Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neomezené tarify: za hranicemi pod 500 Kč, u nás za 3 000 Kč

aktualizováno 
Začalo to Rakouskem, pokračovalo Francií, Polskem a nyní i Německem. Hovoříme o neomezených tarifech za ceny pod pět set korun měsíčně. Nejlevnější neomezený tarif v Česku stojí 2 303 korun. A je to navíc omezená akční nabídka.

Česko zůstává ostrůvkem předraženého volání uprostřed mnohem levnější Evropy. Ilustrační snímek. | foto: iDNES.cz

T-Mobile minulý týden uvedl v akční nabídce nové tarify. Ten nejdražší, neomezený, stojí do konce léta 2 303 korun. Je to aktuálně nejlevnější veřejná tuzemská nabídka. Srovnali jsme, kolik stojí podobné tarify v sousedních zemích. Jelikož třeba v Rakousku zcela neomezené tarify nemají, přidali jsme do srovnání i tarify s minimálně tisícovkou volných minut. Ale to je pouze jeden případ, většina tarifů je neomezených, alespoň co se volání týče.

Na druhou stranu nutno přiznat, že "reklamštinou" trpí téměř všichni operátoři. Například neomezený internet je téměř vždy omezený a všeobecně je i v sousedních zemích hodně poznámek pod čarou v tradičně miniaturním fontu.

Všechny tarify najdete v tabulce, podrobné informace pak dále v textu. Vždy uvádíme veřejně publikovanou nabídku na webu operátora.

ZeměOperátorTarifCena KčVoláníSMSDataDalší
ČRT-MobileS námi 32903290 (2303)Bez omezeníBez omezení1 GB
ČRVodafoneTarif na míru 30943094Bez omezeníBez omezení3 GB
ČRO2Neon XXL3900Bez omezení1,60 KčNejsou
ADrei3supersim XXL5003000 + 300010006 GB500 Kč ročně
AT-MobileAll Inclusive4001000, pak neomezeně v síti1000, pak neomezeně v síti3 GB500 Kč ročně; aktivace 1250 Kč
AOrangeAll in 40500400010004 GB500 Kč ročně
DE PlusYourfone750Bez omezeníBez omezení500 MBS úvazkem sleva 125 korun.
DT-MobileComplete XXL1750Bez omezeníBez omezení500 MBAkční nabídka
DVodafoneSuperflat Internet1750Bez omezení3000500 MBAktivace 750 Kč
DO2Blue M1000Bez omezeníBez omezení300 MBAkční nabídka
PLPlayFormula 4.0660Bez omezeníBez omezení2 GBPlatí se volání na pevné linky
PLT-MobileFree660Bez omezeníBez omezení2 GBPlatí se volání na pevné linky
PLPlusBez limitu660Bez omezeníBez omezení2,5 GBPlatí se volání na pevné linky
SKO2Platinový2000Bez omezeníBez omezení1 GBPlatí i pro volání do několika zemí EU

Česká republika: referenční ceny pro srovnání

T-Mobile si standardně žádá za neomezené volání, SMS a 1GB datový balíček  3 290 Kč. V akci do konce srpna stojí tarif 2 303 korun. Vodafone má neomezený tarif za 3 094 korun a jsou v něm neomezené SMS i volání, data pak do 3 GB. O2 má tarif Neon XXL za 3 900 Kč, kde je jen neomezené volání, SMS stojí 1,60 Kč a připlácí se i za datový tarif.

Operátoři dávají při aktivaci na internetu slevu deset až dvacet procent na měsíční paušál. A při smlouvání se lze, dle všeobecných zkušeností, dostat na zhruba  1 500 korun u všech operátorů, v případě velkého štěstí (šedí operátoři, navázání na firemní tarify) i těsně pod tisícikorunu. Ale když se operátorovi nebude chtít, tak platí ceníkové ceny. 

Na jih levněji: Rakousko vzorem pro Evropu

Dotované mobily

Ještě větší údiv českého zákazníka přichází ve chvíli, kdy porovná nabídku dotovaných smartphonů. Pokud se například uvážete na dva roky k tarifu 3Superphone L za 30 eur od operátora Drei, dostanete špičkový mobilní telefon Samsung Galaxy S II zcela zdarma. V rámci měsíčního paušálu, který v přepočtu vychází na zhruba 750 Kč, pak dostanete měsíčně dva tisíce volných minut a SMS do všech domácích sítí plus 4GB datový balíček.

U rakouského operátora Orange lze pořídit velmi štědrý tarif už za 7,50 eur, tedy v přepočtu asi 190 Kč. Jmenuje se All in 15 SIM only a nabídne tisíc volných minut plus tisíc volných textovek do všech rakouských sítí, k tomu navíc ještě datový balíček s 1GB FUP limitem. Pokud tento limit uživatel přesáhne, je možné za dalších 5 eur dokoupit další gigabajt nebo se spokojit s nižším datovým tokem 64 kbit/s.

