Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi dychtí po nových službách. Přes internet volají nejvíce z celého světa

aktualizováno 
Typický Čech prý touží po nových technologiích, volá přes internet a požaduje rychlý mobilní internet a televizi. Vyplývá to z průzkumu švédské společnosti Ericsson, který sleduje chování zákazníků po celém světě.

Češi rádi šetří - volají přes internet mnohem více, než kdekoli na světě (ilustrační foto)

Z výzkumu mimo jiné vyplývá, že Češi častěji než jinde v Evropě rádi zkouší nové technologie. Segment uživatelů, kteří musí mít to nejnovější téměř okamžitě po uvedení dané novinky na trh („early adopters“), zde tvoří až 31 procent trhu. V tomto ohledu za námi výrazně zaostávají téměř všechny evropské země, v závěsu se drží jen Velká Británie (30%) a Švédsko (29%).

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Naopak technologie, které se u těchto uživatelů brzy uchytí, si velmi pomalu osvojují ostatní skupiny Čechů, což je zřejmě dáno kupní silou obyvatelstva.

Nejvíce dat nabídl výzkum v otázkách využívání internetu. Ten má doma většina obyvatelstva (51%), zbytek uvádí jako důvody k jeho nepořízení finanční náročnost, nebo nadbytečnost. Pražanů s internetem v domácnosti je 43%, tedy zhruba stejně jako na venkově (42%). Průměrná útrata za internet činí 538 korun.

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Nejčastějším poskytovatelem internetu je Telefónica O2, jejíchž služeb využívá 32% připojených. Rovných 20% Čechů se spoléhá na malé místní providery nabízející své služby povětšinou přes bezdrátové wi-fi sítě. To je dle průzkumu ve srovnání se světem naprosto neobvyklý jev.

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Stejně lze mluvit o 28procentním zastoupení uživatelů, kteří využívájí volání přes internet (VoIP). Tím výrazně převyšujeme celosvětový průměr (10%), druhé Rakousko za námi zaostává o propastných 14%. VoIPu se u nás nebojí ani skupina technicky nepříliš zdatných lidí.

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Češi si velmi rychle navykli i na nákup hudby přes síť, činí tak 14% uživatelů, což se rovná průměru. Naopak nakupování oblečení, obuvi a dalších produktů Čechům příliš nevoní; na internetu nakupuje jen 5 procent z nich, zatímco celosvětový průměr je jedenáct procent.

Češi v průzkumu dále uvedli, že touží po používání rychlého mobilního internetu a mobilní televize. Tato touha pramení zejména z faktu, že ze všech Evropanů tráví Češi nejvíce času v MHD.

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Celých 38% Čechů dojíždí denně veřejnou dopravou v průměru 35 minut. V současné době mobilní internet využívají jen 4 procenta obyvatelstva, což je překvapivě průměr.

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Naopak nad průměr se dostáváme v ochotnosti využívat mobilní internet takřka kdekoli. Klíčem k ochotě využívat mobilní internet je také cena připojení – podle všeho by byla v současnosti optimální cena kolem 300 korun měsíčně – tolik by bylo ochotno zaplatit 60% z těch, co mobilní internet využívají nebo o jeho využití uvažují.

Závěry výzkumu Ericsson Consumer Lab

Průzkum, který každoročně vypracovává firma Ericsson Consumer Lab jakožto dceřiná společnost švédského telekomunikačního gigantu, se zabývá chováním zákazníků po celém světě. V roce 2007 tento průzkum proběhl v 11 zemích na čtyřech světadílech a zúčastnilo se jej přes 35 000 respondentů.

Může se hodit

Levné volání

Přes internet můžete do zahraničí volat už od 1,07 Kč za minutu.
www.klikniavolej.cz

Letos poprvé byla do výzkumu v rámci Consumer Lab zahrnuta i Česká republika. Pracovníci Ericssonu provedli v Česku přes 1500 interview, z nichž každé trvalo zhruba hodinu. Díky tomu dává výzkum reálný obrázek o tom, jak se v praxi chová 100 procent české populace ve věku 15–69 let (to je asi 7,6 milionu obyvatel).Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz