Fossil Q Founder s jednou z mnoha možných tváří číselníku

Fossil Q Founder s jednou z mnoha možných tváří číselníku | foto: fossil.com

Fossil uvádí chytré hodinky Q Founder. Spolupracoval na nich Intel

  • 5
Hodinářská značka TAG Heuer není jedinou firmou, která při vývoji chytrých hodinek přizvala do party silný technologický tandem Intel a Google. Stejnou taktiku zvolila americká společnost Fossil, která výsledek kooperace tohoto trojlístku v minulých dnech uvedla na trh pod jménem Q Founder.

Zatímco TAG Heuer je synonymem pro kvalitní švýcarské hodinky s cenovkou přibližně od jednoho tisíce eur (zhruba 27 tisíc korun), Fossil je známa především masovou produkcí cenově dostupných quartzových hodinek.

Pro TAG Heuer je produkce časomír primární, Fossil je typickou módní značkou, jež kromě hodinek a šperků produkuje oblečení, sluneční brýle a další doplňky. Společné pro obě firmy, ležící na opačných pólech hodinářského světa, je navázání spolupráce s giganty Google a Intel při přípravě chytrých hodinek.

Druhé hodinky s Intel Inside

Mozkem časomíry Fossil Q Founder je proto procesor Intel Atom, který se v tomto segmentu doposud zabydlel právě pouze v TAG Heuer Connect (představení zde). Ty tvoří pověstnou výjimku potvrzující pravidlo, dvorním dodavatelem čipů pro výrobce chytrých hodinek je totiž jinak Qualcomm (vyskytuje se především základní Snapdragon 400 a 410).

Operační paměť má velikost 1 GB. Uživatelská pak obvyklé 4 GB, jistou část však ukrojí použitý systém Android Wear, který Fossil obohatil několika vlastními vylepšeními. Použitá platforma zajišťuje širokou kompatibilitu smartphonů, se kterými lze Q Founder spárovat. Kromě telefonů s Androidem 4.4 a vyšším si tak hodinky rozumí také s iPhony 5 a novějšími.

K propojení se využívá Bluetooth modul s nízkou energetickou náročností, z příslušného portálu je také nutné si stáhnout obslužný titul Fossil Q. V něm je možné volit například různá provedení číselníku, vytvářet si vlastní anebo další stahovat z velmi široké nabídky. Samozřejmostí je pak podrobné nastavení zobrazovaných notifikací ze spárovaného smartphonu a chybět nemůže ani neméně detailní sledování fyzických aktivit.

Fossil a nositelná technika

Q Founder nejsou jediným příspěvkem výrobce do tohoto segmentu. Spolu s nimi firma svým příznivcům připravila také chytrý náramek Q Reveler, který s uživatelem namísto displeje komunikuje pouze prostřednictvím diod na bocích podlouhlého ocelového pouzdra. Q Reveler přesto podrobně sleduje fyzickou aktivitu, slouží jako krokoměr a nositele informuje také o spálených kaloriích. Spárovat jej lze pomocí Bluetooth 4.1 LE se smartphony s Androidem i iOS. Dámská verze tohoto náramku má název Q Dreamer, cena je shodná a sice 125 dolarů (3 900 korun s daní).

Fossil Q Grant, Q Reveler a Q Dreamer

Q Grant jsou na rozdíl od Q Founder spíše klasické náramkové hodinky s notifikacemi pomoci diod. Uvnitř 44m velkého pouzdra je tak quartzový strojek, na číselníku je pak krom dvojice centrálních ruček a malé vteřinky 30minutový sčítač stopek a ukazatel 24h cyklu. Vedle notifikací plní Q Grant také funkci trackeru sportovních aktivit. Cena je stanovena na 195 dolarů.

Zajímavě zní softwarový doplněk Q Curiosity, který se bude snažit každý den uživateli zpříjemnit výzvou vymanit se z denní rutiny.

Nic pro útlá zápěstí

Fossil Q Founder jsou poměrně velkým kouskem, ocelové pouzdro má totiž v průměru 46 milimetrů, tloušťka se vyšplhala na 13 mm. Vzhledem ke zkušenostem výrobce v segmentu náramkových hodinek lze očekávat dobré dílenské zpracování, což u nositelné techniky zdaleka není samozřejmostí.

Zatímco třeba Samsung po vzoru Applu své nové hodinky Gear S2 (více o hodinkách zde) nabízí ve dvojí velikosti (průměr 39 a 42 mm), přičemž menší varianta bude snesitelná i pro dámská zápěstí, Q Founder jdou do prodeje pouze ve zmíněném maskulinním provedení.

Displej netvoří úplný kruh, nahoře a dole je totiž zploštělý, což známe z hodinek Moto 360 z produkce Motoroly. Jeho průměr je 1,5 palce a přepočtené rozlišení 360 na 326 obrazových bodů. Takové parametry zajišťují jemnost zobrazení 240 bodů na palec.

Hodinky budou dodávány na koženém řemínku nebo ocelovém tahu. Řemínek znamená pohodlnější nošení a nižší hmotnost 70,9 gramů. S náramkem jsou hodinky podstatně těžší (172,9 g), váhový rozdíl však kompenzuje vyšší životnost tahu. Rozteč nožek je 22 mm a uživatelé tak budou moci dodávaný řemínek vyměnit za libovolný jiný stejné šíře.

Hodinky vyhovují standardu IP67 a jsou tedy prachotěsné a částečně voděodolné, na plavání a potápění tak Q Founder nebudou nejvhodnějším společníkem. Baterie kapacity 400 mAh by měla stačit na den perného provozu.

Fossil Q Founder lze již objednat přímo ze stránek výrobce, později budou k dostání také přímo v Play store. Cenovka verze s ocelovým tahem činí 295 dolarů, tedy asi 8 900 korun s DPH. Ve Velké Británii je pak cena stanovena na 280 liber, tedy téměř 10,5 tisíce korun (bez DPH). S takovou cenovou politikou se hodinky stávají přímým konkurentem povedených Huawei Watch.