Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České licence na 3G stojí víc, než se čekalo

  0:01aktualizováno  0:01
Česká vláda požaduje od stávajících operátorů sítí GSM šest miliard a sedm set milionů korun za každou licenci na provoz sítě třetí generace (3G). Vzhledem k předcházejícím veřejným prohlášením Eurotelu, RadioMobilu a Českého Mobilu jsou tak tuzemské licence na 3G neprodejné.
Podle agentury ČTK požaduje v prvním kole výběrového řízení česká vláda od stávajících operátorů sítí GSM šest miliard a sedm set miliony korun za jednu licenci na provoz sítě třetí generace. Již několikrát však operátoři Eurotel, RadioMobil i Český Mobil dali najevo, že za mezní cenu licence považují tři miliardy korun. Jak může výběrové řízení dopadnout?

Česká republika nabízí zájemcům celkem čtyři licence na provozování sítí třetí generace (UMTS, 3G), každou za pět miliard. Ministr dopravy a spojů Schling v této souvislosti tvrdí, že je zhruba deset uchazečů o provozování těchto sítí. Přestože tuzemští operátoři GSM a většina českých analytiků již dlouho varují, že jsou takové požadavky nereálné, počítá vláda s příjmem dvaceti miliard do rozpočtu za licence UMTS.
Průběh podobných výběrových řízení v Evropě však mluví jednoznačně proti takovému očekávání. Poslední Jobovy zvěsti přišly minulý týden z Řecka, kde se místo čtyř licencí prodaly tři, a včera z Maďarska, kde vláda výběrové řízení na UMTS zrušila úplně.

Vláda ČR nabízí současným operátorům licence za vyšší cenu, ale se zárukou exkluzivity. Pokud si licence koupí za požadovanou cenu, žádná další licence se prodávat nebude. Cena je však taková, že ji provozovatelé GSM téměř jistě nezaplatí. Český telekomunikační úřad jako řídící orgán tendru proto vyhlásí druhé kolo výběrového řízení, aukci. Té se může zúčastnit kdokoli včetně Eurotelu, RadioMobilu a Českého Mobilu.
Vyvolávací cena licence bude v tomto případě pět miliard korun. Stejně jako v prvním kole bude však povolení na provoz 3G spojeno s pevně danými termíny zahájení provozu a zahájením poskytování služeb, což přináší budoucím operátorům další komplikace. S přihlédnutím k zájmu zahraničních společností o vstup na tuzemský telekomunikační trh, globálnímu vývoji v této sféře i současné situaci v ČR se však jeví očekávání české vlády jako nereálné. Pokud by se vládě podařilo získat za licence částku blízkou patnácti miliardám korun, mohla by to považovat za úspěch. Zaznívají však také hlasy, které budou za úspěch považovat 10 miliard.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Další z rubriky

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...Najdete na iDNES.cz