VGA displeje u komunikátorů | foto: Mobil.iDNES.cz

Chcete komunikátor s VGA displejem? Letos se dočkáte!

  • 20
Windows Mobile komunikátor s VGA displejem je zatím poměrně vzácnou záležitostí. U nás jsme se zatím mohli oficiálně setkat pouze s HTC Universal, jehož prodej byl však již ukončen. V blízké době by internetoví prodejci měli nabídnout grandiózní HTC Athenu. A jaké další přístroje této třídy nás čekají?

VGA. Skutečnost, že tato zkratka nefiguruje u nově představeného Pocket PC Phone edition v kolonce displej, již dnes vzbuzuje jistou dávku nevole. Stále širší skupině uživatelů se totiž klasické QVGA přestává líbit.

Je to pochopitelné, pro některé účely a aplikace je přeci jen VGA displej praktičtější. Za všechny jmenujme třeba satelitní navigaci, práci s dokumenty MS Office (zejména s obsáhlými tabulkami) nebo brouzdání po webu. Nejen zde by vyšší rozlišení sloužilo nepochybně ku prospěchu věci. Proti tomu naopak stojí vyšší energetická náročnost – rozsvěcování čtyřnásobného počtu pixelů se na výdrži akumulátoru nepochybně projeví. A to velmi nepříznivě.

VGA komunikátory: co nás čeká a nemine?



Rozlišení samotné však není jediným důležitým parametrem, velikou úlohu hraje také fyzický rozměr displeje. HTC Wallaby, tento první WM komunikátor, stanovil roku 2002 zobrazovací standard v podobě QVGA rozlišení a úhlopříčky 3,6 palce (asi 91,5 milimetru). Displej stejných parametrů, tedy kromě maximální barevné hloubky, se později objevuje u HTC Himalaya (ET Dataphone II/T-Mobile MDA II), stejnou podívanou posléze svým uživatelům nabízí i další model z dílen HTC, tentokráte s označením Blue Angel.

Od QVGA k VGA displeji



Zlomovým modelem se stal před dvěma lety HTC Magician alias MDA Compact, který rozehrál 16-bitové barvy na QVGA displeji s diagonálou 2,8 palce, což odpovídá 71 mm. Jen tak pro zajímavost, papírově shodný displej byl již roku 2003 integrován do modelu E-TEN P300. Zobrazovači totožných proporcí a kvalit jsou vlastně do dneška vybavovány takřka všechny komunikátory s Windows Mobile. Proč ne všechny? Výjimkou jsou právě zařízení s VGA displeji, kterým v tomto článku patří hlavní úloha.

Co máme za sebou a čeho jsme byli (bohužel) ušetřeni?

HTC Universal

Historicky prvním WM komunikátorem disponujícím jemným VGA displejem se stal před více než 18 měsíci HTC Universal. Kromě převratného displeje se blýskl i neotřelou konstrukcí, díky nimž byl zařízením dvojí tváře. Přístroj tak bylo možno používat jako klasické Pocket PC, ovšem díky otočenému kloubu a výklopné části bylo možné jej v mžiku proměnit v subtilní notebook. Velmi podobnou stavbou se již brzy pochlubí další Pocket PC telefon, model UbiQUiO 601.

HTC Universal HTC Universal zavřený HTC Universal otevřený

Z dalších vymožeností stojí za zmínku podpora sítí třetí generace a samozřejmě unikátní klávesnice. Uživatelé si naopak stěžují na absenci vnějšího informativního displeje a také na chybějící podporu EDGE.

