Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České republice chybí nový telekomunikační zákon, říká EU

  0:23aktualizováno  0:23
České republice chybí nový telekomunikační zákon, říká EU

Evropská komise upozorní Českou republiku na to, že stále nesladila své právo v oblasti elektronických komunikací a telekomunikací s legislativou EU. Jde o to, že Česká republika po sedmi měsících od vstupu do unie nepřijala nový zákon o elektronických komunikacích.    

Formální upomínku má Evropská komise do Prahy zaslat koncem tohoto týdne. Evropská komise vyzývá Českou republiku, aby přijala nezbytnou základní legislativu v této oblasti, uvedla dnes komisařka Viviene Redingová, která má na starosti informatiku.

Návrh nového zákona o elektronických komunikacích, který harmonizuje právo v této oblasti s EU, nyní v Česku čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou. Zákon řeší širokou škálu problematiky od klasických telekomunikací a mobilů po digitální televizi.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář, který jej předkládal, původně předpokládal jeho účinnost od začátku roku 2005. Nedávno ale připustil, že to bude až v průběhu příštího roku. Zákon rozšiřuje práva regulačního úřadu a mění jeho strukturu a zavádí například přenositelnost čísel pro mobilní telefony. 

"Je pravda, že směrnice nejsou převedeny do české právní legislativy," řekla ČTK mluvčí českého zastoupení při EU Petra Mašínová. Stejná situace je v Estonsku Belgii, Řecku a Lucembursku. Několika dalším členům včetně Slovenska chybí druhotná příslušná prováděcí směrnice. Evropská komise poukazuje na to, že zpoždění v zavádění předpisů může brzdit konkurenceschopnost, inovace a investice v celé EU. "Sektor elektronické komunikace je hlavním faktorem pro zdar evropské ekonomiky," zdůraznila Redingová. 

Po obdržení dopisu má země dva měsíce na to, aby na odpověděla. Pokud napíše, že už začala podnikat nezbytné kroky pro nápravu a zavedení evropského práva do národního, komise vyčká a nebude už je více urgovat. Jestliže odpověď v termínu nepřijde, zašle komise druhou upomínku. Pokud ani poté do dvou měsíců členský stát komisi neuspokojí a neukáže snahu, může ho EK pohnat před Evropský soudní dvůr.

Rada Evropské unie je poslední dobou v oblasti telekomunikací aktivní. Navrhuje také, aby telekomunikační společnosti povinně archivovaly všechny informace o osobách, kterým občané EU volali, včetně místa, odkud byly tyto hovory vedeny. Tyto informace by v případě přijetí návrhu, museli operátoři archivovat po dobu jednoho roku.

Jestli je to i kvůli tomu, že minulý týden zablokoval operátor Swisscom kvůli boji s terorismem 130 000 předplacenek. Pokud vás zajímá, jak je to nyní u nás s policejními odposlechy, přečtěte si tento článek.


 

Schválí podle vás poslanci zákon o telekomunikacích napoprvé?

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...Najdete na iDNES.cz