Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český EDGE bude až o vánocích, na Slovensku už ho ale mají

aktualizováno 
O mobilním internetu se toho už napsalo hodně. Nejprve se psalo o GPRS, pak dlouho o CDMA a teď nás čeká EDGE. Jak se na EDGE dívají naši operátoři a jaké jsou zahraniční zkušenosti?

Mobilní operátor Eurotel v současnosti neuvažuje o nabídce vysokorychlostního připojení k internetu prostřednictvím technologie EDGE.

V rozhovoru pro ČTK to uvedl zastupující generální ředitel Eurotelu Michal Heřman. Největší mobilní operátor spustil druhého srpna vysokorychlostní připojení pomocí technologie CDMA.

"EDGE jsme testovali a testujeme, technologicky jsme připraveni EDGE spustit, ale CDMA se ukázalo nyní z hlediska uspokojení potřeb našich zákazníků jako výhodnější," uvedl Heřman.

T-Mobile chce naopak s EDGE ovládnout předvánoční trh. Po neúspěchu u Českého telekomunikačního úřadu s požadavkem získat frekvence pro CDMA se vrhnul na

konkurenční technologii. Již dnes EDGE testuje v Brně a Ostravě. Zasurfovat si můžete i kolem budovy T-Mobile v pražských Roztylech.

Cena připojení by měla být stejná jako u GPRS a spouštět se bude postupně ve vybraných velkých městech. Až později přijdou na řadu ostatní části republiky. Každopádně  jako první jsou na řadě Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Jaké jsou zkušenosti ze zahraničí? Pod křídla Deutsche Telecom, potažmo T-Mobile spadá i slovenský EuroTel. Ten spustil službu s názvem Superspeed už prvního července. Zatím se zdá, že to byl úspěšný tah. Otázkou je, jak by se na Slovensku EDGE dařilo, kdyby musel dohánět rozjeté CDMA, jako tomu bude v České republice.

Ať tak či onak, během tří měsíců se EuroTelu zvýšil trojnásobně datový provoz a třistaprocentní byl i nárůst nových zájemců o novou datovou službu. "Ve srovnání datového provozu ve městech, ve kterých máme zavedený EDGE, převýšil objem přenesených dat třikrát provoz ve městech, kde funguje pouze GPRS," vysvětlil Marek Hrkel ze slovenského EuroTelu. 

V rámci Tarifu Superspeed Data Nonstop se nabízí i jedna partnerskou kartu, která je určena jen k surfování. Tento model v České republice ještě nikdo nevyzkoušel, tak uvidíme, jestli to český T-Mobile změní.  "EDGE bereme hlavně jako další fázi vývoje směrem k UMTS. Myslíme si, že díky této technologii bude přechod na 3G síť plynulejší," dodal Hrkel. V současnosti je dostupná hlavně v těchto městech - Bratislavě, Košicích, Bánskej Bystrici, Žilině, Trenčíně, Prešově, Nitře a Trnavě.

Slovenské zkušenosti hovoří jasně o rychlosti 128 kbps, ale záleží také natom, jaký zrovna používáte telefon. Pro EDGE mají na Slovensku v nabídce telefony Nokia 6230, 3200, 6820 a 5140. Český T-Mobile by měl mít pro EDGE připraveny i některé telefony značky Motorola. Na mapce najdete plán pokrytí, který bude na Slovensku do konce roku 2004.

edgesk

Mapa pokrytí EDGE na Slovensku do konce roku 2004. Zdroj EuroTel.

 

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...Najdete na iDNES.cz