Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aljašské letiště se zabarikádovalo. Mohou za to mapy Applu

aktualizováno 
Mapové podklady od TomTomu byly pro Apple sázkou na špatného koně. Mimo jiné rozvířily dlouholetý japonsko-korejský spor o souostroví Dokdo, australské motoristy pak naváděly doprostřed národního parku. Kvůli další chybě se nyní zabarikádovalo mezinárodní letiště v aljašském Fairbanksu.

Navigace v iPhonech naváděla motoristy na parkoviště letiště ve Fairbanks přes letištní plochu. | foto: Apply mapy

Správa fairbankského letiště totiž za poslední tři týdny eviduje dva případy, kdy letištní provoz vážně ohrozili motoristé, píše BBC. Ti byli navigací v iPhonech naváděni na letištní parkoviště z neveřejné komunikace přímo přes ranvej. Řidiči přitom na zhruba kilometrovém úseku zcela ignorovali veškerá dopravní i letištní značení. Incidenty se staly 6. a 20. září a v obou případech se jednalo o obyvatele Fairbanks.

Fotogalerie

Apple byl o zásadní chybě v mapových podkladech informován. Slíbil brzkou nápravu, avšak do té doby se správa letiště rozhodla opakování situace předejít vlastním způsobem. Příjezdové cesty na letiště jednoduše zabarikádovala přinejmenším do doby, než bude problém ohrožující životy stovek lidí zcela odstraněn.

Mluvčí Applu se k tomuto pochybení v mapách nevyjádřil. Navigace nyní dočasně hlásí, že cesta na letiště není k dispozici.

"Požádali jsme je (Apple), aby mapu Fairbanks odstranili, než ji opraví. Myslíme, že je nezobrazovat nic, než riskovat, že by se situace opakovala," sdělila vedoucí provozu letiště Melissa Osbornová.

Není to poprvé, co jsou nové mapy Applu spojovány s letištěm. Loni bylo dublinské letiště přesunuto do míst, kde se nachází farma s názvem Airfield. Tedy o téměř 18 kilometrů jižněji od jeho skutečné polohy.

Nepřesná lokalizace však nebyla jediným úskalím nových mapových podkladů. Často se objevovaly i nepřesnosti v názvosloví, což pocítilo i Česko. Místo Zlína totiž v mapách figuroval více než dvacet let nepoužívaný název Gottwaldov. V některých jazykových nastaveních pak měla některá města údajně přiřazeny názvy používané za druhé světové války.

Avšak ani samotný Apple, který později uznal, že se nové mapy nepovedly a doporučil několik alternativ, neunikl posměškům uživatelů. Jeho oficiální obchod v Sydney byl totiž situován do postarší budovy, která se nachází přes ulici o několik metrů dále od toho skutečného. O pár desítek metrů se v mapách Applu přesunul také památník Washington Monument v hlavním městě.

Jižní Koreu pak pobouřilo pojmenování souostroví Dokdo, kterému byl v japonské mutaci map přiřazen japonský název Takeshima. Diplomatické napětí mezi Soulem a Tokiem v souvislosti s tímto souostrovím rozpoutala japonská invaze v roce 1905.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Prohlédněte si detailně nové iPhony. Dvojnásobnou cenu tvoří detaily

iPhone Xs/Xs Max

Apple představil tři nové iPhony a ten nejlevnější stojí polovinu ceny nejdražšího modelu. Přitom základní hardware je...

Apple je nejšťastnější firma na světě. Stačí málo a zákazníci se hrnou

iPhone Xs/Xs Max

Už před premiérou bylo jasné, že nové iPhony nebudou příliš revoluční. Letos nás čekal jen mírný inovační krok,...

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Najdete na iDNES.cz