Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chytrák s kovovým tělem - Recenze 3G smartphonu

aktualizováno 
První mobil s Windows Mobile a podporou sítí třetí generace přichází do našich končin. Přináší velmi rychlý procesor, kompaktní rozměry, překrásný displej a je odhodlaný udělat stejný poprask jako jeho starší bráška – Qtek 8310.

Společnost HTC nemá v oblasti komunikátorů a smartphonů s operačním systémem Windows Mobile téměř žádnou konkurenci. Svoje produkty dodává těm největším operátorům do celého světa, kteří si je přejmenují podle vlastních potřeb. Stávalo se tedy, že jediný telefon mohl mít hned několik názvů. Tomu se alespoň trochu snažilo udělat HTC přítrž. Před nedávnem přestalo používat značku Qtek a od nynějška nabízí svoje produkty pod svým vlastním názvem.

Dnes recenzovaný HTC MTeoR (známý také jako HTC Breeze nebo Qtek 8600) je spolu s nástupcem populárního MDA Vario (HTC TyTN) nejen nositelem nového loga, ale i prvním telefonem s podporou sítí třetí generace v prostředí Windows Mobile. Už dříve nás tento operační systém přesvědčil o svých kvalitách a nyní hodlá posunout pomyslnou laťku ještě o něco výše.

MDA Vario (Qtek 9100) Qtek 8310 MDA Compact II MDA IV
Přístroje s MS Windows Mobile: MDA Vario, Qtek 8310, MDA Compact II, MDA IV.

Vzhled – chladný ve všech ohledech

Střídmost a eleganci zajišťuje přístroji tmavě šedý kovový povrch, ze kterého vyčnívá pouze černá plastová čepička s indikačními diodami. Chlad kovu pocítíte při každém dotyku stejně jako pocit, že v ruce máte něco více než umělohmotnou hračičku. Abyste ale udrželi vašeho miláčka stále v plné parádě, připravte se nejen na leštění displeje, ale i zadní strany telefonu.

  

Kovové tělo s sebou přináší i další nevýhodu v podobě vyšší hmotnosti. 120 gramů je však stále ještě snesitelných a vaše kapsa tuto hmotnost jistě snese. Za pochvalu stojí naopak rozměry 112 × 49 × 15 mm. Především svojí tloušťkou poráží tato novinka i zástupce méně chytrých telefonů. Vše drží pevně na svém místě, k zpracování taktéž nemáme žádné připomínky.

Klávesnice a ovládání

Na omak poněkud drsněji působí klávesnice vyrobená z tvrdého plastu. Zdvih a rozestupy tlačítek jsou skutečně minimální, ale i přesto psaní na alfanumerické části klávesnice nedělá žádné problémy. Trochu cviku budete potřebovat na horní řadu pod displejem, kde se ukrývají dvě kontextová tlačítka a dvě hot klávesy pro přímý vstup do režimu textových zpráv a internetového prohlížeče. Pozor si musíte zpočátku dávat i na stisknutí zeleného a červeného tlačítka, které se velmi snadno může proměnit v přehmat a vstup na hlavní obrazovku nebo návrat k předchozí spuštěné aplikaci.

  

Velkých změn oproti Qteku 8310 doznala kromě joysticku, jenž je nyní o poznání tužší, i další tlačítka na těle přístroje. Na levé straně se nyní nachází jenom jog kolečko, které pro nic jiného než regulaci hlasitosti budete stěží používat. Pro pohodlné procházení systémem se totiž potřebujete pohybovat ve všech čtyřech směrech. Pravý bok telefonu obsadila tlačítka pro hlasové poznámky či hlasové ovládání, spoušť fotoaparátu a okénko infračerveného portu.

  

Podsvícení kláves má modrou barvu a moc dobře si nedokáže poradit s prostřední svislou řadou alfanumerické části klávesnice. Výdrž telefonu odpovídá dnešnímu standardu pro chytré telefony a při plné zátěži budete hledat nabíječku každé dva dny. Pokud svoje nároky snížíte na minimum, není problém vydržet ve stavu pohotovosti až pět dní.

  

Slot pro paměťové karty typu MicroSD se tentokrát nenachází pod baterií, ale na levém boku přístroje. Marně byste hledali výstup pro klasický stereo handset, protože vše od nabíjení až po komunikaci s počítačem zajišťuje MiniUSB port. Pro něj se jen velmi těžko budou shánět redukce na standardní sluchátka a nezbude nic jiného, než využívat ta přibalená. Kvalita zvuku není nikterak oslnivá, občas uslyšíte jemné praskání a jindy si postěžujete na malou hlasitost při průchodu hlučnější ulicí.

Displej a operační systém – jako z pohádky

Úhlopříčka 2,2 palce, 65 tisíc barev a rozlišení 320x240 zajišťují HTC MteoR pozici mobilu s jedním z nejlepších displejů. Čitelnost na přímém slunečním světle je díky technologii TFT dobrá. Alfou a omegou celého operačního systému se tradičně stává domácí obrazovka s údaji o aktuálním profilu, příchozích zprávách, nadcházejících událostech v kalendáři a horní řada je vyhrazena naposledy spouštěným programům. Její vzhled se dá samozřejmě měnit a za pomoci programů třetích stran přidávat i další informace či funkce.

  

Po stisknutí tlačítka Start se přenesete do hlavní nabídky, která je tvořena maticí 3x3 ikony a lze jí ovládat analogickým převedením na příslušné numerické klávesy. Rychlost pohybu v hlubších nabídkách, které jsou již pouze textové, zlepšují číselné zkratky zobrazené na levém okraji displeje a především 300MHz procesor ze stáje Samsung. Čekání na spuštění aplikací či funkcí telefonu se snížilo skoro o polovinu oproti Qteku 8310. Tento náskok novinky se ale smazává ve chvíli, kdy jsou programy nahrané v paměti telefonu.

  

Telefonování a zprávy – skoro bez chybičky

O telefonním seznamu ve Windows Mobile bylo řečeno již mnoho a nedá se mu téměř co vytknout. Ke každé položce nabízí nepřeberné množství údajů od několika telefonních čísel, emailů, až po jména manželky či asistenta. Vyhledávání navíc probíhá pomocí predikace T9 a nezáleží, zda máte na prvním místě jméno či příjmení. Samozřejmostí je naprosto bezproblémová synchronizace s MS Outlook přes program ActiveSync.

  

Pohodlnému psaní textových zpráv dopomáhá rozměrný displej, povedená klávesnice a především kvalitní slovník T9. Ten však píše s diakritikou a nějaký čas dá zabrat, než ho přeučíte přidáním nových slov či automatickým řazením těch nejvíce používaných na začátek výběru. Po pracnějším napsaní zhruba dvaceti zpráv již nepoznáte rozdíl a nebudete omezeni pouhými 70 znaky jako v případě používání diakritiky.

   

HTC MTeoR si rozumí i s emailovými protokoly POP3/IMAP4 a umožňuje spolupracovat s MS Exchange serverem. Za zmínku stojí i standardně nainstalovaný MSN Messenger a balíček ClearVue pro prohlížení dokumentů vytvořených ve Wordu, Excelu, PowerPointu a formátu PDF. Potěší jistě i kvalitní správce souborů, kalkulačka, hlasový záznamník či konečně standardně dodávaný program pro přehrání kontaktů ze SIM karty do vnitřní paměti přístroje. 25 MB paměti je vyhrazeno pro spuštěné programy a 64 MB pro samotného uživatele, zbytek ukousne náročný operační systém a koupě paměťové karty se stává skoro nutností.

  

Kalendář a spojení se světem – po Wi-Fi se slehla zem

Organizační funkce jsou na skvělé úrovni a kalendář nabízí snad všechny myslitelné náhledy či údaje u každé schůzky. Opakovaný budík se po vzoru staršího bratříčka schovává až hluboko v nabídce telefonu a obdobně nemůžeme pochválit počeštění telefonu, které se sice zlepšilo, ale „Výchozí obrayovka“ a některé nepřeložené anglické názvy zůstávají i v této verzi lokalizace.

