Český Telecom prodloužil testování internetu za paušál, omezil jeho využívání

  • 41
Osekaný internet bez časové tarifikace budu mít účastníci testovacího provozu k dispozici do konce května. Služba Internet NaDoma se nyní otevírá i uživatelům digiálních linek ISDN.

Večer, v noci a o víkendu se budou účastníci pilotního projektu Českého Telecomu Internet NaDoma moci i nadále připojit k internetu bez minutové tarifikace. Testovací provoz byl prodloužen do konce května a kromě uživatelů analogových modemů připojených ke klasickým telefoním linkám se mohou přidat také uživatelé digitálních linek ISDN. Telecom ovšem omezil maximální délku souvislého spojení na 1,5 hodin a omezil firewallem služby, které mohou jeho zákazníci využívat. Přístup na web, přenos souborů protokolem FTP i přístup k elektronické poště zůstanou zachovány, smůlu však mají například účastníci výměnných sítí pro sdílení souborů. Český Telecom tak pokračuje ve své tradii mrzačení datových služeb.

Ani s dvacetiletým zpožděním oproti Spojeným státům nenabízí náš dominantní operátor vytáčené připojení k internetu za měsíční paušál. Počátkem roku ohlásily sice firmy Český Telecom, GTS a později i Czech On Line (COL) nabídku paušálně zpoplatněného připojení k internetu omezeného na noční hodiny a víkendy, alternativní operátoři GTS i COL ovšem museli hradit Telecomu výpalné za každou minutu protelefonovanou jejich zákazníky. Intervalové paušály se tak staly oběťmi svého vlastního úspěchu, když náklady na propojovací poplatky za protelefonované minuty přesáhly objem finannčích částek vybraných od zákazníků.

Samotný Telecom pilotní provoz vlastního polopaušálu prodloužil do konce května a přizval také uživatele linek ISDN, omezil však výčet používaných služeb a délku souvislého připojení. Mluvčí Telecomu Vladan Crha v tiskové zprávě uvedl, že zákazníci využívají pilotní projekt Internet NaDoma hlavně pro vyhledávání informací (89 %), e-mailovou korespondenci (71 %), aktualizaci softwaru svého počítače (29 %), k zábavě na oblíbených serverech (25 %) a k elektronickému bankovnictví (17 %) a podle marketingového ředitele Telecomu Davida Duroně Telecom právě tyto poznatky zohlednil při úpravě podmínek využívání intervalového paušálu.

Vlastimil Sršeň z tiskového odboru Telecomu nám potvrdil, že stávající uživatelé intervalového apušálu byli informováni e-mailem a noví zákazníci se mohou s podmínkami využívání seznámit, pokud na stránce věnované zkušebnímu provozu kliknou vpravo nahoře na odkaz Dokumenty ke stažení a přečtou si dokument nazvaný Podmínky zkušebního provozu.

V průběhu samotné registrace do zkušebního provozu jsou zákazníkovi nabídnuty všeobecné podmínky a ještě před dokončením registrace musí souhlasit s jejich zněním.

Telecom se podle tiskového odboru neobává, že by došlo k podobnému problému jako při sérii lapsů s telefonními automaty, kdy špatně informoval zákazníky o podmínkách využívání služby a ceně. Zůstává tedy na zákaznících, jak si s okleštěnou internetovou konektivitou poradí.

Účastníci pilotního projektu Internet NaDoma jsou nyní odkázáni na omezenou podmnožinu internetových služeb. S tímto omezením se mohou smířit, moderní internetové služby však beztak často komunikují s využítím webového protokolu HTTP. Přes firewally tak bez problému prochází textové zprávy MSN Messengeru i hlasová komunikace přenášená programem Skype. Plnohodnotnou internetovou komunikaci je možné zajistit tunelováním, třeba s využitím klientu SocksCap a služby HTTP Tunnel.

V pozadí jsou pronajaté digitální okruhy

Český Telecom si v průběhu let dával vždy dobrý pozor, aby žádná jeho služba nekanibalizovala nabídku digitálních pronajatých okruhů. První obětí se staly pronajaté analogové okruhy. Za 1890 Kč měsíčně bylo možné propojit nejen relativně pomalé analogové modemy, ale také rychlé basebandové modemy či modemy využívající technologie z rodiny xDSL. Později Telecom zavedl na analogových okruzích frekvenční filtry a radikálně tak omezil tak jejich přenosovou kapacitu. Nějakou dobu pak bylo možné objednávat dvojici analogových okruhů jako službu pro propojení ústředen a doufat, že alespoň pár zůstane bez filtrů, nakonec však analogové okruhy zmizely z nabídky Telecomu zcela.

V případě ADSL se jednalo o podobný postup, Telecom jeho zavedení nejprve oddaloval, poté chtěl jeho prostřednictvím nabízet pouze přístup k internetu v režii své divize Internet On Line, objevily se problémy s agregací a účtováním objemu dat. Telecom také uvolnil přístup k ADSL pouze na úrovni komunikace internetovým protokolem (IP) místo takzvaného bitstream accessu, který umožňuje využívat spojení ADSL jako rychlý kanál pro transparentní přenos dat jakýmkoli protokolem.