Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CEO Palm, Inc. Carl Yankowski odstoupil

  7:30aktualizováno  7:30
Nejvyšší muž exekutivy firmy Palm, Inc - jeho CEO (generální ředitel) Carl Yankowski včera rezignoval na svoji funkci a odchází od Palmu. Je to začátek velkých změn ve firmě ?

 

Sám Yankowski komentoval svůj odchod z pozice CEO jako logický důsledek rozdělení Palmu, Inc. . Připomeňme že v polovině léta oznámila firma svůj úmysl vyčlenit vývoj, správu a licencování PalmOS do firmy Platform Solution Group s tím, že Palm, Inc. si ponechá výrobu a prodej hardware.

Yankowski oznámil, že jeho role u firmy se tímto krokem tak zásadně změnila, že již nehodlá aspirovat na svoji stávající funkci. Svoje budoucí osobní plány nezveřejnil.

Firma ústy předsedy představenstva Erica Benhamouha Yankowskemu poděkovala - že Palmy zůstala pod jeho vedením nejoblíbenějšími handheldy i za podíl na rozdělení firmy. Nový CEO zatím jmenován nebyl.

 

Náš komentář

Na pozadí zdánlivě idylického rozchodu je ale velmi těžký rok, který Palm, Inc. pod Yakowského vedením absolvoval. Ze zisků se propadl do ztráty, potýká se s problémem vysokých zásob hotovových výrobků a kursy akcií šly dolů. To vše se, koneckonců, může stát - na trhu je recese a určitý pokles zaznamenali takřka všichni. I když bylo jistě chybou předčasné zveřejnění plánů firmy na novou řadu m500/505 v době, kdy ještě nebyla schopna vrhnout tyto výrobky na trh. Důsledkem byla ztráta poptávky po starších modelech (zejména řada V/Vx, generující vyšší obraty) a následné obrovské potíže s cash flow.

Významným důvodem pro odchod ředitele může být ale i to, že Palm, Inc. za poslední rok jakoby ztratil punc neúnavného inovátora a tvůrčího leadera. Jakoby po odchodu zakladatelů Dubinské a Hawkinsem k Handspringu ztratil část své bývalé kreativity.

Letos sice Palm, Inc významně inovoval svoje řady modelů, ale dopustil se přitom rovněž několik taktických chyb (a to nejen v oblasti cash-flow). Konkurence se jevila pružnější a s řadou inovativních kroků nepřišel tradičně Palm, Inc, ale právě někdo jiný, třeba :

- Handspring - první handheld s 16 bitovou grafikou (Prism), nyní budí rozruch svým telefonem-handheldem Treo 180
- Sony - hi-res rozlišení 320x320, jog-dial, MP3
- HandEra - QVGA rozlišení 240x320, hlasový záznamník, duální baterie, duální slot

A přitom ceny těchto konkurenčních výrobků byly leckdy srovnatelné, ne-li nižší, než měl Palm, Inc..

Nabízí se rovněž otázka, jestli se Palm, Inc po oddělení PalmOS businessu nestane cílem akvizice silnějšího partnera (o zájmu Sony se koneckonců v kulárech šušká již delší dobu).

 

Další vývoj u firmy Palm, Inc., která je klíčovým hráčem PDA trhu, budeme sledovat.

Autor:


Témata: Palm, palma, Akvizice, Sony, Zisk

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Další z rubriky

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Smartphone s druhým dotykovým displejem na zádech. Recenze Meizu Pro 7

Meizu Pro7

Smartphony se dvěma displeji nejsou obvyklou záležitostí. Model Meizu Pro 7 je už tímto řešením vcelku jedinečný. Druhý...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz