Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se na tísňovou linku 112 dovolají do 20 sekund. Jiné země to umí rychleji

aktualizováno 
Zatímco jinde v Evropě jsou časy pro přijetí tísňového volání na linku 112 otázkou pár okamžiků, v České republice operátor odpoví do 20 sekund. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Evropská komise.

Linka 112 | foto: EU

Premiantem je v tomto ohledu Irsko, kde je třeba čekat jen jednu sekundu. Nejhůře pak dopadlo Německo, kde se na odpověď čeká od pěti sekund až po jednu minutu.

Údaje o čísle 112 před nadcházejícími letními dovolenými, kdy by lidem cestujícím po EU tísňová linka mohla přijít vhod, dnes zveřejnila Evropská komise.

"Milionům obyvatel EU jedoucím letos v létě na dovolenou si stačí zapamatovat jedno číslo pro tísňové volání: 112," prohlásila eurokomisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová.

Hallo. What's happening?

Pokud zákazníci českých operátorů zavolají na linku 112 ze zahraničí, bude s nimi operátor mluvit anglicky nebo německy. Když se nedomluví ani jedním z těchto jazyků, budou dále přepojeni. To však znamená další zdržení v komunikaci.

S češtinou bez dalšího přepojování se lze na lince 112 setkat jen při volání z Německa blízko hranic s Českem. V Rakousku linka funguje v angličtině, pro Polsko a Slovensko informace chybějí.

Podobná je praxe i v ostatních zemích, volajícím je většinou k dispozici anglicky mluvící operátor a jeho kolega hovořící jiným cizím jazykem. Ale například ve Slovinsku je to kromě angličtiny a němčiny ještě italština a maďarština.

Tísňová linka předmětem soudních sporů

Evropská komise se s několika státy včetně Slovenska soudí kvůli tomu, že na území těchto zemí nelze skrze tísňovou linku zjistit přesnou polohu volajícího, což znemožňuje včasnou pomoc.

Tísňová linka 112 funguje po celé Evropské unii kromě Bulharska, kde se na ni k nevoli Evropské komise nelze dovolat ze všech částí země.

Podle průzkumu z letošního února telefonní číslo 112 zná jen pětina obyvatel "sedmadvacítky". V České republice o existenci této linky ví něco přes polovinu lidí. Zároveň s ní v ČR fungují čísla 150, 155 a 158, jejichž prostřednictvím lze přivolat hasiče, rychlou lékařskou pomoc a policii.

Jak linka 112 funguje, si ode dneška Evropané a návštěvníci EU mohou přečíst na této internetové stránce.

Autoři: ,Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.Najdete na iDNES.cz