Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český Telecom: místo telefonních automatů chrastítka

aktualizováno 
Možná se vám to už přihodilo. Vstoupili jste do telefonní budky a zvedli mikrotelefon. Ve chvíli, kdy jste zahájili hovor s kýženou osobou, sluchátko se však bez výstrahy změnilo v dětské chrastítko. A telefonovat chrastítkem není příliš příjemné. Náhoda, nebo konstrukční vada?
Blíže neurčený počet telefonních budek Českého Telecomu má problémy s kvalitou tzv. mikrotelefonu, tedy sluchátka. Ovšem ta se podstatnou měrou podílí na srozumitelnosti hovoru. Sebekvalitnější přenosové zařízení je totiž k ničemu, když chybí to, co hovor zprostředkuje lidskému uchu. Ví se to už dlouho, od dob pánů Reise, Hughese a Bella.

Ovšem Český Telecom jako by to nebral příliš vážně. Po našem hlavním městě je totiž řada telefonních automatů, jejichž zvuk je velice nekvalitní. Ve sluchátku by při jeho pohybu nemělo chrastit a hlasu volaného by mělo být bez potíží rozumět, což u těchto přístrojů neplatí. Tyto aparáty nabízejí pestrou škálu zvuků od škrundání přes chrastění až k nejrůznějším způsobem zkreslenému hlasu. Společným znakem těchto telefonních aparátů bývá také velmi slabý hlas volaného.

A tak jsme se v předvánoční vřavě vydali do ulic v okolí redakce zjistit, jaký je aktuální stav. Při průzkumu na náhodné trase po Starém Městě a v okolí Václavského náměstí jsme takto postižených přístrojů potkali pět. Další čtyři jsou v podchodu metra na Můstku, kde z celkového počtu osmi přístrojů tvoří porouchané rovnou polovinu. Jsou to aparáty s těmito čísly: 24227049, 045, 046, 050, na poslední vadné aparáty jsme pak narazili u Národního muzea. Servisní technik Českého Telecomu, který si nepřál být jmenován a kterého jsme potkali při práci, nám prozradil, že situace byla před časem ještě horší. Náš dotaz na příčinu poruchy zodpověděl: "Jedná se o konstrukční závadu nejen ve sluchátku, nýbrž i v mikrofonu, kdy vlivem nečistot a vlhkosti dojde k zanesení systému měniče, takže nejen že můžete sami špatně slyšet, ale také vás může druhá strana slyšet velmi vzdáleně. Dodavatel přístrojů ale již pracuje na odstranění závady".

Ředitel společnosti Ascom Praha, která telefonní automaty Českému Telecomu dodává, Jiří Koutenský nám řekl, že "Naše společnost se nebude vyjadřovat, neboť se jedná o otázky týkající se zejména společnosti Český Telecom".

Tiskové oddělení Českého Telecomu závadu připisuje na vrub vandalům a nešetrnému zacházení. Možnost konstrukční chyby, na kterou nás upozornil technik společnosti, vylučuje.

Vandalové mohou za mnohé, leč přístroje, které jsme zkoušeli, nejevily známky mechanického poškození. To přitom bývá hlavním znakem vandalského působení.

Zbývá tedy jedna otázka. Co způsobuje problematickou funkci mikrotelefonů pražských veřejných telefonních automatů? Vandaly v případech z naší sondy můžeme téměř jistě vyloučit, ve hře zbývá konstrukční chyba, o níž hovořil technik. Vlastně se nabízí ještě jeden dotaz: jsou takové automaty jenom v Praze?
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Najdete na iDNES.cz