Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český Telecom zdražuje. Je výhodnější mobil, nebo pevná linka?

Od ledna začnou platit nové ceny Českého Telecomu. Podle něj jde o úpravu cen, podle našich výpočtů jde o zdražení. Vyplatí se ještě pevná linka?

Vždy k 1. lednu dochází v České republice ke změně státem regulovaných cen. Tento proces se skrývá pod označením deregulace nebo úprava cen - zatím však šlo vždy o zdražování. Totéž lze prohlásit i o návrhu Českého Telecomu, kterým se mají upravit ceny za volání z pevných telefonních stanic.

Od ledna příštího roku zatím dominantní telefonní operátor Český Telecom (ČT) změní způsob účtování. Už nebudou účtovány impulsy - platit budete za každou provolanou minutu. Dosud stál jeden impuls 2,60 Kč.

  místní hovory meziměstské hovory    
  špička mimo špičku špička mimo špičku měsíční poplatek volné minuty
Současné ceny            
Všichni účastníci 2,60 Kč/120 s 2,60 Kč/290 s 2,60 Kč/40 s 2,60 Kč/95 s 175 Kč 17 impulsů
Nové ceny Cena za jednu minutu. První dvě minuty se platí celé    
Domácnosti 1,45 Kč 0,80 Kč 3,70 Kč 1,70 Kč        175 Kč 0
Podnikatelé 1,45 Kč 0,80 Kč 3,50 Kč 1,70 Kč        225 Kč 0
  špička: 7 - 19 h mimo špičku: 19 - 7 h    
             

První háček nového účtování je ukryt v nejkratších hovorech. Platí se sice za provolané minuty, jenže až po dvou minutách - ty totiž musíte zaplatit, i když mluvíte třeba jen pět sekund. Český Telecom už spustil kampaň upozorňující na nové ceny, tuto maličkost tam ale opomíná zdůraznit. Na druhou stranu je třeba říct, že při hovorech mimo špičku jsou u krátkých hovorů nové ceny příznivější. U místních hovorů mimo špičku až do třetí minuty, u meziměstských mimo špičku přibližně do čtvrté minuty.

Grafy prozradí vše

Velmi přesné grafy najdete na stránkách Českého Telecomu. Z nich je možné prostým pohledem odvodit, kdy jsou nové ceny výhodnější či nevýhodnější. Lze konstatovat, že místní hovory ve špičce jsou s novými cenami převážně dražší. Postupně se totiž střídají minutové úseky, kdy je výhodnější staré účtování. Při delších hovorech (od sedmi minut) se ale postupně stává nové účtování čím dál nevýhodnější. To zřejmě nepotěší podnikatele - ti ve velkých městech uskutečňují spoustu dlouhých místních hovorů právě ve špičce.

U místních hovorů mimo špičku jsou nové ceny nevýhodné od šestiminutových hovorů a rozdíl v neprospěch těchto cen s provolaným časem dramaticky narůstá. Pocítí to především domácnosti, protože ty uskuteční většinu místních hovorů právě mimo špičku. U meziměstských hovorů Český Telecom rozlišuje mezi podnikatelskými a domácími stanicemi. V obou případech jsou nové ceny nevýhodnější do první minuty hovoru - potom už zaplatíte vždy méně s novými cenami. Podnikatelské stanice mají u meziměstských hovorů ve špičce výhodnější cenu - z těch se bude volat ještě levněji. Potěšitelné jsou také ceny u meziměstských hovorů mimo špičku - až na několik málo krátkých úseků (vždy deset vteřin před každým původním impulsem) s nimi ušetříte. Nicméně diskuse nad tím, jestli ušetříte se starým nebo novým způsobem účtování, je zbytečná - vybrat si totiž nemůžete.

Nové ceny budou platit jen do 1. dubna 2001 - potom si domácnosti budou moci vybrat celkem ze tří cenových programů. Podnikům (právnickým osobám) bude Český Telecom snižovat ceny automaticky - v závislosti na tom, jak vysoké budou jejich účty.

Ceny od 1. dubna 2001 - návrh 
  místní hovory meziměstské hovory    
špička mimo špičku špička mimo špičku měsíční poplatek volné minuty
Málo volající    2,90 Kč    1,60 Kč 7,40 Kč 3,40 Kč          175 Kč 60 Kč
Standard    1,45 Kč    0,80 Kč 3,70 Kč 1,70 Kč          175 Kč  
Top program    1,45 Kč    0,80 Kč 3,50 Kč 1,70 Kč          225 Kč  
  špička: 7 - 19 h mimo špičku: 19 - 7 h    
  Ceny jsou za jednu minutu. První dvě minuty se platí celé    
             

Zatímco ceny platné od 1. ledna už Český telekomunikační úřad (ČTÚ) schválil (a případné stížnosti by tedy měly dopadat na jeho hlavu), k cenovým programům platným od dubna má výhrady - konkrétně k tarifu Málo volající. Podle mínění ČTÚ by měl tento cenový program obsahovat větší objem hovorů zdarma. V tomto programu je sice zdarma 60 Kč, což je více než nabízel za stejný paušál Český Telecom dosud (oněch 17 impulsů totiž bylo jen 44,20 Kč), ale minutové poplatky jsou doslova nehorázné.

Jak je to vlastně s volnými minutami obsaženými v paušálním poplatku? Nyní platíte měsíčně 175 Kč, zdarma můžete provolat 17 impulsů. To může být až 82 minut místního hovoru mimo špičku, 34 ve špičce. Od nového roku zaplatíte také 175 Kč, jen s tím rozdílem, že v tomto paušálu není obsažena ani minuta hovoru. Volné minuty u tří tarifů platných od 1. dubna vidíte v tabulce. Můžeme nad tím hořekovat, ale pokud ČTÚ tyto tři tarify schválí, máme smůlu. Tarif Málo volající si rozumně uvažující člověk nepořídí ani omylem a Top program se oproti Standardu vyplatí jen tehdy, když provoláte měsíčně 250 minut ve špičce mimo město. V žádném jiném případě se tento tarif nevyplatí. Upozorňuji, že se tu bavíme o tarifech pro domácnost, podnikatelské stanice mají trošku jiné ceny a tarify si vybírat nemůžou.

Je mobil výhodnější než pevná linka?

Při pohledu na ceny všech v současnosti fungujících operátorů (tedy i mobilních) je jasné, že u místních hovorů nemá Český Telecom konkurenci. Jenže u meziměstských hovorů už to tak jasné není. Mimo špičku je sice Český Telecom stále levnější (s výjimkou tarifu Málo volající), ve špičce (7 - 19 hodin) už mu mobilní operátoři šlapou vydatně na paty. Žádný sice nenabízí levnější volání do pevné sítě (výjimkou je Oskar se svou Dohodou s Oskarem), ale při volání do stejné mobilní sítě si můžete vybrat hned z několika tarifů, jejichž minutové sazby jsou nižší než meziměstská sazba Českého Telecomu. Jde o Oskartu, Oskar Dohoda s Oskarem, Paegas 120 Nonstop, Paegas 300 Nonstop, EuroTel Global, EuroTel Start a EuroTel Business.
Levněji můžete volat i s Twistem, pokud si aktivujete službu Twist Nej. Nevýhodou je, že volat tak můžete jen na jedno číslo v síti Paegas. S tarify Paegasu si můžete službu Nej aktivovat také, a potom budete volat jen za tři koruny na jedno číslo v jakékoliv síti. Pokud tedy máte ve špičce spoustu meziměstských hovorů na jedno číslo, uvažujte i o mobilním telefonu. V tom případě doporučujeme Oskartu - minuta hovoru přijde na 3,15 Kč, pořizovací cena se rovná nule.

Český Telecom opět argumentuje tím, že mezinárodní hovory budou od nového roku opět levnější. V důsledku proto celkové zdražení není tak výrazné. O kolik bude každý zákazník platit od Nového roku více, to pozná na vyúčtování a takto paušálně se to spočítat nedá.
Skutečnost, že pro volání ve špičce mezi městy je výhodnější mobilní telefon, je zřejmá.

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Mobily začínají vadit. Obec u Paříže je zakázala, v Nizozemsku nesmějí do škol

19. dubna 2024

Premium Ačkoliv žijeme v době, kdy mnoho lidí téměř nedá mobil z ruky, někde už úřadům a dalším institucím...

I velké značky mají laciné smartphony. Ale počítejte s kompromisy

19. dubna 2024

Výrobci telefonů mají zpravidla řešení i pro ty zákazníky, kteří potřebují co možná nejlevnější...

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Tento podnik budou milovníci vína zbožňovat. Musí se ovšem vzdát mobilu

18. dubna 2024  12:33

Se zajímavým způsobem, jak strávníky přimět ke vzájemné komunikaci, přišel majitel restaurace v...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...