Český mobil má problémy s časem

Ani jedná základnová stanice v provozu, kontrolní termín za dveřmi. Taková je současná situace Českého mobilu. Naštěstí pro Český mobil ČTÚ nebude trestat, jen se uctivě přeptá, jak se daří.
Čas je momentálně největším nepřítelem Českého mobilu, respektive jeho dvou dodavatelů GSM/DCS sítě na klíč, tedy společností Siemens a Ericsson. Již téměř dva měsíce výstavby a měsíc do prvního kontrolního termínu - taková je časová bilance. Bilance faktické výstavby je přitom značně pesimistická - ani jedna ze společností zatím nemá ve zkušebním provozu jedinou základnovou stanici.

Co to znamená? Měsíc před prvním kontrolním termínem, pro který se Český mobil zapřisáhl nabídnout 37% pokrytí, nedisponuje síť jedinou stanicí s radiovým signálem. Pravda - několik desítek jich je právě montováno, ale od montáže po zprovoznění a začlenění do systému je ještě dlouhá cesta. Délka této cesty je nepříjemná - pro slíbených 37% kvalitního, nikoliv symbolického pokrytí, by Český mobil potřeboval cca. 200 základnových stanic. Ani jeden z dodavatelů ale zatím na tempo zprovoznění cca. 5 stanic za den nevypadá, se zhoršujícím se počasím a nadcházející zimou se naopak rychlost práce ještě zpomalí.

Číhajícího průšvihu je si Český mobil vědom. Včera dal prostřednictvím ČTÚ jasně na vědomí, že termín 8. ledna 2000, k němuž měl mít 37% pokrytí obyvatelstva, představuje především slib, nikoliv závazek zakotvený v licenci. Zde je ale nutno konstatovat katastrofální selhání práce výběrové komise. Ta totiž slibovala, že všechny sliby Českého mobilu budou v licenci zapracovány tak, aby nový operátor musel splnit vše, na základě čehož vyhrál výběrové řízení.

Zatím to vypadá tak, že v obou případech - ČTÚ i Českého mobilu - šlo pouze o sliby. Až s postupem času se dozvídáme, co všechno z původní nabídky Český mobil v licenci zakotveno nemá a upřímně řečeno, pocit z toho je krajně rozpačitý. Zatímco ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám se holedbal, že o znění licence nebude s nikým smlouvat a zapíše do ní vše, co výherce nabídl, v případě Českého mobilu je první kontrolní termín pouhým prázdným gestem.

Aktuální otázka dneška tedy bude znít, zda i další kontrolní termíny a mechanismy nebudou pouze další prasklou strunou v české fidlovačce. Ostatně, kritika velkých firem, jež z tendru vypadly na úkor TIW/Českého mobilu, dolehla již i do Evropské unie a právě případný neúspěch Českého mobilu v prvním kontrolním termínu bude příhodnou záminkou, jak nadělit studenou sprchu našim vyjednávačům pro přibližování k zemím Evropské unie. Právě průběh tendru totiž patří mezi často kritizované a sporné body, zejména poté, co se Orange (dnes vlastně Mannesmann díky akvizici Orange) ohradil proti výsledkům tendru a označil je za sporné a průběh tendru za netransparentní.

Pokračování rozepsaného příběhu Českého mobilu bude velmi zajímavé sledovat dále!