Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České licence 3G se prý budou dražit

aktualizováno 
Český telekomunikační úřad chce za licence na provozování mobilních sítí třetí generace stále vybrat dvacet miliard korun. Prý se mu to podaří v dražbě.
Za licence na provoz sítí třetí generace mobilních telefonů UMTS chce stát stále vybrat dvacet miliard korun. Český telekomunikační úřad, který výběrové řízení provádí, k tomu připravuje několik scénářů. Podle představ ministerstva financí by ještě letos do rozpočtu mělo za licence přibýt deset miliard korun.

V opakovaném prvním kole dostanou všichni tři stávající operátoři Eurotel, RadioMobil a Český Mobil nabídku dvou možných způsobů splácení.
V prvním případě budou moci ze 6,7 miliard korun splatit ihned polovinu a druhou část ve splátkách do pěti let. Jako druhou možnost mají splatit najednou tři čtvrtiny ze 6,7 miliardy a zbývající část do deseti let po částech. Pokud se nerozhodnou pro ani jednu možnost, licence propadají do druhého kola - do aukce. "Ta se připravuje souběžně," potvrdil šéf ČTÚ David Stádník.

Podle něho by minimální vyvolávací cena v dražbě měla být právě 6,7 miliardy korun. Podle prvních zpráv by měla probíhat jednokolově, metodou kdo dá více.

Budou se prodávat volné licence. Pokud si stávající operátoři nevyberou možnost splácení, půjdou do dražby všechny tři. Telekomunikační úřad už má údajně kromě tří tuzemských mobilních firem do aukce ještě další čtyři světové operátory. Mezi nimi figurují zvučná jména Orange či Vodafone. Od tří společností už má šéf ČTÚ údajně písemnou nabídku, a poslední ji prý přislíbil.

Například ve společnosti Vodafone však ještě včera odpoledne nebyl nikdo, kdo by případný zájem tohoto operátora o české licence UMTS potvrdil.

Pokud by licenci UMTS vyhrál někdo z nových operátorů na trhu je Český telekomunikační úřad připraven mu k ní přidat i část pásma GSM 1800. Tím by mohl ČTÚ dostat do České republiky dalšího operátora.

Písemně by změny měli dostat všichni operátoři příští týden a do čtrnácti dnů se k nabídce telekomunikačního úřadu musí vyjádřit. Zatím jsou jejich reakce velmi opatrné, mluví spíše o tom, že podmínky jsou stále nepřijatelné. "Obecně lze říct, že očekávání vlády je v současné době a situaci mimo realitu. Pokud by úřad trval na daných podmínkách, viděl bych dobrý výsledek jednání zatím spíše skepticky," říká zástupce RadioMobilu informovaný o probíhajících jednáních. Velmi podobně se vyjadřují i zástupci Českého Mobilu, který telekomunikační úřad přibral zpět do jednání po vládní změně podmínek výběrového řízení na prodej licencí UMTS.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...Najdete na iDNES.cz