Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chytré telefony zachraňují životy. Najdou minu, rakovinu i zápal plic

  11:00aktualizováno  11:00
Sydney (Od zpravodaje Technet.cz) - Stačila by šikovná aplikace či doplněk a i obyčejný chytrý telefon se může změnit v minový detektor nebo stetoskop. Odhalí i karcinom hrtanu a nemoci hlasivek. Tyto zajímavé projekty předvádí studenti na soutěži Imagine Cup 2012 v Sydney.

Stethocloud by měl pomoci včasné diagnóze respiračních potíží v rozvojových zemích. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Stethocloud: chytrý stetoskop za pár korun

O včasnou diagnózu, tentokráte zápalu plic, se snaží i projekt Australského týmu. Je určen do rozvojových zemí s málo dostupnou lékařskou péčí. Protože zatímco ve vyspělém světě bývá zápal plic včasně diagnostikován a rychle vyléčen, v rozvojových zemích je to stále v řadě případů nemoc končící smrtí.

Stethocloud se skládá z aplikace pro Windows Phone a speciálně upraveného stetoskopu. Do toho studenti integrovali směrový mikrofon a opatřili jej tlumícími materiály, aby mikrofon nesnímal i ruchy způsobené dotyky uživatele. Volba konkrétního mikrofonu probíhala metodou pokus-omyl a údajně vyzkoušeli hodně typů, než vybrali ten vhodný. A zatímco digitální stetoskop stojí kolem 800 dolarů, takto vytvořený doplněk pro chytrý telefon pořídíte čtyřicetkrát levněji.

Hlavní roli hrají algoritmy analyzující zaznamenaný signál a vyhodnocující různé charakteristiky. Program nejen spočítá rychlost srdečního tepu, rychlost dechu, ale také poměr mezi nádechem a výdechem. Zdravotníkům má pomoci včasně diagnostikovat nemocné dítě a pomoci rozhodnout, zda potřebuje vzácná antibiotika.

Aplikace je nastavená podle příručky "Strategie integrovaného vedení dětských onemocnění", kterou vydala organizace Unicef.

MD. Voice: Choroby hlasivek a rakovina hrtanu

Tým Bonjour složený ze studentů ruských univerzit předvedl svůj projekt MD. Voice. Je to aplikace pro Windows Phone, která využívá mikrofon telefonu, vlastní algoritmy pro signálovou analýzu a především databázi vzorků akustické křivky zvuku z hlasivek při různých nemocech.

Nemocné hlasivky vydávají jiný zvuk, než zdravé hlasivky. Zkreslení zvuku se přitom liší podle choroby či dysfunkce, kterou jsou hlasivky zasaženy.

MD.Voice

Úvodní obrazovka MD.Voice. Týmu zrovna propadl testovací účet na serverech Azure a tak jsme snímek z vnitřního prostředí aplikace nepořídili.

Program na displeji vypisuje samohlásky, které má vyšetřovaný dlouze vyslovit. Aplikace přitom vždy nahraje dvě sekundy zvuku, které poté zpracuje speciálními algoritmy a vyhledá indikátory onemocnění.

V tuto chvíli probíhá ladění aplikace za pomoci otorinolaryngologů v ruských nemocnicích, program byl zatím vyzkoušen na padesáti hlasových vzorcích různě nemocných pacientů. Na počátku příštího roku má dospět do stádia klinických testů a zkušebních provozů.

Aplikace nemá nahradit diagnózu odborným lékařem, ale pomoci včasně diagnostikovat začínající nemoc u rizikových skupin lidí - kuřáků, učitelů, nebo třeba zpěváků.

SAPER najde minu. Ideální na dovolenou v poválečné oblasti

Polský tým Armed zaujal aplikací, která chytrý telefon promění v minový detektor. Využije k tomu integrovaný magnetometr, který v telefonech slouží pro určení orientace pro navigaci (kompas). Že to nebude jenom hračka naznačuje původ studentů, Vojenská technická univerzita ve Varšavě.

Aplikace vyhledává narušení magnetického pole, které vzniká v okolí výbušnin. Získaný vzorek okamžitě porovná s referenčními vzorky v cloudové databázi. Na displeji telefonu se tak neobjeví jen výstraha, ale i přesnější údaje o tom, co by pod povrchem mohlo být. V současnosti systém rozpozná čtyřicet různých druhů výbušnin. Vyhledávat je dokáže na vzdálenost 30 centimetrů.

Aplikace dokáže GPS souřadnice nálezů zaznamenávat do Bing Maps, případně můžete kamarády varovat na sociálních sítích.

Žádnou ze zmíněných aplikací zatím nekoupíte a není ani jasné, zda je soutěžící nabídnou později.Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Neuvěřitelné, Do telefonu se vejde až 11 dnů non-stop videa

Smasung Galaxy Note 9 pojme až terabaj dat plus přenosný disk

Není to tak dávno, kdy se paměti telefonů udávaly v řádech megabajtů. A zatímco dnes je standardem vnitřní úložiště...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...

Luxusní zajíc v pytli. Za iPhone, o kterém se nic neví, dáte tři miliony

Britská společnost Goldgenie začala přijímat předobjednávky na „miliardářské“...

Britská společnost Goldgenie není ve světě luxusních smartphonů žádným nováčkem. Její produkty se řadí mezi ty...

Najdete na iDNES.cz