Sharp W-ZERO3 a W-ZERO3 [es]

Ve druhé polovině loňského roku se na asijském trhu objevila dvojice zajímavých WM komunikátorů. Producentem však nebyl gigant HTC, nýbrž nepříliš známá firma Willcom spolu se společností Sharp.
Prvním příchozím byl v únoru 2006 model s označením W-ZERO3, který na první pohled vypadal jako klasické PDA. Nezanedbatelná tloušťka rovných 26 mm dávala tušit, že přístroj bude disponovat vysouvací plnohodnotnou klávesnicí. To se nakonec potvrdilo.
Zařízení běželo pod Windows Mobile 5.0, jehož bezproblémový chod zajistil procesor Intel s frekvencí 416 Mhz. Operační paměť byla optimálních 64 MB, uživatelská ROM pak 256 MB a navíc ji bylo možno rozšířit prostřednictvím miniSD karet.

Sharp W-ZERO3 black open Sharp W-ZERO3 black and white Sharp W-ZERO3 white open

Z datových funkcí připomeňme infraport, Bluetooth verze 2.0 a především integrovaný přijímač Wi-Fi. Na zadní straně přístroje své místo našel objektiv 1,3 megapixelového digitálního fotoaparátu. VGA displej, QWERTY klávesnice a slušná výbava čítající rychlý procesor a Wi-Fi – co si uživatel mohl na začátku loňského roku přát více? Evropané by jistě ocenili integraci GSM/GPRS/EDGE modulu, neboť W-Zero3 byl předurčen pouze ke komunikaci v sítích PHS. Našinci by tak tento skvost posloužil pouze jako PDA, případně trošku dražší těžítko.

V posledním kvadrantu roku 2006 přináší kooperace Sharp a Willcom další ovoce, tentokráte bylo výsledkem jejich snažení zařízení se jménem W-Zero3 [es]. Zatímco předchozí model připomínal běžný kapesní počítač, verze s přídomkem [es] se tvářila jako obyčejný chytrý telefon. Při bližším prozkoumání se však ukázalo, že i zde je k pohodlnému psaní e-mailů připravena vysouvací QWERTY klávesnice (šlo tedy o Pocket PC variantu nového smarpthonu HTC Vox, který také kromě běžné alfanumerické klávesnice nabízí i plnohodnotnou vysouvací).

Sharp W-ZERO3 es black and white Sharp W-ZERO3 es black  Sharp W-ZERO3 es white open

Výbava byla téměř totožná se starším, hmotnějším a rozměrnějším bratříčkem, drobné rozdíly zde přeci jen byly. Tak předně VGA displej se zmenšil na úhlopříčku 2,8 palce, paměť ROM byla “osekána“ na polovinu a z výbavy zmizel Wi-Fi modul. Vše ostatní zůstalo při starém a to i včetně jednostranné podpory asijských sítí PHS.


Co nás čeká a čeho se na západ od nás již dočkali?

HTC Athena

Tento drobeček coby T-Mobile Ameo již několik týdnů trůni v nabídce německého T-Mobilu.

Reakce uživatelů jsou však často smíšené a to díky jedné neblahé skutečnosti. Ano, Ameo je skutečně all-in-one zařízení, kterému prakticky nic nechybí. Ano, VGA displej s úhlopříčkou neuvěřitelných 5“ je opravdu výjimečný, stejně jako plně odnímatelná klávesnice. Bohatou výbavu ještě doplňuje rychlý procesor s taktem 624 MHz, 128 MB RAM a pevný disk s kapacitou více než 7,5 gigabajtů. Z multimédií stojí za zmínku 3MPx fotoaparát a 3,5 mm jack, který umožňuje k poslechu hudby využít sluchátek s tímto konektorem, která jsou rozhodně běžnější…

HTC Athena s klávesnicí HTC Athena s klávesnicí HTC Athena

Kde však Athena není tak úplně doma, jsou její fyzické rozměry. Kvádřík s rozměry 98 x 133 x 20 mm (včetně klávesnice) a takřka 400 gramy hmotnosti se skutečně do každé kapsy nevejde. Přesněji řečeno se nevejde snad do žádné kapsy u kalhot – k pohodlnému nošení takového přístroje lze tedy doporučit spíše miniaturní batůžek. Telefonování tak s tímto mazlíkem nebude nic příjemného, pokud tedy nevyužijete handsfree sady. V Česku ještě nebyl oficiální prodej tohoto cvalíka zahájen, společnost Sunnysoft však na svých stránkách přijímá předběžné nezávazné objednávky a to za cenu lehounko přes 30 000 Kč.

