostem ostatní řidiči vyhnout.

 • Zelená vlna Českého rozhlasu: 800 12 20 12
 • Doprava 007 Rádia Impuls: 605 222 007
 • Horká linka Frekvence 1: 257 001 234

Rodina

Připomínat vám, že byste měli v telefonu mít čísla svých rodinných příslušníků a dalších blízkých, je asi zbytečné. Ovšem důležité může být, jak si tato čísla v telefonu uložíte. Vždy je lepší, pokud tam tyto osoby nebudete mít uvedeny jménem. Bratra si prostě uložte pod kontakt bratr, brácha a podobně. Obdobně to proveďte i s dalšími rodinnými příslušníky a také nezapomeňte do telefonu uložit číslo na pevnou linku k vám domů.

Takto uložená čísla neslouží k tomu, abyste se snadno své rodině dovolali, ale k tomu, aby se jí mohl snadno dovolat někdo cizí, kdo váš telefon třeba najde. Opravdu totiž existují poctiví nálezci, kteří vcelku rádi nalezenou věc vrátí původnímu majiteli, mnohdy se ale jen těžko dopátrávají jejího původu. Rovněž vám mohou takto uložená čísla pomoci v situaci, kdy sami telefonovat nemůžete a to z různých důvodů.

Kolega v práci

Podobně jako kontakt na rodinu může fungovat i kontakt na kolegu v práci. Zároveň nezapomeňte v telefonním seznamu zřetelně uvést i telefonní číslo přímo k sobě do kanceláře. Přímá linka na kolegu může mnohdy pomoci i vám samotným – kolikrát se stane, že necháte na stole důležitou vizitku, zapomenete si v počítači nějaké soubory a podobně. Ochotný kolega vám jistě pomůže, tím spíš když bude vědět, že mu podobnou službu příště oplatíte.

Místní zámečnictví

Není o mnoho trapnějších situací, než když vyjdete ze dveří svého bytu, zabouchnete je a v následující sekundě zjistíte, že jste si doma nechali klíče. Manželka je zrovna na služební cestě a vaše děti na prázdninách u babičky. Proto vám nezbývá nic jiného než se do vlastního bytu "vloupat". Zámečník vám v tomto případě jistě rychle pomůže.

Odtahová nebo asistenční služba

Pokud alespoň někdy jezdíte automobilem, nemělo by ve vašem telefonu chybět číslo na linku některé z asistenčních služeb, případně vaši odtahovou službu a další podobná čísla. Nikdy totiž nevíte, kdy se automobil na cestě porouchá a vy budete potřebovat pomoc, kterou nebudou okolo jedoucí motoristé schopni poskytnout.

 • Autoklub Bohemia Assistance (ABA): 1240
 • Ústřední automotoklub (ÚAMK): 1230

Váš lékař nebo lékárník

Na příbalových letácích mnoha léků najdete prakticky vždy oblíbenou formulku: "poraďte se s vaším lékařem nebo lékárníkem". Na cestách navíc nikdy nevíte, kdy na vás nějaké zdravotní potíže přijdou, mnohdy přitom ale není nutné navštěvovat nemocnici nebo shánět lékaře v místě vašeho pobytu. Uložte si do telefonu číslo do ordinace vašeho lékaře a mnohdy máte odbornou radu na dosah ruky.

Další důležitá čísla

Podobných důležitých čísel může být ještě celá řada. Pokud například často cestujete letadlem, určitě se vám bude hodit číslo na kancelář vašich oblíbených aerolinek. Včasné přerezervování letenky na jiné datum vám totiž může ušetřit mnoho nervů a peněz. Další důležitá čísla závisí třeba na zaměstnání, které vykonáváte. V našem článku jsme jistě nepostihli všechny možnosti, a proto můžete další tipy sdělit ostatním čtenářům v diskusi.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...Najdete na iDNES.cz