Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny redakce Mobil.cz aneb to nejlepší z mobilního roku 2011

aktualizováno 
Hlasová asistentka Siri, vánoční kampaň s Bolkem Polívkou či fotografický fenomén Instagram nás v loňském roce zaujali nejvíce. Letos podruhé vyhlašujeme výsledky redakční ankety, ve které zjistíte, co nás v loňském roce v mobilním světě zaujalo nejvíce. Ceny vyhlašujeme celkem v osmi kategoriích, z nichž jednou je i anticena.

Udělujeme ceny redakce Mobil.cz za rok 2011. | foto: Mobil

Anketu Ceny redakce Mobil.cz jsme poprvé uvedli v život v loňském roce. I letos její podstata zůstává stejná. Jde o redakční anketu, na rozdíl od naší hlavní a nejpopulárnější ankety Mobil roku tedy vítěze v celkem osmi kategoriích volí členové redakce. U všech kategorií opět platí, že se na výsledném vítězi musela shodnout prakticky celá redakce. Nominací tedy bylo více a probíhala nad nimi diskuse.

Kategorie ankety Ceny redakce Mobil.cz

Výrobce mobilů roku

Cena je určena pro výrobce, který v loňském roce na českém trhu výrazně uspěl a přinesl zákazníkům nejzajímavější modely.

Mobilní platforma roku

Cenu si odnese mobilní operační systém, který vloni nejvíce zaujal české publikum a v praxi českým uživatelům nabízí ty nejzajímavější možnosti.

Inovace roku

Cenu získá nejlepší technická nebo i softwarová novinka v oblasti mobilní komunikace.

Navigační a mapové řešení roku

Cenu navigace roku získá řešení, díky kterému se nejsnáze zorientujete a najdete kýžený cíl.

Aplikace roku

Cenu získá nejlepší mobilní aplikace roku napříč všemi mobilními platformami.

Mobilní hra roku

Titul si odnese jen ta mobilní hra, které propadli snad všichni členové redakce.

Reklamní kampaň roku

Ocenění v kategorii reklamní kampaň roku značí, kdo z hráčů na českém mobilním trhu předvedl nejlepší reklamní kampaň.

Propadák roku

Součástí snad každé ankety je i anticena, tu naši získá největší zklamání loňského roku. 

Také letos jsme se snažili dávat ceny především produktům a službám, které získaly velkou popularitu mezi českými uživateli. Ne vždy se to ale tentokrát podařilo, třeba v oblasti inovací byl náš trh poněkud strnulý, a tak cena putuje do zahraničí.

Výrobce mobilů roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Výrobce mobilů roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Výrobce mobilů roku 2011

V Česku jednoznačně exceloval Samsung, který si tak vítězství v redakční anketě připsal téměř jednohlasně. Stejně jako celosvětově i v Česku se podařilo vyvinout Samsungu obrovský tlak na dosavadní jedničku Nokii a je dost možné, že se koncem roku korejská firma protlačila na první místo v prodejnosti v ČR. Ostatně, třeba levný androidí Galaxy Y mizel z pultů doslova bleskovou rychlostí.

Samsung nabídl uživatelům především opravdu širokou nabídku smartphonů, které se často ve svých kategoriích staly nejpopulárnějšími kousky. Samsung je také jediným výrobcem, který v Česku dovede konkurovat Apple v nabídce tabletů.

Tato kategorie ukazuje, jak dovede být svět mobilních telefonů ošidný. Zatímco vloni jsme za rok 2010 ocenili HTC, které zaznamenalo na našem trhu raketový nástup, koncem loňského roku začala značka ztrácet dech. Pravda, především celosvětově. Jisté je, že za tento stav mohou nepříliš výrazné produkty loňského roku.

Mobilní platforma roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Mobilní platforma roku 2011

Google Android opět králem mobilních platforem

V kategorii Mobilní platforma roku nedochází letos k žádné změně. Stejně jako vloni si toto ocenění totiž odnáší operační systém Android, který se hlavní měrou zasloužil o to, že si Češi našli rychle cestu k chytrým telefonům. Smartphonů se u nás již prodává výrazně více než "hloupých" mobilů a přístroje s androidem tvoří v této kategorii většinu.

Jediným výrazným konkurentem mu v kontextu českého trhu může být Symbian od Nokie. O ten mají Češi stále zájem, který opadá pomaleji než na jiných trzích. To ale na dominanci androidu nic nemění. Jeho výhodou je fakt, že je dostupný v opravdu nepřeberném množství přístrojů. Android také přivedl do České republiky nové značky: vloni se k útoku odhodlal čínský Huawei a vrátila se k nám Motorola. I to je jeden z důvodů, proč operační systém od Google získal naše ocenění.

Inovace roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Inovace roku 2011

Siri iPhone 4S

Podobně jako vloni byly nominace v kategorii Inovace roku asi nejrůznorodější ze všech kategorií. Zároveň ale byly důkazem toho, že kdovíjakých technických novinek pro české zákazníky jsme se vloni nedočkali.

Proto jsme se v konkurenci dvoujádrových procesorů, čtyřjádrové platformy Tegra 3 a hybridních tabletů nakonec zvolili asistentku Siri z iPhonu 4S. Ne, není to první systém hlasového ovládání telefonu a ano, něco podobného už fungovalo nějakou dobu i na jiných platformách. Třeba android dovede na rozdíl od iOS rozpoznat i české hlasové příkazy.

Jenže žádný z doposud používaných systémů není do mobilního telefonu integrován tak pečlivě, jako Siri a žádný z nich se nesnaží o opravdovou interakci s uživatelem. Právě tyto vlastnosti usnadňují používání Siri a zároveň jej dělají zábavnějším. Apple opět oživil něco, o co zákazníci neměli příliš velký zájem. Vždyť hlasové ovládání mobilů bylo hitem už někdy koncem devadesátých let.

Nevýhodou Siri je zatím pouze podpora anglického jazyka. To se ale časem změní. Každopádně Siri je novodobým průkopníkem na poli hlasového ovládání a jednou z technických novinek, které vloni přitáhly nejvíce pozornosti uživatelů. Ať už to tedy s budoucností hlasového ovládání u mobilních telefonů bude jakkoli, naše ocenění si jistě Siri zaslouží.

Navigační a mapové řešení roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Navigační a mapové řešení roku 2011

Mapy.cz

Původně pouze navigacím vyhrazená kategorie doznala letos mírných změn. Jednoúčelové navigace už zdaleka nejsou tak populární jako před lety a navíc jsou si všechny snad až moc podobné. I z tohoto důvodu jsme přistoupili k mírnému rozšíření kategorie. Do nominací jsme zahrnuli i řadu mapových aplikací, které neumí běžnou turn-by-turn navigaci. Uživatelům ale přináší řadu jiných užitečných funkcí.

Cenu si letos odnáší česká aplikace Mapy.cz od Seznamu. Důvod je  jednoduchý: jde o univerzální řešení dostupné snad na všech hlavních mobilních platformách (Android, iOS, Symbian, Windows Phone) a českým uživatelům přináší řadu užitečných funkcí.

V českém prostředí jsou Mapy.cz skvělou alternativou ke Google Maps a v mnohém je i překonávají. Líbí se nám i propracované uživatelské prostředí aplikace. Pro našince bude jistě zajímavá podpora turistických map nebo map cyklostezek. I  databáze bodů zájmu jistě předčí tu od Google.

Aplikace roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Aplikace roku 2011

Instragram

Aplikací, které by si zasloužily naše ocenění za loňský rok, je jistě celá řada. Vkus a potřeby každého uživatele jsou ale velmi různorodé, takže vybírat v této kategorii nebylo jednoduché. Nakonec jsme z mnoha aplikací všech druhů vybrali fotografický fenomén Instagram.

Ten vzal totiž útokem iPhony řady uživatelů a aplikace má i různé klony pro ostatní mobilní platformy. Sociální sítě a různé služby pro sdílení obrázků jsou dnes plné různých "insta" fotek, což je jasným důkazem popularity tohoto fenoménu. Mimochodem, nikdo z nás v redakci mu vlastně nepodlehl.

Mobilní hra roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Mobilní hra roku 2011

Fruit Ninja

Vloni jsme nejlepší hrou roku zvolili Angry Birds a vzhledem k jejich neopadající popularitě bychom tak mohli učinit znovu i letos. Nás ale vloni nejvíce zaujala další jasná hitovka, kterou je hra Fruit Ninja. Především uživatelé tabletů jistě ví, o čem hovoříme.

Hra Fruit Ninja je už staršího data vzniku, ale teprve vloni se opravdu rozjela na plno. Kromě iOS se přesunula i na android a další mobilní platformy. Programátoři nezapomněli ani na u nás stále velmi populární Symbian.