Na co čekají všichni?

O2 XDA Flame

Tento zajímavý komunikátor by měl rozvířit stojaté vody již tento měsíc. Producentem není gigant HTC, ale v této oblasti nově se profilující společnost Asus. O kvalitách tohoto zařízení dnes již po úspěšné P525ce a novém modelu P535 pochybuje jen málokdo. Proporce zařízení jakoby inženýři z Asusu okopírovali od modelu HTC Blue Angel, hardwarové vybavení je však nesrovnatelné. Samozřejmě ve prospěch XDA Flame. Tento elegán nabídne vedle 3,6“ VGA displeje také rychlý procesor, 128 MB RAM a 2 GB uživatelské ROM. Díky integrovanému grafickému čipu si přijdou na své i milovníci 3D akčních her a jiných graficky náročných aplikací, které bude možno spustit na WM 5.0 AKU 3.5.

O2 XDA Flame

Flame si porozumí se všemi datovými i síťovými standardy vyjma HSDPA. Zajímavým prvkem je VGA výstup pro snadnou prezentaci dokumentů velkoplošně. XDA Flame poslouží i jako FM příjímač a pořídíte s ním i dvoumegapixelové fotografie nebo sekvence v rozlišení CIF. Po plejádě špičkových funkcí a technologií přichází na řadu také ta horší zpráva. O2 XDA Flame bude patrně určen pouze pro asijský trh, což ale zcela nevylučuje, že se s ním setkáme i u nás.

E-TEN Glofiish X800

Společnost E-TEN, která se možná ještě vzpamatovává z úspěchu svých posledních modelů X500 a M700, si pro své fanoušky na letošním CeBITu připravila jedno překvapení – mocnou krabičku s označením X800. Zatímco u většiny přístrojů znamená integrace VGA displeje také podstatný nárůst rozměrů, kdy dnes běžná úhlopříčka displeje 2,8“ doroste na hodnotu 3,6“ (někdy i vyšší), X800 bude světlou výjimkou. Zobrazovač s maticí 480 x 640 obrazových bodů se tak vejde na standardní plochu obdélníku s rozměry 44 x 58 mm. E-TEN X800 bude schopen komunikace jednak ve všech čtyřech GSM pásmech a v sítích UMTS a kromě toho nabídne také podporu všech datových přenosů, bleskurychlé HSDPA nevyjímaje.

E-TEN Glofiish X800 zepředu E-TEN Glofiish X800 zezadu E-TEN Glofiish X800 versus X500

Srdcem přístroje bude známý procesor Samsung SC32442 s taktem 400 MHz, který spolu s pamětí 128 MB Flash ROM a 64 MB RAM zajistí svižný chod systému WM 6.0 Professional. Na druhou stranu je to jediné chystáné VGA zařízení s takto malou operační pamětí. E-TEN poslouží také jako satelitní navigace, na základní desce je integrován také Wi-Fi přijímač. O zábavu se postará digitální fotoaparát, kterým pořídíte snímky o rozlišení nanejvýš 1600 x 1200 pixelů, nebude chybět ani FM rádiový přijímač. Nový E-TEN by měl být vypuštěn na trh během letošního května a cena by se měla zastavit na hranici 20 000 Kč. K nám ale přístroj možná dorazí s menším zpožděním.

