Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi ukrývají v mobilech miliony korun. Zbohatnout můžete i vy

aktualizováno 
Možná i váš mobil skrývá učiněný poklad. Nová celosvětová sběratelská vášeň může udělat téměř z kohokoli milionáře. Stačí si prohlédnout svůj mobil a najít tu správnou doručenku.

Doručenky | foto: Mobil

Jamie Sparrow je považovaný za nejúspěšnějšího světového sběratele doručenek. Ve své sbírce má více než 50 000 doručenek z celého světa.

"Mám doručenky od mnoha prezidentů, třeba George Bushe nebo Fidela Castra. Ale mojí specializací jsou spíš doručenky od celebrit. Nejvíc si cením doručenky od Pamely Anderson, ta má cenu několika set tisíc dolarů," dodává Jamie.

Doručenky jsou dnes asi nejmódnější sběratelskou činností a také jednou z nejmladších. Móda sbírání doručenek přišla před pár lety z Číny, ale rychle se rozšířila do celého světa. Nová sběratelská mánie pohltila i mnoho tuzemských nadšenců. A jak dodává jeden z nich, Karel Frindel, mnoho Čechů může ve svých mobilech ukrývat učiněný poklad.

Doručenky

Rarita z 11. září 2001
"Já jsem původně doručenky sbírat vůbec nechtěl, ale na internetu jsem našel inzerát, že sběratel shání doručenku z 11. září 2001. Tak jsem si prohlédl paměť mobilu a měl jsem ji tam. Navíc byla z pěkného čísla, a tak jsem mu ji nabídl. Dostal jsem 7 000 dolarů a začal jsem doručenky sbírat.“

Nyní má Karel Frindel ve své sbírce už přes 2 000 doručenek a dokázal si tímto koníčkem vydělat hodně přes milion korun. "Dřív jsem všechny doručenky hned mazal, dnes bych to již neudělal,“ dodává a chlubí se pamětí mobilu plnou doručenek.


Co je doručenka:

SMS doručenka je potvrzení, že zpráva byla doručena příjemci. Doručenku automaticky odešle SMS centrum operátora, jakmile SMS zpráva dorazí na určený mobilní telefon.

Ve světě se nejvíce cení doručenky od známých osobností, historické doručenky a doručenky ze zajímavých čísel. Velkou cenu mají například doručenky z čísel, která se kryjí s datem jejich přijetí.

"Největším pokladem v mé sbírce je doručenka z čísla 681 999 (bez předvolby), která byla doručena 6. srpna 1999. To je učiněná rarita, protože takových doručenek je málo a navíc takto starých jen úplné minimum,“ říká Aneta Uhříková, která je předsedkyní klubu Českých sběratelů doručenek (ČSD).

Historické doručenky a doručenky, u kterých se shoduje datum a telefonní číslo, lze s úspěchem prodat také v zahraničí. Za nejlepší kousky, ideálně z doby před rokem 1997, lze inkasovat tisíce dolarů. Ale i aktuální doručenky tohoto typu mají svou cenu. Ohodnocení je však komplikovanější. Vedle shody data a čísla musejí mít čísla i svou numerologickou hodnotu. O takové doručenky pak nejvíc stojí asijští sběratelé.

Doručenka od Gotta nebo Ratha za 5 000 Kč
V tuzemsku mají největší sběratelskou hodnotu doručenky od slavných osobností. "V mé sbírce mám doručenky od Anety Langerové, Karla Gotta nebo Davida Ratha. Každá z nich má cenu okolo 5 000 korun. Některé mohou mít cenu i vyšší, třeba od slavných lidí, kteří mobil běžně nepoužívají,“ říká Aneta Uhříková a dodává: "Aby měla taková doručenka svou cenu, musí být autorizována. U doručenek slavných osobností udělá autorizaci náš klub Českých sběratelů doručenek, u historicky a numericky zajímavých doručenek pak operátor.“

Na náš dotaz nám ale žádný z tuzemských operátorů nechtěl odpovědět. Neoficiálně prý z obavy ze zahlcení jejich infolinek dotazy nových sběratelů. Podle našich zkušeností ale není problém dotazem na infolinku doručenku potvrdit. Operace stojí pět až deset korun, záleží na konkrétním operátorovi.

Naopak potvrzení doručenky od tuzemské celebrity je podstatně dražší záležitostí. Doručenka od tuzemské celebrity první kategorie stojí 300 korun, sportovci a moderátoři 200 korun a potvrzení doručenky od celebrity třetí třídy nebo od většiny politiků přijde na stokorunu. Přes vyšší náklady se ale taková autorizace jistě vyplatí.

Například v archivu redakčních mobilů se nám podařilo najít doručenku se shodou data a čísla z roku 2000, kterou jsme na internetu prodali za 850 USD. Menší sumu jsme pak dostali za doručenku od Leoše Mareše. Tuzemský sběratel nám za ni dal 2 100 korun. Zkuste prohledat své (i staré a už nepoužívané) mobily, mohou skrývat podobný poklad.

Našli jste ve svém mobilu nějakou zajímavou doručenku? Pochlubte se v diskusi pod článkem.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...Najdete na iDNES.cz