Mobil iDNES.cz

  • Sobota 15. prosince 2018 Radana, Radan

Češi nejsou zdaleka největší SMS maniaci ani moc nevolají

aktualizováno 
Krátké textové zprávy čili SMS jsou u nás velmi populární. A to natolik, že sami sebe mnohdy označujeme jako národ SMS maniaků. Jenže praxe ukazuje, že tomu tak není.

Češi píší SMS často, ale třeba Britové dvakrát častěji | foto: Profimedia.cz

Britský deník Guardian nedávno zveřejnil závěry průzkumu, z něhož vyplývá, že Britové jsou opravdu náruživými textovkáři. Podle této studie provedené mezi 10 000 uživateli mobilních telefonů společností Universal McCann pošle průměrný Brit měsíčně 100 SMS zpráv.

Toto číslo se nám zdálo poměrně vysoké, a tak jsme se rozhodli zjistit, jak jsou na tom Češi. Vlastní průzkum jsme neprováděli, a proto nejsou výsledná čísla zcela přesně srovnatelná se závěry výše zmíněného průzkumu, ale přesto mají jistou vypovídací hodnotu.

Namísto toho jsme si potřebná data vyžádali od našich mobilních operátorů a také od ČTÚ. Zatímco operátoři Vodafone a T-Mobile nám průměrné statistiky sdělili, od O2 jsme se trochu nepochopitelně dozvěděli, že jde o informaci, kterou ze strategických důvodů nezveřejňují.

Nakonec jsme si tedy museli vystačit s průměrnými údaji od našeho regulátora. Z nich se dozvídáme, že v roce 2006 odeslal průměrný zákazník zhruba 44 SMS zpráv měsíčně a za stejnou dobu uskutečnil 35 hovorů. V obou případech jsou to čísla více než poloviční oproti ostrovanům. Krom již zmíněných 100 SMS zpráv totiž Britové měsíčně uskuteční 76 hovorů.

Zdá se vám 76 hovorů měsíčně hodně? Tak v tom případě nechtějte bydlet v Rusku nebo Řecku. Tamní zákazníci uskuteční průměrně 137 hovorů měsíčně. Pravda, otázkou je, jak jsou dané hovory dlouhé, o tom statistiky nehovoří. Dle ČTÚ byla průměrná délka hovoru v roce 2006 1,9 minuty. To je poměrně hodně, ale musíme vzít v úvahu fakt, že v této statistice jsou započteni i firemní zákazníci, kteří často volají dlouho, běžný zákazník udržuje délku hovoru někde kolem minuty.

Co se SMS zpráv týče, více než my jich pošlou měsíčně i naší západní sousedé – Němci. Nejsou sice tak aktivní, ale 65 zpráv měsíčně určitě není málo. Poněkud překvapivě může znít fakt, že v této disciplíně předháníme Američany. Ti totiž pošlou měsíčně prý jen 32 textovek. Faktem ovšem je, že Američané textovým zprávám zatím jaksi nepřišli na chuť.

Ačkoli tedy Češi patří mezi mobilně velmi vyspělé národy, v četnosti využívání mobilních telefonů na své mnohé kolegy ze zahraničí nemají. Na jednu stranu je dobře, že nejsme na svých mobilních telefonech tak závislí, na stranu druhou výše zmíněná čísla jasně dokazují i to, jak jsme na tom s koupěschopností a jak mají nastaveny ceny místní operátoři.

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Další z rubriky

iPhonu na záda přilepili hodinky a chtějí za to půl milionu

Caviar iPhone XS/XS Max Swiss Dreams

Produkty lifestylové značky Caviar patří bezesporu k nejluxusnějším smartphonům na trhu, nicméně ne vždy jde i přes...

První hodinky s virtuální SIM už fungují v Česku. U jediného operátora

Samsung Galaxy Watch ve verzi LTE s vestavěnou eSIM

Hodinky Galaxy Watch se stávají prvním zařízením u nás, ve kterém funguje speciální integrovaná eSIM. Tento model je...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Najdete na iDNES.cz