Reklamní kampaň roku 2011

Cena redakce Mobil.cz: Reklamní kampaň roku 2011

Vánoční reklama na T-Mobile

Naší poslední kategorií s pozitivním hodnocením je reklamní kampaň roku. Zatímco vloni u nás vyhrála Chytrá síť od O2, letos si od nás ocenění odnáší vánoční kampaň T-Mobile v hlavní roli s Bolkem Polívkou. Jeho "Volej" byl pro nás rozhodně zábavnější a přijatelnější než za každou cenu jiná reklamní kampaň propagující namísto Vánoc svátky velikonoční.

Mimochodem, v posledních měsících roku nás zaujala i jiná kampaň, která ale nakonec zůstala poražena. Motorola překvapivě vyrukovala se sérií reklam na internetu a především na Youtube, s novým Razrem se nakrátko podívala i do televize. A to je neobvyklý počin, obzvlášť když uvážíme, že Motoroly do Česka proudí přes distributora a nikoli přes oficiální zastoupení.

Propadák roku 2011

Žaloby v mobilním světě

Žaloby v mobilním světě

I nominací v kategorii propadák roku bylo více a některé z nich si jistě dovedete sami tipnout. Cena ale tentokrát opět putuje spíše obecnějšímu faktu než některé z konkrétních událostí na českém trhu. Ocenění Propadák roku 2011 si odnáší soudní spory mobilních výrobců.

Ano, my novináři sice díky nim máme o téma více, ale uživatelé jsou spíše zmateni, obzvlášť když výsledky sporů jsou velmi různorodé a jejich praktické dopady často nebývají dostatečně vysvětleny. Právo je ale velmi složitá oblast, a tak nás soudní spory výrobců budou provázet několik následujících let. A kdo ví, třeba nakonec budou mít i konkrétní dopad na nabídku produktů na českém trhu.

Se kterým oceněním redakce za rok 2011 nejméně souhlasíte?

celkem hlasů: 1461

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Inovace roku 2011 - asisentka Siri 713
Výrobce mobilů roku 2011 - Samsung 298
Mobilní platforma roku 2011 - Android 130
Aplikace roku 2011 - Instagram 86
Reklamní kampaň roku 2011 - T-Mobile s Bolkem Polívkou 81
Mobilní hra roku 2011 - Fruit Ninja 71
Navigační a mapové řešení roku 2011 - aplikace Mapy.cz 54
Propadák roku 2011 - soudní spory výrobců 28
Nejčtenější

Google Pixel 2
Google kupuje zaměstnance mobilní divize HTC za více než miliardu

Google a HTC oznámili dohodu, díky které přejdou zaměstnanci HTC pracující na vývoji telefonu pod křídla amerického giganta.  celý článek

iOS 11
Řada chytrých vylepšení. Systém iOS 11 posouvá iPhony dál

Nový systém iOS 11 přináší nejvíce inovací pro tablety iPad, ale i pro iPhony nabízí řadu chytrých vylepšení, která zpříjemní uživatelský komfort.   celý článek

iPhone X
Nové iPhony ve výkonnostních testech rozdrtily konkurenci

Výsledky výkonnostních testů Geekbench odhalily skutečný potenciál nových iPhonů. Jsou totiž dvojnásobně výkonnější než ty nejlepší androidy a výpočetním...  celý článek

Apple Watch Series 3
Nové Watch nefungují, jak by měly. Apple připustil problémy s připojením

Již zítra začne Apple současně s iPhony 8 a 8 Plus prodávat také novou generaci chytrých hodinek Watch. Recenzenti ovšem jejich koupi nedoporučují, a to kvůli...  celý článek

HTC U11
HTC může být od zítřka součástí Googlu. Očekává se zásadní oznámení

Tchajwanská burza přestane od zítřka kvůli velkému oznámení obchodovat akcie firmy HTC. Podle analytika agentury Bloomberg je část centrály firmy zavřená a...  celý článek

Další z rubriky

Apple Watch Series 3
S novými hodinkami od Applu si i zavoláte, ale ne v Česku

Ačkoliv nové hodinky Apple Watch při představení výrazně zastínila speciální edice iPhonu, mají jednu poměrně klíčovou vlastnost - umí fungovat nezávisle na...  celý článek

Ilustrační snímek
Baseballová liga řeší skandál. Hráči při hře používali Apple Watch

Severoamerickou baseballovou ligou zmítá neobvyklý skandál. Vedení Major League Baseball totiž vyšetřuje klub Boston Red Sox, tento osminásobný šampion měl při...  celý článek

Policejní stanice na Times Square v New Yorku
Americká policie pořídila 36 tisíc nepoužitelných mobilů s Windows

Policie v americkém New Yorku se musí zbavit 36 tisíc telefonů, které pro své zaměstnance pořídila v uplynulých dvou letech. Jde o telefony Lumia s operačním...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.