Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České republice chybí nový telekomunikační zákon, říká EU

  0:23aktualizováno  0:23
České republice chybí nový telekomunikační zákon, říká EU

Evropská komise upozorní Českou republiku na to, že stále nesladila své právo v oblasti elektronických komunikací a telekomunikací s legislativou EU. Jde o to, že Česká republika po sedmi měsících od vstupu do unie nepřijala nový zákon o elektronických komunikacích.    

Formální upomínku má Evropská komise do Prahy zaslat koncem tohoto týdne. Evropská komise vyzývá Českou republiku, aby přijala nezbytnou základní legislativu v této oblasti, uvedla dnes komisařka Viviene Redingová, která má na starosti informatiku.

Návrh nového zákona o elektronických komunikacích, který harmonizuje právo v této oblasti s EU, nyní v Česku čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou. Zákon řeší širokou škálu problematiky od klasických telekomunikací a mobilů po digitální televizi.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář, který jej předkládal, původně předpokládal jeho účinnost od začátku roku 2005. Nedávno ale připustil, že to bude až v průběhu příštího roku. Zákon rozšiřuje práva regulačního úřadu a mění jeho strukturu a zavádí například přenositelnost čísel pro mobilní telefony. 

"Je pravda, že směrnice nejsou převedeny do české právní legislativy," řekla ČTK mluvčí českého zastoupení při EU Petra Mašínová. Stejná situace je v Estonsku Belgii, Řecku a Lucembursku. Několika dalším členům včetně Slovenska chybí druhotná příslušná prováděcí směrnice. Evropská komise poukazuje na to, že zpoždění v zavádění předpisů může brzdit konkurenceschopnost, inovace a investice v celé EU. "Sektor elektronické komunikace je hlavním faktorem pro zdar evropské ekonomiky," zdůraznila Redingová. 

Po obdržení dopisu má země dva měsíce na to, aby na odpověděla. Pokud napíše, že už začala podnikat nezbytné kroky pro nápravu a zavedení evropského práva do národního, komise vyčká a nebude už je více urgovat. Jestliže odpověď v termínu nepřijde, zašle komise druhou upomínku. Pokud ani poté do dvou měsíců členský stát komisi neuspokojí a neukáže snahu, může ho EK pohnat před Evropský soudní dvůr.

Rada Evropské unie je poslední dobou v oblasti telekomunikací aktivní. Navrhuje také, aby telekomunikační společnosti povinně archivovaly všechny informace o osobách, kterým občané EU volali, včetně místa, odkud byly tyto hovory vedeny. Tyto informace by v případě přijetí návrhu, museli operátoři archivovat po dobu jednoho roku.

Jestli je to i kvůli tomu, že minulý týden zablokoval operátor Swisscom kvůli boji s terorismem 130 000 předplacenek. Pokud vás zajímá, jak je to nyní u nás s policejními odposlechy, přečtěte si tento článek.


 

Schválí podle vás poslanci zákon o telekomunikacích napoprvé?

 

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Najdete na iDNES.cz