Breitling Exospace B55

Breitling Exospace B55 | foto: breitling.com

Také breitlingy se umí spojit s telefonem. Seznamte se s Exospace B55

  • 7
Chytré hodinky budou vždy doménou výrobců elektroniky, úplně stranou však nezůstávají ani tradiční hodinářské společnosti. Po nedávném uvedení chytré prvotiny od TAG Heuer uvádí tu svou také Breitling. Seznamte se Exospace B55.

Tyto hodinky mohli spatřit už návštěvníci největší hodinářské výstavy Baselworld loni v březnu, kde byla časomíra vystavena spolu s další převážně ryze mechanickou produkcí značky. Nicméně Exospace B55 nejsou chytrými hodinkami v pravém slova smyslu. Jejich schopnosti jsou totiž jasně dané od začátku, postrádají velký (dotykový) displej a aplikace do nich nenahrajete.

Spíše než o chytrých hodinkách je vhodnější mluvit o připojitelné, tedy se smartphonem spárovatelné časomíře. Takové označení totiž nové breitlingy vystihuje mnohem lépe. Hodinky tedy nějakým způsobem oznamují příchozí korespondenci a hovory a také mapují činnost na sociálních sítích.

Exospace B55 spoléhají na kalibr typu SuperQuartz, který značka používá nejen u modelů s displeji (což je i případ B55 a starších B50), ale také u hodinek s ryze tradičními hodinářskými ukazateli, tedy ručkami.

Použitý stroj dává do pohybu nejen trojici centrálních ruček, ovládá také zmíněnou dvojici displejů s podsvětlením. K jeho aktivaci stačí provést rotaci zápěstí přibližně o 35 stupňů, tedy běžný pohyb při zjištění času na hodinkách.

Extrapřesný kalibr nabitý funkcemi

Ze schopností kalibru můžeme zmínit věčný kalendář, stopky s přesností 1/100 sekundy, duální čas, časovač, několik nezávislých alarmů nebo stopky letového času. Stejně jako všechny ostatní breitlingy disponuje i stroj v Exospace B55 certifikací COSC Chronometer.

Jeho přesnost je však mnohem vyšší než u certifikovaných mechanických strojků, kde je odchylka maximálně -4 až +6 sekund za den. Odchylka u termokompenzačního SuperQuartz kalibru se počítá na jednotky sekund ročně. Oproti běžným bateriovým strojkům je tedy SuperQuartz asi desetkrát přesnější.

Stroj je uložen v rozměrném 46mm titanovém pouzdře, který zdobí PVD (Physical Vapour Deposition) úprava s vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Titanová je také v jednom směru otočná luneta s minutovou stupnicí. Stupeň voděodolnosti je 100 metrů. To znamená, že se s těmito breitlingy můžete bez obav pustit i pod vodní hladinu, ale zase ne příliš hluboko. Na hlubinné potápění Exospace B55 nejsou tím úplně nejvhodnějším společníkem.

Ovládání na displeji telefonu jako bonus

Kromě zmíněných funkcí, jež mají i další modely kolekce Professional, umějí Exospace B55 po spárování upozornit na nejrůznější události. Dozvíte se tak o novém e-mailu, textové zprávě, příchozím telefonátu nebo relaci na síti WhatsApp, na výběr je několik notifikačních tónů i vibrace. Celkem mají hodinky paměť na 20 posledních událostí, při příchodu dalších zpráv nebo volání se nejstarší postupně mažou.

Veškeré funkce lze navíc ovládat na telefonu prostřednictvím aplikace Exospace B55 pro iOS a Android. Díky tomu je možné nejrůznější naměřená data, typicky letové časy, rychlost, mezičasy ukládat a dále s nimi dle potřeby pracovat. Následnou analýzu získaných dat umožňuje jejich snadný export v podobě XLS souboru.

Výrobce udává výdrž akumulátoru až dva měsíce, k nabíjení slouží magnetický konektor, nabíjet lze přímo z elektrické zásuvky nebo i připojením do USB konektoru počítače.

Breitling Professional Exospace B55 Connected (technické parametry)
Rozměry [mm]průměr 46 mm, tloušťka 15,25 mm
Hmotnost [g]80
Materiál pouzdratitan s PVD úpravou
Lunetatitanová, otočná v jednom směru
StrojekBreitling B55 (manufakturní termokompenzační strojek SuperQuartz)
Voděodolnost100 m
Korunkavytahovací
Sklosafírové s oboustrannou antireflexní úpravou
Řemenkaučukový TwinPro s trnovou sponou, rozteč 24 mm
KonektivitaBluetooth Low Energy
Baterieakumulátor, výdrž přibližně 2 měsíce
Kompatibilitaaplikace Exospace B55 je pro iOS a Android

Exospace B55 jsou Swiss Made každým gramem i kilobytem

Breitling se chlubí, že přímo ve Švýcarsku byl vyroben nejen strojek a veškeré další části hodinek, na jeho území byl prý naprogramován také obslužný titul Exospace B55. Co se týče cenové politiky, nízkou cenu by mohl očekávat leda veliký optimista, případně člověk, kterému je pojem Breitling velkou neznámou.

Zatímco příbuzný model Cockpit B50 s podobnými funkcemi, avšak bez možnosti spárování se smartphonem, začíná na 5 900 eurech (téměř 160 tisíc korun), Exospace B55 vyjdou na 8 200 eur, tedy asi 222 tisíc korun.

Ačkoli jsou základní Apple Watch Edition ještě o něco dražší a nejvyšší verze se zlatým náramkem vyjde dokonce na 600 tisíc korun, stovky tisíc si v případě Applu zákazník připlácí výhradně za použití 18k zlata, hliníková verze totiž stojí okolo 10 tisíc.

Výrazně levnější jsou první chytré hodinky od TAG Heuer, model Connected, jež se dle posledních informací těší nečekanému zájmu (více zde),
stojí 1 350 eur (asi 37 tisíc korun). Stejně jako Apple Watch, a na rozdíl od Exospace B55, jsou však TAG Heuer chytré hodinky v pravém slova smyslu, tedy s prakticky nekonečnou funkcionalitou, jejíž hranice definuje pouze nabídka rozličných aplikací platformy Android Wear. Nové breitlingy toho tolik neumí, jejich síla je však jinde.