Řada i-mate ultimate

Během léta se dočkáme také hrstky VGA komunikátorů pod značkou skotské firmy i-mate. Tato společnost dříve dodávala brandované komunikátory a chytré telefony z produkce HTC, před několika měsíci však vzájemná spolupráce skončila a tak se manageři i-mate byli nuceni poohlédnout po jiném výrobci. Netrvalo dlouho a novým společníkem se stala čínská TechFaith. Co zajímavého toto spolčení přinese uživatelům OS Windows Mobile zjistíme již v druhé půli tohoto roku, kdy by měla světlo světa spatřit pětice komunikátorů modelové řady Ultimate.

i-mate Ultimate 5150 i-mate Ultimate 6150 i-mate Ultimate 7150

Série Ultimate znamená pět komunikátorů rozdílných konstrukcí – nechybí klasické Pocket PC (Ultimate 6150), vysouvák (Ultimate 5150), model s konstrukcí ala Asus P525 (Ultimate 8150), véčko (Utimate 9150), nabídku pak uzavírá vlajková loď série podobné koncepce jako HTC Universal (Ultimate 7150).


i-mate Ultimate 8150 i-mate Ultimate 9150

Výbava bude shodná pro všechny modely a lze ji, až na absenci GPS, označit za špičkovou. Uvnitř všech modelů tepe rychlík Intel XScale taktem 520 MHz, kterému asistuje paměť s rozložením 256 MB ROM/128 MB RAM. K dalšímu rozšíření uživatelské paměti poslouží microSD slot. Veškeré dění budeme moci sledovat na jemných VGA displejích různých úhlopříček, které zobrazí až 18-bitovou barevnou hloubku (což nové WM 6.0 podporují). Komunikátory zvládnou komunikaci ve všech GSM pásmech, podporují i UMTS. Z dalších služeb nebude chybět dnes již zaběhnuté EDGE, těšit se můžeme i na HSDPA, ve specifikacích najdeme také zabudované Wi-Fi.

 Ultimate  5150  6150  7150  8150  9150 
 Rozměry [mm]  60,5 x 117 x 19,5    60,5 x 118,5 x 15,7    74 x 110 x 118  50 x 94 x 11  50 x 98 x 19
 Hmotnost  170 g  120 g  180 g  120 g  130 g
 Konstrukce  vysouvák  klasická  vyklápěcí  ala Asus P525  véčko
 Hlavní VGA displej  2,8"  2,8"  3,8"  2,6"  2,6"
 Vnější displej  -  -  2,2" (128 x 128 px)  -  1,8" (128 x 128 px)

Kromě hlavního foťáku schopného záznamu až 2 mpx fotografií si na své přijdou také milovníci videotelefonie, ke které skvěle poslouží sekundární kamera umístěná na čele přístroje. Komunikátory Ultimate bude možno využít také k příjmu FM signálů. Všechny modely poběží na nové verzi Windows Mobile Crossbow v edici Professional.

