Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český Telecom pohlídá váš účet

aktualizováno 
Nová služba Českého Telecomu vás včas upozorní na nepravosti, které se vám mohou dít na telefonní lince. Nenechte si utíkat peníze.
Český Telecom uvedl do plného provozu speciální pracoviště péče o zákazníky, jehož úkolem je okamžité a účinné varování zákazníků v případě rizika zneužití jejich telefonní stanice. Tato služba má snižovat počet reklamací telefonních účtů a předcházet nepříjemnostem, které by zákazníky mohly potkat.

Telecom uvádí, že jen během prvních osmi měsíců tohoto roku operátoři této linky preventivně upozornili téměř 550 zákazníků, jejichž telefonní účet vykazoval neobvyklý nárůst. Častou příčinou je podle zmíněné zprávy volání dětí bez vědomí rodičů na čísla zábavných a erotických linek. V minulosti byl však zaznamenán i případ, kdy zahraniční stavební dělníci opakovaně volali bez vědomí majitele rekonstruovaného domu svým rodinám do ciziny. Protelefonovali tak údajně celkem několik desítek tisíc korun.

Pracovník Českého Telecomu telefonicky osloví zákazníka v okamžiku, kdy počítačové systémy zaznamenají u konkrétní telefonní stanice neobvykle vysoký počet volání na telefonní čísla s vyšším tarifem. Jedná se o hovory do neobvyklých destinací nebo telefonáty na čísla začínající 0900, 0906, 0909, která patří informačním, zábavným a eroticky zaměřeným službám. Operátor upozorní majitele linky na nezvyklý nárůst hovorného, spolu se zákazníkem analyzuje jeho možné příčiny a v případě potřeby poradí i vhodná protiopatření.

Zájemci o novinku se mohou obrátit na bezplatné číslo Telefonického centra služeb Českého Telecomu 0800/123456 nebo na internetové stránky Českého Telecomu, kde jsou dostupné další informace.

Telecom si zřejmě uvědomuje, že je výhodnější se svými zákazníky vycházet po dobrém, stejně jako podchytit problém vysokého účtu již v okamžiku, kdy teprve vzniká a zvýšení účtu tedy ještě není velké, takže účastník raději vzniklou částku zaplatí. Podle našich informací bylo ovšem také častou příčinou neobvykle vysokého účtu napojení na linku cizí osobou v místě, kde nebylo její vedení dostatečně chráněno. Často prý byla tato manipuace prováděna "spolupracovníky" majitelů linek s erotickým zaměřením, kterým Český Telecom převádí část zisku z vybraného hovorného. I když se hovorné nevybere, protože postižený účastník podá reklamaci, případně i stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu, Český Telecom je smluvně vázán s majitelem takové linky a peníze mu musí vyplatit.

Další z důvodů, které mohly Telecom přimět k zavedení nové služby, je možná manipulace připojení k internetu pomocí telefonní linky a modemu. Zákazník si totiž při surfování po internetu nevědomky stáhne samospustitelný kód, který počítač zmanipuluje tak, že ukončí spojení s místní ústřednou (např. tarif Internet 2000) a vytočí jiné, zahraniční číslo, kde je poplatek za spojení několikanásobně vyšší a majitel tohoto programu/viru je finančně zainteresován na provozu podobně jako v případě erotické linky.

Ať už jsou tedy důvody a pohnutky pro zavedení této služby jakékoli, zákazník by napříště již nemusel být šokován částkou, kterou po něm Český Telecom požaduje.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Apple má z iPhonů větší příjmy než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz