Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český Telecom pohlídá váš účet

aktualizováno 
Nová služba Českého Telecomu vás včas upozorní na nepravosti, které se vám mohou dít na telefonní lince. Nenechte si utíkat peníze.
Český Telecom uvedl do plného provozu speciální pracoviště péče o zákazníky, jehož úkolem je okamžité a účinné varování zákazníků v případě rizika zneužití jejich telefonní stanice. Tato služba má snižovat počet reklamací telefonních účtů a předcházet nepříjemnostem, které by zákazníky mohly potkat.

Telecom uvádí, že jen během prvních osmi měsíců tohoto roku operátoři této linky preventivně upozornili téměř 550 zákazníků, jejichž telefonní účet vykazoval neobvyklý nárůst. Častou příčinou je podle zmíněné zprávy volání dětí bez vědomí rodičů na čísla zábavných a erotických linek. V minulosti byl však zaznamenán i případ, kdy zahraniční stavební dělníci opakovaně volali bez vědomí majitele rekonstruovaného domu svým rodinám do ciziny. Protelefonovali tak údajně celkem několik desítek tisíc korun.

Pracovník Českého Telecomu telefonicky osloví zákazníka v okamžiku, kdy počítačové systémy zaznamenají u konkrétní telefonní stanice neobvykle vysoký počet volání na telefonní čísla s vyšším tarifem. Jedná se o hovory do neobvyklých destinací nebo telefonáty na čísla začínající 0900, 0906, 0909, která patří informačním, zábavným a eroticky zaměřeným službám. Operátor upozorní majitele linky na nezvyklý nárůst hovorného, spolu se zákazníkem analyzuje jeho možné příčiny a v případě potřeby poradí i vhodná protiopatření.

Zájemci o novinku se mohou obrátit na bezplatné číslo Telefonického centra služeb Českého Telecomu 0800/123456 nebo na internetové stránky Českého Telecomu, kde jsou dostupné další informace.

Telecom si zřejmě uvědomuje, že je výhodnější se svými zákazníky vycházet po dobrém, stejně jako podchytit problém vysokého účtu již v okamžiku, kdy teprve vzniká a zvýšení účtu tedy ještě není velké, takže účastník raději vzniklou částku zaplatí. Podle našich informací bylo ovšem také častou příčinou neobvykle vysokého účtu napojení na linku cizí osobou v místě, kde nebylo její vedení dostatečně chráněno. Často prý byla tato manipuace prováděna "spolupracovníky" majitelů linek s erotickým zaměřením, kterým Český Telecom převádí část zisku z vybraného hovorného. I když se hovorné nevybere, protože postižený účastník podá reklamaci, případně i stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu, Český Telecom je smluvně vázán s majitelem takové linky a peníze mu musí vyplatit.

Další z důvodů, které mohly Telecom přimět k zavedení nové služby, je možná manipulace připojení k internetu pomocí telefonní linky a modemu. Zákazník si totiž při surfování po internetu nevědomky stáhne samospustitelný kód, který počítač zmanipuluje tak, že ukončí spojení s místní ústřednou (např. tarif Internet 2000) a vytočí jiné, zahraniční číslo, kde je poplatek za spojení několikanásobně vyšší a majitel tohoto programu/viru je finančně zainteresován na provozu podobně jako v případě erotické linky.

Ať už jsou tedy důvody a pohnutky pro zavedení této služby jakékoli, zákazník by napříště již nemusel být šokován částkou, kterou po něm Český Telecom požaduje.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Najdete na iDNES.cz