Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští operátoři jsou drazí, jinde se volá za tisícovku bez omezení

Zatímco u nás si za tisícovku pořídíme 200 až 300 minut volání, v Rakousku volají neomezeně do všech sítí a mají SMS zadarmo. Srovnali jsme vybrané evropské trhy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Česko: 10,4 milionu obyvatel, tři mobilní operátoři, 99procentní pokrytí. Rakousko: 8,1 milionu obyvatel, čtyři mobilní operátoři, 99procentní pokrytí.

Srovnatelné trhy, chtělo by se říci. Realita je ale jiná. Zatímco Čech si za tisícovku zavolá maximálně 300 minut a bude připlácet za každou poslanou SMS zprávu, Rakušan volá a píše neomezeně.

Zatímco Čech doplácí na nesmyslné tarifikace 60+30, Rakušan délku hovoru ani jeho cenu neřeší.

Infografika: srovnání cen evropských trhů


Heuréka! Naši mobilní operátoři jsou drazí!
Fakticky jsou na tom obyvatelé mnoha zemí lépe než Češi. Ukázalo to srovnání nabídek operátorů, které vzniklo ve spolupráci redakce MF DNES a serveru Mobil.cz. Podobně draze jako v Česku se ze zkoumaných zemí volá jen v Irsku a v Německu.

To je dokonce ještě dražší. Minutové sazby jsou na české poměry vysoké; Němci za minutu hovoru zaplatí bezmála deset korun. S přihlédnutím k jejich životní úrovni lze ale říci, že jsou na tom beztak lépe.

Porovnávali jsme buď přímé sousedy, nebo země, které jsou Česku podobné velikostně. Maďarsko, Rakousko, Německo, Slovensko, Irsko a k němu pro zajímavost i Velkou Británii. V každé zemi včetně Česka jsme vybrali co možná nejvýhodnější tarif, který odpovídá přibližně zkoumaným částkám: pěti stům a tisíci korunám.

Výhodněji je i na východě
Ačkoli se zdejší poskytovatelé mobilních sítí snaží svou nabídku odlišovat, cenově nakonec vycházejí podobně. U nás jsme jako nejpodobnější vybrali tarify T-Mobile T80 za 535,50 korun s 80 minutami zdarma a O2 Gold od Telefóniky O2 za 1 059 korun s 200 minutami zdarma.

U zvolených tarifů nás zajímalo, kolik za ně zákazníci získají volných minut a jaké jsou další podmínky. Zcela stranou jsme ponechali datové tarify, u kterých by byla situace velice podobná.

Např. nabídky slovenských operátorů jsou o něco výhodnější než nabídky českých. Za stejné či menší peníze dostanete zejména více volných minut, často jsou nižší i minutové sazby. SMS zprávy tak výhodné nejsou.

Jak jsme porovnávali?

Vybrali jsme tři země, rozlohou a počtem obyvatel přibližně srovnatelné s Českou republikou – Irsko, Maďarsko a Rakousko. Slovensko jako zemi, s níž jsme původně měli jednotný trh. Polsko a Německo jako nejbližší sousedy a Velkou Británii, protože je známá svými výhodnými voláními.

V každé zemi jsme zvolili nejvýhodnější tarif v přepočtu přibližně za 500 a 1 000 korun. Protože ne všude operátoři používají kreditní tarify, dali jsme přednost minutovým. U těch dostane zákazník určitý počet minut zdarma. K přepočtu měn jsme použili kalkulačku Google, která používá aktuální směnné kurzy.


Naopak Polsko lze hodnotit jako jednoznačně levnější, co se mobilního volání týká. Místo 200 minut za český tarif dostanete v Polsku za podobný tarif 280 minut, mnohem výhodnější minutové hovorné a podobné je to i se SMS zprávami.

V případě tarifu za 500 korun je rozdíl doslova propastný; osmdesát minut českého T-Mobilu oproti 204 minutám polského Play za necelých 450 korun. Navíc je nabídka Play výhodná i nad rámec volných minut.

Národ SMS? Rakousko
Velice překvapí kontrast Německa a Rakouska. Zatímco Německo je ve srovnání s Českem méně výhodné ve všech parametrech, Rakousko přesně naopak. Přestože se říká, že Češi jsou národ esemeskářů, snad nikde není v tomto směru tak výhodně jako v Rakousku.