U rakouských operátorů je však nutné počítat se speciálním servisním poplatkem, který činí 20 eur ročně. Pokud však tento poplatek rozpočítáme na jednotlivé měsíce, znamená to cenové navýšení zhruba jeden a půl eura.

Abychom byli do důsledku přesní, pozor je také potřeba dávat na aktivační poplatek, který například u operátora Orange může činit až 50 eur. Navíc platí, že po překročení volných minut jsou volání i SMS dost drahé. Výběru tarifu je tak nutné věnovat velkou pozornost. A pozor, třeba u rakouského T-Mobile se platí 1,25 koruny za doručenku SMS!

Na západ levněji: Němci odstartovali cenovou válku

Éru levnějšího volání v Německu nyní odstartoval zavedený operátor E-Plus. Pod značkou Yourfone nabízí neomezené volání do všech německých sítí plus datový balíček s limitem 500 MB za necelých dvacet eur, tedy v přepočtu zhruba 500 Kč. K tomu je možné dokoupit balíček neomezených textovek za 5 eur měsíčně. Celkem tak uživatele vyjde neomezený tarif s úvazkem na dva roky na přibližně 630 Kč.

Za tisícikorunu lze nyní neomezeně volat a esemeskovat i s německým O2. Je to ale akční nabídka, jinak si operátor za tento tarif účtuje o 500 korun více. Nabídky T-Mobile a Vodafone začínají v přepočtu na 1 750 korunách.

Na sever levněji: Polsko se stává mobilním rájem

Dotované mobily

Všichni tři operátoři mají nabídky i při prodloužení smlouvy, při převodu čísla (většinou ještě s drobnou slevou) a i při koupi dotovaného telefonu. Tak například Samsung Galaxy S II nebo Nokia Lumia 800 stojí v přepočtu 1800 korun, úvazek je na dva roky a měsíční neomezený paušál včetně dat vyjde v přepočtu na 1 000 korun. 

Tři polští operátoři nedávno nabídli neomezený tarif za velmi výhodné ceny. Operátor Play má v nabídce dvě varianty tarifu Formula 4.0. Při novém úvazku na jeden rok a bez dotovaného mobilu stojí levnější varianta 89 zlotých, tedy asi 540 korun, dražší pak 109 zlotých, což je přibližně 660 korun. V obou případech jsou součástí tarifu neomezené hovory, SMS a MMS na všechna mobilní čísla v Polsku. Vyšší tarif pak přidává i 2 GB dat. Platí se jen volání na pevné linky.

Polský T-Mobile ma pro nové zákazníky dvě varianty neomezeného tarifu Frii. Ceny jsou stejné jako u operátora Play a ostatně stejná je i skladba obou tarifů. Opět se odlišují volnými daty u dražšího, úvazek je opět jeden rok a platí se za volání na pevné linky vyjma bonusových prvních tří měsíců. Poplatek za neomezené hovory na pevné linky je 7 zlotých, což je asi 40 korun.

Třetím polským operátorem s neomezeným tarifem je Plus. Opět má dva tarify pro nové zákazníky, vyšší je s 2,5GB dat. Ceny a parametry jsou stejné jako u konkurence, platí ale jen s elektronickým vyúčtováním, s papírovým se měsíčně připlácí v přepočtu 60 korun. Za volání na pevné linky se opět platí měsíčně 40 korun.

Na východ (jednou) levněji: Slováci si na neomezené tarify nepotrpí

Situace na Slovensku je u neomezených tarifů podobná jako u nás. Vyjma tarifu O2 v přepočtu za 2 000 korun, stojí nejvyšší tarify ke třem tisícům a zdaleka nejsou neomezené. To platí pro Telekom (T-Mobile) i Orange. U levnějších tarifů je situace jiná, ale v případě nejvyšších vítězí jediný tarif O2, který boduje i možností využívat neomezené volání i do vybraných zemí EU. Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Tenkrát se mu všichni smáli, jenže on přinesl současné trendy

Samsung Galaxy Note - premiéra Berlín

Krátce po premiéře svět zaplavily vtipy na jeho velikost. Lidé kroutili hlavou, že taková plácačka se ani nevejde do...

Další z rubriky

V pokrytí signálem je Česko evropskou elitou, Polsko může tiše závidět

OpenSignal prostřednictvím uživatelských dat mapuje kvalitu mobilního signálu...

Bodují sice levnějšími službami, ale v pokrytí území kvalitním mobilním signálem za Českem pokulhávají. Mnohé evropské...

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz