Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi nevyhazují mobily. Leží v nich 300 kilogramů zlata

  7:00aktualizováno  7:00
Čechům leží v šuplících 8,5 milionu starých mobilů. Ty přitom obsahují cenné materiály včetně zlata a stříbra. Hodnota těchto látek v nepoužívaných mobilech se odhaduje na zhruba jednu miliardu korun.

Recyklace mobilů | foto: Luděk Vokáč, Mobil

V šuplících leží 8,5 milionu starých telefonů, s kterými se jejich majitelé nedokážou rozloučit. Vyplývá to z aktuálních údajů společností Asekol a Elektrowin.

Přitom zrovna mobily se recyklovat vyplatí. Obsahují mnoho materiálu, který se dá znovu využít, od plastů až po drahé kovy. Jen pro představu, všechny ty nepoužívané mobily zahrabané v českých skříních obsahují asi tři sta kilogramů zlata a přes dvě a půl tuny stříbra v hodnotě jedné miliardy korun.

Podívejte se, kolik starých mobilů jsme sesbírali v naší redakci.

Vzpomínky nepatří do koše

Vyhazujete staré mobily, nebo si je schováváte?

Milan Šteindler herec, režisér: V šuplících jich mám asi pět. Teď sleduji seriál o nebožácích, co shromažďují věci, protože se s nimi nechtějí rozloučit, a mají jich plný byt. Pozoruji, že to začíná být můj případ, takhle já asi dopadnu s těmi mobily.

Zuzana Baudyšová ředitelka nadace: Co kdyby nový nefungoval? Přiznám se, že přísluším k lidem, kteří schovávají mobily. Vždy si říkám, že by mě ty předešlé zachránily, kdyby vysadil ten nový. Po pravdě řečeno nevím, jak by měly být mobily správně likvidovány.

Petr Arenberger dermatolog: Mám jich několik v záloze. Má žena už si uvědomila, že dotykové telefony jsou výborné na vše kromě volání a psaní SMS a s pokorou se vrátila ke cvakací klávesnici. Já k tomu také nemám daleko. Mám je proto v záloze.

Michal Viewegh spisovatel: Mám dva staré mobily. V jednom mám adresář pro případ, že bych ten nynější ztratil. Všechny přístroje nenávidím, takže emoce bych zcela vyloučil. Je to spíše nějaká nerozhodnost ten ještě starší vyhodit.

Proč lidé jiné věci ochotně vyhodí, ale neradi se zbavují právě telefonů? "Je to malá věc, která nepřekáží, a bývají k ní vázány vzpomínky. Ta kombinace vede lidi k tomu, že si mobily schovávají. Spousta z nich si ze sentimentu nechává ty první," míní psycholožka Jitka Jeklová.

"Moje nokie z roku 1995 je relikvie. A třeba ji ještě za dvacet let draze prodám," vysvětluje pětadvacetiletý student Honza z Plzně.

Kromě nostalgie hraje roli i to, že lidé si nové mobily často kupují ještě předtím, než jim staré doslouží. Ty si pak nechávají do zálohy.

Zvláštním fenoménem jsou pak "hospodské" mobily, které si mladí lidé berou v noci do baru, aby tam nezapomněli drahý přístroj. "Schválně si na to schovávám jeden starý. Nebo třeba na vodu, abych pak nemusel litovat, když ho ztratím," říká Petr Kučera z Prahy.

Mnoho Čechů však jednoduše neví, že se telefony dají recyklovat, a nenapadá je, co s nimi. Možností je přitom hodně. "Prodejny a opravny elektra mají ze zákona povinnost přijmout vysloužilý spotřebič, aniž by si člověk kupoval nový. To bohužel mnoho lidí neví, a tak tento snadný způsob nevyužívají. Nejjednodušší je pak telefon hodit do červených kontejnerů na drobné elektro, kterých je už více než 1500," vysvětluje Hana Ansorgová z Asekolu.

Staré mobily nemusí posloužit jen k recyklaci, pokud jsou funkční, mohou se díky projektu Daruj mobil dostat do dětských domovů.

Evropská unie Česku nařizuje vybrat čtyři kilogramy elektroodpadu na osobu ročně, což se daří. Oproti skandinávským zemím, kde se vytřídí za rok až patnáct kilogramů na osobu, má však Česko velké rezervy. Ve sběru plastů, skla a papíru naopak patříme k evropské špičce.

"Třídění obalových materiálů má v Česku delší tradici. Elektroodpad se začal třídit až v létě 2005. Nicméně výsledky sběru se rok od roku zvyšují," říká Ansorgová.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Na 24 hodin vypnou v sobotu mobilní internet. Potřebují se zbavit démonů

Svátek Nyepi na Bali

Na indonéském ostrově Bali slaví v sobotu nový rok. Místo bujarých oslav se však celý ostrov ponoří do ticha. Svátek s...

Další z rubriky

Chystají bič na neukázněné řidiče. Za používání mobilu jim zvýší pojistku

Ilustrační snímek

Americké pojišťovně Allstate došla trpělivost s neukázněnými řidiči, kteří se svého mobilu nevzdají ani během řízení....

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Samsung zvyšuje náskok před Intelem. Za miliardy rozšíří výrobu pamětí

Samsung na svých linkách produkuje i moderní V-NAND pamětí

Samsung sice je největším výrobcem pamětí, svou pozici však hodlá i nadále upevňovat. Do rozšíření produkčních kapacit...Najdete na iDNES.cz