  

Z datových funkcí se dá vytknout snad jen absence Wi-Fi modulu, který nahrazuje podpora sítí třetí generace. Ani tu nevyužijete úplně naplno a přední kamerka pro videohovory citelně chybí. 3G doplňuje ještě podpora EDGE a GPRS v desáté třídě. Pro prohlížení webových stránek asi sáhnete po Pocket Internet Explorer či nainstalujete výborný Opera Browser.

Multimédia - po práci zábava

Windows Media Player znáte určitě ze stolního počítače a ve svém kapesním vydání nabízí v podstatě totožné možnosti při přehrávání včetně streamovaného videa. Nejpoužívanější audio formáty podporují i programy třetích stran, které lehce zvládnou třeba i video ve formátu DivX, které však musí být upraveno pro rozlišení displeje, jinak se začne nepříjemně cukat.

  

Zlepšení oproti Qtek 8310 doznal hlavně megapixelový fotoaparát umístěný v levém horním rohu na zadní straně přístroje, a u kterého byste marně byste hledali zrcátko či přisvětlovací diodu. Kvalita fotografií v rozlišení až 1280 × 1024 bodů se přehoupla z podprůměru alespoň do nižší střední třídy. Program pro ovládání fotoaparátu nabízí samospoušť, vyvážení bílé, upravení jasu/kontrastu/sytosti barev a až čtyřnásobný postupný digitální zoom.

   

Zdokonalila se i ostrost snímků. Stále na nich však přetrvává značný šum při zhoršených světelných podmínkách. S velikány se samozřejmě fotoaparát rovnat nemůže a jeho služeb využijete pouze příležitostně. Podobně je na tom i pořizování videa v maximálním rozlišení 176x144 bodů ve formátech Motion-JPEG, H.263 a MPEG-4.

  

Předinstalované hry tvoří tradiční dvojka v podobě Solitaire a logického Bubble Breaker. Pro přidání dalších her či aplikací můžete využít samotného prostředí Windows Mobile 5 nebo Javu MIDP 2.0. V balení se kromě handsfree sluchátek nachází ještě nabíječka, USB kabel a software pro připojení k počítači.

Závěr – dva králové na jednom trůně

Proč ho koupit?
  • kovové tělo
  • rychlý procesor
  • podpora 3G a EDGE
  • Bluetooth a IrDa port
  • kvalitní přehrávač médií
Proč ho nekoupit?
  • horší fotoaparát
  • USB sluchátka
  • chybí Wi-Fi
  • diakritika v T9
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 14 625 Kč včetně DPH

První pokus o skloubení mobilních oken a sítí třetí generace nedopadl špatně. Přinesl však jednu velkou oběť v podobě nepřítomnosti Wi-Fi modulu. Majitelé Qteku 8310, kteří se už dříve smířili s absencí 3G, budou jen těžko hledat cestu k novému modelu. Správný směr jim nepomůže nabrat ani rychlejší procesor nebo kvalitnější fotoaparát. Vše je navíc pohřbeno jiným typem SD karet, zbytečným úbytkem tlačítek po stranách, o čtyři tisíce vyšší pořizovací cenou a v porovnání s Qtek 8310 méně kvalitními USB sluchátky.

Před novými zájemci leží kvalitní pracovní a rovněž multimediální přístroj. Navíc zabalený do rozumných rozměrů a téměř celokovového krytu, který se jen tak nevidí. Spíše než o nástupci Qteku 8310 je lepší mluvit o HTC MTeoR jako o dosti vylepšené verzi, kde změnou k lepšímu prošla hlavně softwarová výbava. A je pouze na vás, jestli zvolíte raději sítě třetí generace nebo Wi-Fi.

Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Další z rubriky

Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi překonalo rekord. Jen v září prodalo 10 milionů smartphonů

Čínským výrobcům sice s velkým náskokem kraluje Huawei, ovšem i další tamní hráči posilují. Daří se i Xiaomi, šéf společnosti Lei Jun se v minulých dnech...  celý článek

Honor 7X
Honor chystá cenovou bombu pro střední třídu. Nový 7X vypadá výborně

Honor na domácím čínském trhu představil nový model střední třídy 7X. Do Evropy přijde v prosinci a pokud se jeho cena bude alespoň zhruba držet té čínské, tak...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.