Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi už dávno nejsou největšími mobilními maniaky. Teď kralují Irové

aktualizováno 
Nejpilnějšími uživateli mobilních telefonů jsou Irové, ukázala studie britského mediálního regulátora Ofcom. Průměrný Ir pošle během jediného měsíce 154 textových zpráv a stráví 179 minut telefonováním.
Nejvíce SMS posílají v Irsku. Češi zaostávají daleko za nimi

Nejvíce SMS posílají v Irsku. Češi zaostávají daleko za nimi | foto: Profimedia.cz

 Britové, kteří se až doposud pyšnili rekordy v počtu poslaných textovek, jsou nyní daleko za svými sousedy. Pošlou totiž "pouhých" 81 SMS zpráv za měsíc. Informace regulátora vychází ze statistik loňského roku.

Ačkoliv Česko do rozsáhlého průzkumu nebylo vůbec zařazeno, víme, že své prvenství v používanosti mobilů ztratilo již dávno. Podle Českého telekomunikačního úřadu dokonce Češi posílají rok od roku méně textovek.

Zatímco ještě v roce 2006 poslal průměrný obyvatel ČR 44 textových zpráv za měsíc, loni to bylo o sedm méně. I když statistiky ČTÚ a britského regulátora nemusí být zcela ekvivalentní, rozdíl oproti Irům nebo Britům je tak jako tak znatelný.

Na druhou stranu je ale nutné říci, že na tom nejsme úplně nejhůře. Například Španělé ze svých telefonů pošlou měsíčně průměrně 24 textových zpráv.

Z hlediska používanosti internetu vyhrávají na plné čáře obyvatelé USA. Surfováním tráví přibližně 15 hodin týdně. Jen těsnou ztrátu mají Britové, kteří po webu brouzdají jen o hodinu týdně méně.

Poláci jsou největšími posluchači rádia

Průzkum britského regulátora přinesl i další zajímavé výsledky. Poláci jsou dle něj největšími posluchači rádia na světě. U svých rozhlasových přijímačů tráví zhruba pět hodin denně.

"Mistry" jsou naši sousedé i ve sledovanosti televize. Obrazovku mají zapnutou přibližně čtyři hodiny denně. Před nimi jsou jen Američané, kteří na televizi koukají o půl hodiny déle.

Éra českého prvenství je nenávratně pryč

Zatímco po roce 2000 bylo posílání textových zpráv v Česku fenoménem, o kterém referovala i zahraniční média, o osm let později je situace úplně jiná. Jedno z mála prvenství v kategorii mobilních technologií je už takřka nenávratně pryč.

Částečně na tom nese vinu penetrace aktivních SIM karet, která již dlouho překračuje 100 procent a je jednou z největších v Evropě. Možná je to také tím, že Češi na svých mobilech přestávají být tolik závislí. Jedno je ale jisté. Mezi největší mobilní maniaky na světě se už jen tak nedostaneme.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...Najdete na iDNES.cz