Poslání SMS v rámci tarifu sice není zrovna levné, přijde na pět až šest korun za jednu, ale téměř každý operátor nabízí SMS balíčky. 100 SMS zpráv měsíčně stojí 5 eur, jedna zpráva tak vyjde na 1,24 Kč. Pokud vám to však nestačí, tak 1 000 SMS zpráv už stojí pouze 10 eur, tedy 25 haléřů jedna. Tomu se výhodností blíží jenom cena SMS českého Vodafone v tarifu Odepiš, kde jedna zpráva vyjde na 42 haléřů.

Tím výhody Rakouska nekončí. Například se nám nepodařilo najít tarif za 1 000 korun – tak drahý tarif pro běžné volání v Rakousku zkrátka nenajdete. Nejdražší nalezený tarif stál 35 eur, ale jeho součástí je neomezené volání, a to i na pevné linky, a rovněž neomezené množství SMS zpráv.

Za 472 korun dostanete v Rakousku tarif s neomezeným voláním do vlastní sítě a na pevné telefonní linky. Nad rámec paušálu zaplatíte jen hovory směrované do ostatních mobilních sítí a SMS/MMS zprávy.

Sousední Maďarsko sice nemá tak výrazně výhodné tarify, ale přesto většina služeb vychází téměř dvakrát výhodněji než u nás. Například za 1 186 korun získáte 600 volných minut měsíčně, u nás za srovnatelnou cenu pouze 200. Také volání nad rámec volných minut je levnější – místo 3,4 Kč/min. u nás volají Maďaři za 1,94 koruny, stejnou částku platí za jednu SMS.

Stejná situace nastává i u finančního limitu 500 korun. Za tuto částku dostanete v Maďarsku 180 volných minut a minutové sazby o polovinu výhodnější než u nás. Pouze textové zprávy do zahraničí jsou v této zemi dražší.

Milá země, ale (ne)výhodná
Irsko je jedinou zemí, která je na tom téměř úplně stejně jako Česká republika. Například tarif Meteor Talk má stejný počet volných minut jako zdejší O2 Gold, ale navíc nabídne 60 SMS zpráv. Ceny za volání nad rámec tarifu jsou přibližně stejné – český O2 Gold má levnější pouze volání do vlastní sítě, ale Meteor Talk to srovnává levnějším voláním mimo domácí síť.

U nižšího tarifu přidá irský operátor oproti české alternativě jen deset volných minut a devadesát SMS zpráv zdarma. I přesto by za nabídku tamního operátora 3 (three) trhali Češi ruce. V rámci paušálu totiž nabízí tarif Relax 90 i neomezenou komunikaci přes programy Skype a Windows Live Messanger.

Přesto jsou Irové nespokojeni, protože srovnávají své ceny s cenami ve Velké Británii, kde je telefonování levnější. Jeden uživatel z Irska na internetu ironicky glosoval, že pro něj bude výhodnější koupit telefon Apple iPhone v Británii a používat na něm roaming.

Protože se iPhone prodává zásadně se speciálním tarifem nebo tarify, může dobře sloužit jako jakýsi iPhone index pro porovnávání ceny v různých zemích.

Zatímco v Irsku získáte k iPhonu za 45 eur (1 119 korun) 175 minut zdarma, 100 SMS a 1 GB dat, v sousední Velké Británii získáte za stejnou částku, tedy v přepočtu 35 liber, 600 minut zdarma, 500 SMS a neomezená data plus samozřejmě levnější volání.

Proč voláte tak draze? Neřekneme!

Zjistit, jak si na tom stojí tarify tuzemských mobilních operátorů ve srovnání s těmi zahraničními, je dost těžké. Připomíná to šťouchání do medvěda v zimě – taky něco zabručí a spí dál. Ať se zeptáte kteréhokoliv operátora, výsledkem jsou jenom prázdná slova a bezobsažné fráze.

Zákazník navíc téměř nemá šanci srovnat nabídky jednotlivých operátorů. Lákavé nabídky se většinou ukážou hlavně jako pozlátko lákající k podpisu smlouvy a za skutečně zajímavé nabídky beztak zaplatíte dvojnásobek toho, co platí lidé v zahraničí.

I když si dáte tu práci, přepočítáte a porovnáte nabídky tří zdejších společností, stejně zjistíte, že běží jako závodní chrti bok po boku a vy si můžete vybrat jenom podle sympatií.

Oblíbená je také formulace, že "v koncových cenách se odrážejí investice minulé i budoucí“. Ale zkuste se pro změnu operátorů zeptat, proč není pokrytý železniční koridor Praha – Brno (moc drahé) nebo proč nebudují síť třetí generace pro používání skutečného mobilního internetu (moc peněz).

Přitom je tady instituce, která by měla chtít, aby se to změnilo – Český telekomunikační úřad. Měl by v zájmu zachování konkurence a ochrany občanů sledovat podobné trhy a případně chtít nápravu. Ale když se zkusíte zeptat, skončí to stejně jako s tím medvědem. Jejich mluvčí neřekla v podstatě nic.

Dalším oblíbeným argumentem jsou velkoobchodní ceny. Velkoobchodní ceny jsou předmětem dohody mezi operátory a jediný, kdo je vidí, je právě telekomunikační úřad, který také stanovuje maximální cenu. Podle vyjádření, kterými úřad reagoval na naše dotazy, situaci vyhodnocuje a v polovině roku vydá nové rozhodnutí o ceně. Ale jestli to bude znamenat nějakou výhodu pro občany, to ví jenom bůh, pardon, šéf ČTÚ.

Pavel Kočička
MF DNES


I to je relativně nevýhodné ve srovnání s Rakouskem, kde za 39 eur, tedy 970 korun, dostanete 1 000 volných minut a neomezená data. Pokud chcete navíc neomezené SMS, které jsou jinak za 0,25 eura, musíte si na ostrovech připlatit. Ovšem za 55 eur měsíčně získáte celkem 3 000 volných minut a 1 000 SMS, neomezená data jsou samozřejmostí.

Letos by se konečně iPhone mohl objevit i na českém trhu. Lze očekávat nabídku podobnou té irské.

Proč operátoři nezlevňují
Důvodů pro takové cenové rozdíly je hned několik. Od technických přes marketingové až po ryze lidské. Vybudovat sítě je dražší v hornatém Rakousku než v rovinném Polsku, jenže tam zase žije v některých oblastech hodně málo lidí. Každý operátor se snaží, aby se mu náklady na vybudování sítě zaplatily, proto nasazuje v každé zemi jiné ceny.

Na druhou stranu, většina operátorů funguje na porovnávaných trzích dostatečně dlouhou dobu a téměř všichni stabilně vydělávají. Například v Německu ani drahý nákup licencí na sítě třetí generace, které nakonec téměř propadly, zisky operátorů neohrozil.

Nejlepším lékem na drahé služby operátorů je konkurence. Často je to například příchod virtuálních operátorů, kteří jenom ve velkém nakupují služby skutečných operátorů, prodávají je dál, a tím způsobí snižování cen. V Německu je třeba velmi aktivní obchodní řetězec Aldi. V Polsku se nedávno objevili noví operátoři a vypadá to, že ještě sníží tamní ceny.

Bohužel boj na českém trhu je spíše symbolický. Ani někdejší příchod Oskara žádný výrazný posun neznamenal. Roli hraje i konzervativnost českého zákazníka. Zatímco Němci nebo Rakušané stále porovnávají ceny a zjišťují, jestli nemohou něco dostat levněji, český zákazník většinou nepřemýšlí a platí. Češi zkrátka nejsou zvyklí si říkat o slevy.

Ukázal to i nedávný případ, kdy teprve při přechodu k jinému operátorovi dostala redaktorka iDNES.cz nabídku na 3 000 volných minut ke svému tarifu na půl roku. Zatímco při standardní nabídce by za takové množství volných minut zaplatila měsíčně asi pět tisíc korun, tady by stejný balíček získala v rámci tarifu SMS Max, který přijde měsíčně na 220 korun. - čtěte Neodcházejte, dáme vám 3 000 volných minut

Jak si říci o slevu
S operátory však těžko můžete smlouvat o cenu, ale pídit se po té nižší se vyplatí. Vyhrožování nepomůže, to spíše, když začnete jednat. "Když jsem naznačovala, že chci přejít ke konkurenci, nikoho to nezajímalo. Teprve když zaznamenali mou žádost o přenos telefonního čísla, začali mi dělat nabídky,“ říká Marie, jedna z uživatelek v internetové diskusi.

Výhodnost takových nabídek se odvíjí od doby, kterou jste u operátora, vybraného tarifu a skutečné měsíční platby. Výhodou ve váš prospěch je včasné placení.

Infografika: srovnání cen evropských trhů

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...