Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: ESA

České mapy v navigacích se posunou o milimetry. Změnu ovšem nepoznáte

  • 43
Český úřad zeměměřický a katastrální navrhuje vládě posun souřadnic pro navigační systémy GPS. Důvodem jsou pohyby zemské kůry, kvůli kterým se mění souřadnice bodů na zemském povrchu. Na mapách se ale posunou jen o několik milimetrů a změnu tak nepoznáte.

Nemusíte se obávat, že by tato změna měla na vaši navigaci sebemenší vliv. Posun bude skutečně jen v řádech milimetrů a GPS navigace, které jsou několikanásobně méně přesné, nemají šanci tento posun rozpoznat, potvrdil místopředseda ČÚZK Karel Štencel.

Jak Funguje GPS systém

Systém GPS je založen na třech samostatných segmentech, které jsou pro jeho činnost bezpodmínečně nutné. Tím prvním jsou družice, které krouží kolem Země ve výšce 20 200 km a mají přesně určenou oběžnou dráhu i svou vzájemnou polohu. Pro správnou funkčnost systému bylo nutné na oběžnou dráhu vysadit 24 družic, pro případ poruchy lítají kolem Země ještě tři záložní satelity.

Technologická náročnost systému je velká. O to, aby vše správně fungovalo, se stará řídící segment, který má své ústředí na letecké základně AFB (Air Force Base) v Los Angeles. Společně s další pozemní stanicí v Coloradu (letecká základna Falcon) a mnoha monitorovacími stanicemi rozmístěnými po celém světě se stará o správu družic a korekci odklonů z jejich předepsané oběžné dráhy.

Třetím segmentem je samotná aplikační infrastruktura koncových zařízení. Patří sem nejen cestovní GPS přijímače, ale také specializované přístroje používané například v letectví.

Konkrétně se změní hodnoty geocentrických souřadnic na zemském povrchu, tedy souřadnic v prostorovém souřadnicovém systému s počátkem v těžišti Země. Tyto souřadnice jsou definovány pomocí permanentních stanic globálního navigačního družicového systému. Tyto stanice jsou rozmístěny na zemském povrchu a zpracovávají signál z družic. Pohyby zemské kůry pak vyvolávají i pohyby stanic, což nakonec vede ke změnám hodnot souřadnic.

"Vzhledem k měřítkům map a k přesnosti navigačních přístrojů GPS, která je několik metrů, se změny geocentrických souřadnic při práci s mapou nebo navigačním přístrojem GPS nijak neprojeví. Obojí je možné i nadále používat beze změn a bez obav," uvedl Štencel. Změna se proto podle něj veřejnosti prakticky nebude týkat.

Nic se nezmění ani v souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální, která je závazným geodetickým referenčním systémem na území České republiky.

GPS - původně vojenský projekt

Využití GPS nebylo vždy zdaleka tak všestranné. Zpočátku byla tato technologie veřejnosti zpřístupněna už v osmdesátých letech minulého století, ale americká vláda si tehdy také záhy uvědomila, že přesnost systému pro civilní použití by mohla znamenat nebezpečí. A proto se v devadesátých letech uchýlila k vytvoření záměrné odchylky, která uměle zhoršovala přesnost systému pro civilní použití.

Jenže pak přišel Bill Clinton a tuto umělou odchylku nařídil zrušit a umožnit tak GPS navigaci plně využívat i v komerční sféře.


Témata: Bill Clinton, GPS