 Název  HTC Universal Sharp W-ZERO3  Sharp W-ZERO3 [es]  HTC Athena  O2 XDA Flame  E-TEN Glofiish X800  i-mate Ultimate 
 Datum vydání září 2005  únor 2006  září 2006  leden  2007  duben 2007  květen 2007  léto 2007
 Rozměry (š x v x t) [mm]  81 x 127,7 x 25  69 x 130 x 26  56 x 135 x 21  98 x 133,1 x 20  71 x 124 x 19  60,6 x 113,5 x 15,8 mm  dle modelu
 Hmotnost  285 g  218 g  175 g  375 g  190 g  160 g  dle modelu
 Operační systém  WM 5.0 for PPC Phone ed.  WM 5.0 for PPC Premium edition  WM 5.0 for PPC Premium edition.  WM 6.0 Professional  WM 5.0 AKU 3.5  WM 6.0 Professional  WM 6.0 Professional
 Procesor  Intel XScale 520 MHz  Intel XScale 416 MHz  Intel XScale 416 MHz  Intel XScale 624 MHz  Intel XScale 520 MHz  Samsung 400 MHz  Intel XScale 520 MHz
 RAM  64 MB  64 MB  64 MB  128 MB  128 MB  64 MB  128 MB
 ROM  128 MB  256 MB  128 MB  256 MB, 7,6 GB HDD  2 GB  128 MB  256 MB
 Pam. karty  SD slot  miniSD  miniSD  miniSD  microSD  microSD  microSD
 Sítě  TribandGSM, UMTS  PSH  PSH  Fourband GSM, UMTS  Triband GSM, UMTS  Fourband GSM,UMTS  Fourband GSM,UMTS
 Data  CSD, GPRS, UMTS, WCDMA  -  -  CSD, GPRS, EDGE, HSDPA  CSD, GPRS, EDGE, UMTS  CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA  CSD, GPRS, EDGE,UMTS, HSDPA
 Rozlišení displeje  480 x 640 px  480 x 640 px  480 x 640 px  640 x 480 px  480 x 640 px  480 x 640 px  480 x 640 px
 Barevná hloubka  65 536  65 536  65 536  262 144  65 536  65 536  262 144
 Úhlopříčka  3,6 "  3,7"  2,8"  5,0"  3,6"  2,8"  dle modelu
 Wi-Fi  802.11b  802.11b  ne  802.11b/e  802.1b/g  802.11b/g  802.11b/e/g
 GPS  ne  ne  ne  SiRFStar III  ne  SiRF Star III  ne
 Bluetooth  verze 1.2  verze 2.0  ne  verze 2.0  verze 2.0  verze 2.0  verze 2.0
 Infraport  ano  ano  ne  ne  ano  ne  ne
 Digitální fotoaparát  1,3 mpx (1280 x 1024 px)  1,3 mpx  1,3 mpx  3,1 mpx  1,9 mpx  1,9 mpx  1,9 mpx
 Kamera pro videotelefonii  352 x 288 px  ne  ne  640 x 480 px  352 x 288 px  640 x 480 px  640 x 480 px
 FM rádio  ne  ne  ne  ne  ne   ano   ano
 Jack  3.5 mm  2.5 mm  2.5 mm  3.5 mm  2.5 mm  2,5 mm  i-mate jack
 Baterie  1 620 mAh  1 400 mAh  1 400 mAh  2 200 mAh  1 620 mAh  1 530 mAh  1 400 mAh

Pár slov na závěr

Trend je jasný - Pocket PC Phone Edition s VGA displeji bude pomalu přibývat. V roce 2005 se na trh dostalo jen jedno jediné zařízení této kategorie, byl jím HTC Universal, který se dodnes těší vysoké oblibě. O rok později se k němu řadí další dva přístroje s VGA displeji. Velikou nevýhodou nejen pro tuzemské uživatele však byla u obou modelů Sharp W-Zero3 chybějící podpora sítí GSM. Pro zajímavost dodejme, že stejná společnost plánuje na letošní rok komunikátor s kódovým jménem EM-ONE s rozlišením displeje dokonce 800 x 400 pixelů. Ten bude pracovat pro změnu v UMTS sítích.

Sharp EM-ONE

Rok 2007 bude vůbec na obdobná zařízení velmi bohatý. Již v lednu se objevuje obří HTC Athena, O2 XDA Flame by měl být v prodeji již na jaře a jen o něco později svede boj o přízeň mezi uživateli zajímavý E-TEN X800. V půli roku se hned pěticí VGA komunikátorů blýskne také i-mate. Třípalcový displej s rozlišením 800 x 480 obrazových bodů bude poznávacím znamením Toshiby Portégé G900. Mimoto se uživatelé mohou těšit na rychlý procesor, integrovaný Wi-Fi modul, vysouvací QWERTY klávesnici a podporu UMTS a HSDPA. Věříme, že tímto výčet takových komunikátorů pro letošek nekončí – vždyť jsme teprve ve druhém čtvrtletí a ne všichni výrobci již médiím sdělili kompletní plány pro tento rok.