Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český Telecom: místo telefonních automatů chrastítka

aktualizováno 
Možná se vám to už přihodilo. Vstoupili jste do telefonní budky a zvedli mikrotelefon. Ve chvíli, kdy jste zahájili hovor s kýženou osobou, sluchátko se však bez výstrahy změnilo v dětské chrastítko. A telefonovat chrastítkem není příliš příjemné. Náhoda, nebo konstrukční vada?
Blíže neurčený počet telefonních budek Českého Telecomu má problémy s kvalitou tzv. mikrotelefonu, tedy sluchátka. Ovšem ta se podstatnou měrou podílí na srozumitelnosti hovoru. Sebekvalitnější přenosové zařízení je totiž k ničemu, když chybí to, co hovor zprostředkuje lidskému uchu. Ví se to už dlouho, od dob pánů Reise, Hughese a Bella.

Ovšem Český Telecom jako by to nebral příliš vážně. Po našem hlavním městě je totiž řada telefonních automatů, jejichž zvuk je velice nekvalitní. Ve sluchátku by při jeho pohybu nemělo chrastit a hlasu volaného by mělo být bez potíží rozumět, což u těchto přístrojů neplatí. Tyto aparáty nabízejí pestrou škálu zvuků od škrundání přes chrastění až k nejrůznějším způsobem zkreslenému hlasu. Společným znakem těchto telefonních aparátů bývá také velmi slabý hlas volaného.

A tak jsme se v předvánoční vřavě vydali do ulic v okolí redakce zjistit, jaký je aktuální stav. Při průzkumu na náhodné trase po Starém Městě a v okolí Václavského náměstí jsme takto postižených přístrojů potkali pět. Další čtyři jsou v podchodu metra na Můstku, kde z celkového počtu osmi přístrojů tvoří porouchané rovnou polovinu. Jsou to aparáty s těmito čísly: 24227049, 045, 046, 050, na poslední vadné aparáty jsme pak narazili u Národního muzea. Servisní technik Českého Telecomu, který si nepřál být jmenován a kterého jsme potkali při práci, nám prozradil, že situace byla před časem ještě horší. Náš dotaz na příčinu poruchy zodpověděl: "Jedná se o konstrukční závadu nejen ve sluchátku, nýbrž i v mikrofonu, kdy vlivem nečistot a vlhkosti dojde k zanesení systému měniče, takže nejen že můžete sami špatně slyšet, ale také vás může druhá strana slyšet velmi vzdáleně. Dodavatel přístrojů ale již pracuje na odstranění závady".

Ředitel společnosti Ascom Praha, která telefonní automaty Českému Telecomu dodává, Jiří Koutenský nám řekl, že "Naše společnost se nebude vyjadřovat, neboť se jedná o otázky týkající se zejména společnosti Český Telecom".

Tiskové oddělení Českého Telecomu závadu připisuje na vrub vandalům a nešetrnému zacházení. Možnost konstrukční chyby, na kterou nás upozornil technik společnosti, vylučuje.

Vandalové mohou za mnohé, leč přístroje, které jsme zkoušeli, nejevily známky mechanického poškození. To přitom bývá hlavním znakem vandalského působení.

Zbývá tedy jedna otázka. Co způsobuje problematickou funkci mikrotelefonů pražských veřejných telefonních automatů? Vandaly v případech z naší sondy můžeme téměř jistě vyloučit, ve hře zbývá konstrukční chyba, o níž hovořil technik. Vlastně se nabízí ještě jeden dotaz: jsou takové automaty jenom v Praze?Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Chceme mobil od Microsoftu. Příznivci podepisují petici

Údajný chystaný Surface phone od Microsoftu

Ačkoliv to vypadá, že dlouho očekávaný návrat Microsoftu na trh s mobily ve formě modelu Surface Phone je už spíše jen...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz