Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se na tísňovou linku 112 dovolají do 20 sekund. Jiné země to umí rychleji

aktualizováno 
Zatímco jinde v Evropě jsou časy pro přijetí tísňového volání na linku 112 otázkou pár okamžiků, v České republice operátor odpoví do 20 sekund. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Evropská komise.

Linka 112 | foto: EU

Premiantem je v tomto ohledu Irsko, kde je třeba čekat jen jednu sekundu. Nejhůře pak dopadlo Německo, kde se na odpověď čeká od pěti sekund až po jednu minutu.

Údaje o čísle 112 před nadcházejícími letními dovolenými, kdy by lidem cestujícím po EU tísňová linka mohla přijít vhod, dnes zveřejnila Evropská komise.

"Milionům obyvatel EU jedoucím letos v létě na dovolenou si stačí zapamatovat jedno číslo pro tísňové volání: 112," prohlásila eurokomisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová.

Hallo. What's happening?

Pokud zákazníci českých operátorů zavolají na linku 112 ze zahraničí, bude s nimi operátor mluvit anglicky nebo německy. Když se nedomluví ani jedním z těchto jazyků, budou dále přepojeni. To však znamená další zdržení v komunikaci.

S češtinou bez dalšího přepojování se lze na lince 112 setkat jen při volání z Německa blízko hranic s Českem. V Rakousku linka funguje v angličtině, pro Polsko a Slovensko informace chybějí.

Podobná je praxe i v ostatních zemích, volajícím je většinou k dispozici anglicky mluvící operátor a jeho kolega hovořící jiným cizím jazykem. Ale například ve Slovinsku je to kromě angličtiny a němčiny ještě italština a maďarština.

Tísňová linka předmětem soudních sporů

Evropská komise se s několika státy včetně Slovenska soudí kvůli tomu, že na území těchto zemí nelze skrze tísňovou linku zjistit přesnou polohu volajícího, což znemožňuje včasnou pomoc.

Tísňová linka 112 funguje po celé Evropské unii kromě Bulharska, kde se na ni k nevoli Evropské komise nelze dovolat ze všech částí země.

Podle průzkumu z letošního února telefonní číslo 112 zná jen pětina obyvatel "sedmadvacítky". V České republice o existenci této linky ví něco přes polovinu lidí. Zároveň s ní v ČR fungují čísla 150, 155 a 158, jejichž prostřednictvím lze přivolat hasiče, rychlou lékařskou pomoc a policii.

Jak linka 112 funguje, si ode dneška Evropané a návštěvníci EU mohou přečíst na této internetové stránce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Najdete na iDNES.cz