Koncept "chytrých hodinek" od Applu z roku 1983 | foto: Zeit.de

Apple předběhl dobu o 30 let. Chystal chytré hodinky už v roce 1983

  • 30
O tom, že Apple připravuje chytré hodinky, se spekuluje už dlouho. Apple si však s touto myšlenku pohrával již v roce 1983, i když se současnými chytrými hodinkami má starý koncept pramálo společného.

Nositelná elektronika je trendem dneška. I když prodeje chytrých hodinek nebo další nositelné elektroniky zatím netrhají žádné rekordy (o prodejích chytrých hodinek Samsung více zde), je nositelná elektronika všeobecně považována za trend budoucnosti s velkým potenciálem.

Chytré hodinky od Googlu jsou tu. Motorola a LG už se s nimi chlubí

Motorola Moto 360

Současný boom chytrých hodinek prakticky odstartoval Apple, i když oficiálně zatím nic nepředstavil, neoznámil ani nepotvrdil. Spekulace o tom, že Apple připravuje chytré hodinky s pravděpodobným názvem iWatch, nedávají konkurenci spát a třeba Samsung uvedl už v minulém roce hodinky Galaxy Gear narychlo jen proto, aby Apple předběhl, a stal se tak udavačem trendů (více zde).

V Applu si však s myšlenkou chytrých hodinek pohrávali už v roce 1983. I když termín "chytré hodinky" by v současnosti těžko uspěl. Snímek konceptu "chytrých hodinek" od Applu se objevil v nové knížce GENIAL EINFACH Die frühen Design-Jahre von Apple (Úžasně jednoduché - raná léta designu Apple). Snímek zveřejnil server Zeit.de.

Autorem designu z roku 1983 (a i zmiňované knihy) je německý designer Hartmut Esslinger, který do Applu přišel v roce 1982. Esslinger a jeho studio Frogdesign vytvořili pro Apple designový jazyk "Snow White", který firma používala v letech 1984 až 1990.

Co "chytré hodinky" všechno měly umět, se můžeme pouze dohadovat. Zůstaly jen konceptem, do prodeje se nikdy nedostaly. Tvoří je klávesnice nositelná na zápěstí, která má 12 tlačítek. Pomocí ní se dalo i psát podobně jako na klasických tlačítkových mobilech. Displej ovšem chybí, pokud jím není černý proužek s logem Applu. Součástí hodinek je i sluchátko s mikrofonem. S hodinkami mělo být možné telefonovat, což dokazuje tlačítko re-dial.

Koncept véčka od Applu z roku 1983

Ve zmiňované knížce také zaujme prototyp takzvaného véčka, tedy rozevíracího mobilu. Véčko od Applu z roku 1983 svou konstrukcí předběhlo Motorolu StarTEC z roku 1996, která je považována za první véčko na světě. Na rozdíl od zmiňované Motoroly je však model od Applu opět pouze konceptem, který se nikdy nedostal do prodeje.