Český Telecom hlásí pokles – ale i to je považováno za úspěch

  • 1
Český Telecom včera zveřejnil své neauditované hospodářské výsledky. Počet pevných linek poklesl, klesly i výnosy a zisk. Jenže náklady klesaly rychleji, analogové pevné linky nahradil přírůstek linek ISDN a zisk klesl méně, než se čekalo. Tři čtvrtletí tohoto roku tak Telecom může považovat za úspěšná.

Český Telecom včera zveřejnil své hospodářské výsledky. Ty sice nejsou auditované, ale pro zhodnocení tří čtvrtletí tohoto roku jsou postačující. A přes to, že nejčastějším slovním zhodnocením při srovnání se stejným obdobím loňského roku je pokles, lze tyto výsledky považovat za úspěšné. Především pokud jde o čistý zisk – ten klesl o jedno procento z 3,948 miliard korun na 3,921 miliard korun. Analytici očekávali, že dojde k poklesu o pět až šest procent.

Jen jednoprocentní pokles zisku nelze hodnotit jinak než úspěch vzhledem k tomu, že Telecomu klesá příjem z hovorného (o 35 % na 10,6 mld.) při růstu provolaných minut (o 1 % na 8,8 mld. provolaných minut, na svědomí to má především internet). Poklesly i platby od jiných operátorů (za propojení, od českých o 43 % na 851 mil., od zahraničních o 33 % na 1 mld.). Celkové výnosy Telecomu klesly o 6 % na 39,4 mld. korun. Jenže náklady se podařilo snížit mnohem více – o 13 % na 19,3 mld. korun. Vliv na to má snižování počtu zaměstnanců (nyní jich je o 9 % méně – 14 039), propojovacích poplatků zejména do mobilních sítí. Na dobrém výsledku se podepsalo i zvýšení příjmů z měsíčních poplatků o 44 % na 7,9 miliardy korun.

Zatímco prostá ekonomická čísla lze hodnotit kladně (zejména údaj EBITDA – provozní zisk před odpisy, finančními náklady a zdaněním 20,1 mld. korun, takže marže EBITDA dosáhla velmi slušných 51 %), v případě vývoje počtu pevných linek už musíme být kritičtí. Došlo totiž ke snížení o 4 % (přibližně 150 tisíc) na 3,692 milionů. Alternativní operátoři totiž pouští Telecomu řádně silou a ukusují z jeho podílu na trhu firemních zákazníků.

Telecom je přesto spokojený – podle něj došlo ke zvýšení počtu ISDN kanálů o 93 % na 392 tisíc. Pokud by šlo o fyzické ISDN přípojky, činil by přírůstek 189 tisíc, což by skutečně úbytek analogových linek vyrovnalo. Jenže jedna ISDN přípojka obvykle znamená několik kanálů (i v případě domácností, základní verze euroISDN obsahuje dva fyzické kanály). Proto se domníváme, že skutečně došlo k poklesu zákazníků a nárůst používaných ISDN kanálů je způsoben především rozšiřováním počtu používaných kanálů u firem a zejména připojováním škol v rámci projektu Internet do škol. Telecom totiž pro připojení škol k internetu používá ISDN.

Telecom má do budoucna jasno. Dále chce zvyšovat efektivitu firmy, s čímž souvisí další propouštění. Na jednoho zaměstnance v tuto chvíli připadá 263 telefonních stanic. U vyspělých operátorů v Evropě dosahuje tento ukazatel hodnoty přibližně 300 stanic na zaměstnance. Za letošní tři čtvrtletí se Telecom díky propouštění zlepšil o 6 % a v podobném tempu chce pokračovat i do budoucna. Růst by měly příjmy Telecom především z datových služeb (kam lze řadit i vytáčené připojení k internetu, jehož podíl na celkových příjmech z hovorného stále rostů; v počtu provolaných minut tvořil internet 47 %) a digitálních linek ISDN.

Konkurenti jistě namítnou, že příjmy Telecomu by vzrostly i v případě, že by umožnil rozvoj rychlého internetu prostřednictvím ADSL a zpřístupnění místních smyček. I když totiž pro tyto služby budete využívat konkurenční operátory, Telecom bude mít zajištěný příjem (bude inkasovat za pronájem linek). My zákazníci můžeme jenom doufat, že k tomuto chování, prospěšnému pro celý trh, přinutí Český Telecom jeho nový vlastník (Deutsche Bank a TDC). Jenže ten ještě státní podíl v Telecomu nekoupil – podle posledních zpráv naopak vyjednává s vládou o snížení kupní ceny o 10 %, přestože dříve deklaroval, že ji měnit nehodlá (pomineme fakt, že kupní smlouva už měla být dávno podepsána).

V tuto chvíli tak můžeme jenom čekat, jak se celá situace vyvine – koneckonců na různá „překvapení“ ze strany Telecomu jsme již zvyklí, stejně tak vnímáme jeho privatizaci jako nekončící jihoamerickou telenovelu. Jenom doufáme, že za rok budeme moci o Českém Telecomu napsat něco jiného, než jen zůstaňte v klidu, žádná změna nehrozí.


Témata: Deutsche Bank, ISDN, trhy, Zisk